فرانسه بازهم با نقش پلیس بد در لوزان

 ساز مخالف فرانسه بار دیگر کوک شده. طی مذاکرات هسته‌ای دو سال گذشته، فرانسوی‌ها، علاوه بر منافع خود، همواره سنگ اسرائیل و عربستان را نیز به سینه زده‌اند. شاید علت مواضع تند هر باره آن‌ها در بزنگاه‌های مهم هسته‌ای نیز ناشی از همین سیاست بوده است.

 

این بار نیز «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه که نسبت به سایر وزرای خارجه 1+5 تندترین مواضع را علیه ایران دارد، پیش از ورود به هتل «پله کوبورگ» برای دیدار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و «جان کری» همتای آمریکایی خود، به جمع خبرنگاران آمد و سه شرط را برای شکل گیری توافق نهایی مطرح کرد؛ بازرسی از تاسیسات هسته‌ای، محدود شدن برنامه تحقیقات و توسعه و امکان بازگشت آنی تحریم‌ها.

مواضع تند روز شنبه فابیوس شاید با دیدارهای اخیر مقامات فرانسه با عربستان سعودی بی ارتباط نباشد. اخیرا «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد عربستان سعودی و وزیر دفاع این کشور به پاریس سفر کرده بود؛ سفری که به امضا 10 قرارداد مهم و بزرگ منجر شد.

در این سفر بود که «لوران فابیوس» در کنفرانس خبری مشترک با «عادل الجبیر» همتای سعودی خود گفت: «به (محمد جواد) ظریف (وزیر خارجه ایران) گفتم که امیدواریم به توافق برسیم اما این توافق باید قاطع و خوب باشد. ایران باید معاهدات بین‌المللی و همچنین مسئله بازرسی‌ها را بپذیرد. ورود هیئت‌های بازرسی (به ایران) ضروری است. ما بر این موضع خود باقی می‌مانیم و این موضع تغییر نخواهد کرد».

به دنبال این سخنان بود که وزیر خارجه عربستان نیز گفت: «ما هم همین اهداف را دنبال می‌کنیم و تماس و هماهنگی میان عربستان و فرانسه ادامه دارد».

عادل الجبیر در ابتدای این کنفرانس خبری در پاریس، از توافق کشورش و فرانسه در موضوعات مختلف خبر داد و روابط عربستان با فرانسه را راهبردی خواند. وی با بیان اینکه عربستان تمایل دارد از فناوری‌های جدید در همه حوزه‌ها بهره‌مند شود، از امضای 10 توافقنامه خبر داد که در خلال سفر «محمد بن سلمان» وزیر دفاع عربستان به پاریس بررسی و نهایی شده است.

بعد از این سفر بود که فرانسه اعلام کرد در حال بررسی امضا قرارداد ساخت دو نیروگاه هسته‌ای در عربستان است.

به نظر می‌رسد فرانسه پس از کارشکنی در مذاکرات هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی نظر مساعد برخی کشورهای عربی مانند عربستان را جلب کرده و با عقد قراردادهای میلیارد دلاری به‌ نوعی پاداش سنگ‌اندازی در مسیر مذاکرات هسته‌ای را دریافت می‌کند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Monday, 27 March 2023
الإثنين, ۰۵ رمضان ۱۴۴۴
دوشنبه, ۰۷ فروردین ۱۴۰۲

Please publish modules in offcanvas position.