سلمان فارسی چهار برابر مختار !

 

من به زندگی سلمان علاقمندم و در اصل یک جورهایی عاشق او هستم. او به من کمک کرد و در پاره‌ای اوقات از پرتاب‌ها و سقوط‌هایی نجاتم داد. من با او 10 سال رفاقت کردم و همسفر هم بودیم و توفیقی نصیبم شد تا بتوانم این پروژه را به انجام برسانم.
داود میرباقری فیلمنامه‌نویس و کارگردان سینما و تلویزیون در ویژه‌برنامه افتتاحیه دو شبکه تماشا و سلامت در سخنانی گفت: ما مطالبی داریم که می‌تواند برای جهانیان راه‌گشا باشد. بنابراین باید برنامه‌ریزی کنیم و پیام‌مان را به همه برسانیم. مشکل ما این است که صدایمان شنیده نشده و فکرمان منتقل نمی‌شود. البته با افزایش کیفیت آثار و ایجاد جاذبه می‌توان موفق بود.
 
وی تصریح کرد: گرچه مقدورات ما محدود است اما در اینجا کار فرهنگی به امکانات و سرمایه‌گذاری نیاز دارد. به خصوص در حوزه فرهنگ که هزینه‌ها سرسام‌آور است و با این محدودیت‌ها ما دچار مشکل می‌شویم. فرهنگ همواره مظلوم واقع شده است؛ شعاری که ما طی سال‌ها داده‌ایم.
 
حضور در خط مقدم به تجهیزات و حمایت نیاز دارد
 
کارگردان "مختارنامه" یادآور شد: توجه و سرمایه‌گذاری بیشتری در این عرصه لازم است. ما اکنون در خط مقدم هستیم و این امر تجهیزات و حمایت می‌خواهد تا به افقی که در صحبت‌های رئیس‌جمهور نیز بود دست پیدا کنیم. این امر دور از دسترس نیست و متولیان امور فرهنگی با آماده کردن بستر و شرایط می‌توانند به اهدافشان برسند.
 
میرباقری با اشاره به افرادی که خوب فکر می‌کنند و ایده‌های خوبی دارند، تأکید کرد: محصولات اخیر به لحاظ فرم رشد خوبی داشته است و اگر امکانات مناسب باشد، به لحاظ کیفیت فاصله چندانی با آثار جهانی نداریم. در صورت تقویت امور، به زبانی که امروز رایج است خواهیم رسید و می‌توانیم میلیون‌ها انسان را تحت کنترل خود قرار دهیم.
 
وی درباره ساخت سریال سلمان فارسی توضیح داد: شخصیت سلمان برای اکثر مردم شناخته شده است. وی یکی از صحابیون نزدیک پیامبر (ص) بوده که خوشبختانه ایرانی است و مقام و منزلت بالا و تاثیرگذاری در حوزه معارف اسلامی و رشد و تکریم آن داشته است. چنانچه وقتی رسول اکرم (ص) مقام و جایگاه سلمان را اعلام کند می‌گوید او اهل بیت ما است.
 
زندگی پرفراز و نشیب سلمان از ایران باستان تا ایران پس از اسلام
 
این کارگردان تاریخی‌ساز با بیان اینکه ما ایرانی‌ها این افتخار را داشتیم که در کادر مرکزی دین مبین اسلام نماینده داشته باشیم، ادامه داد: این شخصیت در زندگی پرفراز و نشیبی که در جستجوی حقیقت و خدا داشته جذاب است و از مهم‌ترین مکاتب روزگار خود با تعقل عبور می‌کند تا در اسلام آرام بگیرد.
 
میرباقری در پاسخ به اینکه این سریال به چه مقطعی از زندگی سلمان می‌پردازد،‌ گفت: طرحی که 12 سال نوشتم تولد تا مرگ سلمان را شامل می‌شد. این روزها که مجدد قرار است کار را راه اندازی کنیم مرجع و مبنا همان متن است که البته احتیاج به بازنویسی دارد.
 
وی افزود: طی مذاکراتی که داشتیم یک سال وقت خواستم تا فیلمنامه را بازنویسی کنم و در صورتی که پس از این زمان، شرایط ساخت فراهم باشد، حوزه حرکت سلمان به لحاظ جغرافیایی بسیار گسترده است و به لوکیشن‌های بسیاری نیاز دارد. او ابتدا از ایران باستان خود را به اروپا می‌رساند و درباره آیین مسیحیت تحقیق می‌کند که از فلسطین تا ترکیه را دربرمی‌گیرد. پس از آن به حجاز می‌آید و مکه و مدینه را می‌بیند و سرانجام به ایران پس از اسلام مراجعت می‌کند.
 
"سلمان فارسی" چهار برابر سخت‌تر از "مختارنامه" است
 
این کارگردان تصریح کرد: بنابراین کار چهار جغرافیا دارد که چهار برابر "مختارنامه" گسترده و سخت است. من به زندگی سلمان علاقمندم و در اصل یک جورهایی عاشق او هستم. او به من کمک کرد و در پاره‌ای اوقات از پرتاب‌ها و سقوط‌هایی نجاتم داد. من با او 10 سال رفاقت کردم و همسفر هم بودیم و توفیقی نصیبم شد تا بتوانم این پروژه را به انجام برسانم.
 
میرباقری همچنین با اشاره به اینکه در این حوزه می‌توان با زبان همه جهانیان صحبت کرد، یادآور شد: ساخت سریال سلمان فارسی حساسیت و دقت بالایی می‌طلبد. کارهای ما اکثرا محدود و محصور در مرزهای خودمان بوده است و گاهی پیش آمده آثاری چون "مختارنامه" یا امام علی (ع) فراتر رفته‌اند. در این زمینه دیگر نباید ملاحظه بضاعت و امکانات را کرد و زمانی که سراغ تولید اثری می‌رویم و به عنوان مثال سلمان را وسط می‌گذاریم، حیف است کم بگذاریم.
منبع:مهر
5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 18 May 2024
السبت, ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۵
شنبه, ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.