96 درصد جهان قابل رويت نيست / عمر جهان

96 درصد جهان قابل رويت نيست / عمر جهان

بهرام مبشر فیزیکدان و کیهان‌شناس از دانشگاه کالیفرنیا در سی و نهمین کنگره سالانه جامعه جراحان ایران گفت: دو سؤال برای ما وجود دارد، اینکه چقدر می‌دانیم و چقدر نمی‌دانیم. تمام دانش ما درباره خلقت جهان در نهایت به این نکته ختم می‌شود که انسان جزء کوچکی از جهان هستی است.

 

وی با بیان آخرین دستاورد خود و تیم پژوهشی‌اش اظهار داشت: نوعی ستاره را کشف کرده‌ایم که جزو اولین‌ ستاره‌هایی است که در جهان هستی به وجود آمده‌اند و این نشان می‌دهد که ستاره ها در آن زمان چه خاصیتی داشته‌اند و ماهیت آنها چه بوده است. در واقع یکی از دلایلی که موجب شفافیت جهان می‌شود، وجود این ستاره‌هاست.

این کیهان‌شناس گفت: انرژی تاریک، 73 درصد انرژی موجود در جهان را تشکیل می‌دهد و خاصیت آن این است که در ماده دافعه ایجاد می‌کند و موجب سرعت انبساط جهان می‌شود، هر چند ماهیت انرژی تاریک را نمی‌دانیم، اما افزایش سرعت انبساط جهان موجب می‌شود تا بدانیم جهان باز است.

مبشر ادامه داد: 2500 سال پیش افلاطون گفت برای دو حرفه پزشکی و نجوم ارزش قائلم و امروز ما این دو حرفه را داریم. اینکه جهان چطور شروع شده است، کهکشان‌ها چگونه شکل یافته‌اند و آیا حیات در جای دیگری نیز وجود دارد، جزو سؤالاتی است که در نجوم مطرح است.

وی افزود: 7 میلیارد نفر روی زمین زندگی می‌کنند و اگر از بالای کره زمین به آن بنگریم، تمام کره زمین و 7 میلیارد ساکن آن را مانند نقطه نورانی کوچکی می‌بینیم و این نشان می‌دهد که ما چقدر کوچک هستیم و چقدر باید متواضع باشیم.

این فیزیکدان تصریح کرد: جهان 13.6 میلیارد سال پیش به وجود آمددر آن زمان فقط نور بود و فضا، زمان و ماده وجود نداشت. امروز ماده وجود دارد و هسته اتم دارای پروتون، نوترون و الکترون است.

وی گفت: دو دقیقه و 56 ثانیه پس از خلقت جهان، هسته اولین اتم هیدروژن شکل گرفته است، نور همه جهان را پر می‌کند و ماده نیز موجب به وجود آمدن ما می‌شود، این در حالی است که 96 درصد جهان قابل رؤیت نیست و آنچه می‌بینیم 4 درصد جهان است، بنابراین نامفهوم‌ترین چیز این است که بدانیم جهان قابل فهم است.

این کیهان‌شناس تصریح کرد: نور خورشید 8 دقیقه طول می‌کشد تا به ما برسد، در واقع آنچه به ما می‌رسد، نور خورشید در 8 دقیقه پیش است نه آنچه وجود دارد. وقتی می‌گوییم اولین ستاره‌ای که در جهان به وجود آمده مربوط به 12 میلیارد سال پیش است، یعنی آنچه می‌بینیم مربوط به 12 میلیارد سال پیش است، نه وضعیت کنونی آن.

وی افزود: فسفر مغز و آهن خون بر اثر مرگ ستارگان و فرود آمدن این مواد روی کره زمین ایجاد شده است، بنابراین هدف از زندگی، زندگی با هدف است.

وی خاطرنشان کرد: انیشتین می‌گوید که ما می‌توانیم کودکی را که از تاریکی می‌ترسد ببخشیم، اما تراژدی بشر، مردانی هستند که از روشنایی می‌ترسند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 02 March 2024
السبت, ۲۱ شعبان ۱۴۴۵
شنبه, ۱۲ اسفند ۱۴۰۲

Please publish modules in offcanvas position.