پیش بینی طول عمر شما!

شما تا به کی زنده اید؟

پژوهشگران آمریکایی با طراحی «شاخص مرگ و میر» احتمال مردن افراد بالای ۵۰ سال طی یک دهه آینده را پیش‌بینی کرده‌اند.
با استفاده از آنالیز داده های ۲۰ هزار شهروند آمریکایی بالای ۵۰ سال طی سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۸ میلادی، شاخص مرگ و میر (mortality index) طراحی شده است؛ از این گروه افراد تاکنون شش هزار نفر فوت کرده اند.


این شاخص می‌تواند به فرد و پزشک معالج برای اتخاذ شیوه مناسب زندگی و روش‌های درمانی کمک کند؛ پزشکان قادر خواهند بود بر اساس نتایج بدست آمده اقدامات درمانی مناسب از جمله درمان دقیق دیابت، غربالگری سرطان روده بزرگ یا سرطان گردن رحم را برای افراد مشکوک تجویز کنند.

بر اساس شاخص مرگ و میر، مردان دو امتیاز، افراد بین ۶۰ تا ۶۴ سال یک امتیاز، افراد بین ۷۰ تا ۷۴ سال سه امتیاز و افراد بالای ۸۵ سال هفت امتیاز دریافت می کنند.

تشخیص و درمان هرنوع سرطان، مشکلات ریوی، مشکلات حاد تنفسی، سیگار کشیدن، مشکلات قلبی، ضعف حافظه و مشکل در راه رفتن هر کدام دو امتیاز دارند.

دیابت یا فشار خون بالا، مشکل در هل دادن اشیای سبک وزن منزل مانند یک صندلی نیز هرکدام یک امتیاز دارند.

امتیاز ۲۶ نشان می دهد که شانس مردن فرد طی یک دهه آینده تا ۹۵ درصد افزایش می یابد؛ این وضعیت یک فرد ۸۵ ساله با تمام موارد ذکر شده را نشان می دهد.

شانس مردن افراد با امتیاز صفر نیز حدود سه درصد است که این وضعیت یک خانم ۶۰ ساله بدون هیچگونه از موارد ذکر شده را نشان می دهد.

دکتر «ماریسا کروز» نویسنده ارشد تحقیق و از محققان دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو تأکید می کند: توصیه می کنیم که شاخص مرگ و میر با نظارت یک پزشک تکمیل شود، چراکه پزشکان درک بهتری از معنای عددهای ذکر شده در این شاخص دارند.

نتایج این تحقیق و «شاخص مرگ و میر» در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است.


منبع: افکار

3 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (4 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Wednesday, 29 May 2024
الأربعاء, ۲۱ ذو القعدة ۱۴۴۵
چهارشنبه, ۰۹ خرداد ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.