تحول زيست محيطي و امكان اتصال درياي خزر به خليج فارس

تحول زيست محيطي و امكان اتصال درياي خزر به خليج فارس

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به طرح اتصال دریای خزر به خلیج فارس گفت: قرارگاه خاتم(ص) با تشکیل کارگروه‎هایی در حال مطالعه و امکان‎سنجی این پروژه است‌.
 
به گزارش فارس از گرگان، علاءالدین بروجردی صبح امروز در سومین اجلاس هم‌اندیشی دریای خزر که در هتل بوتانیک شهرستان گرگان در حال برگزاری است، اظهار کرد: هشت حوزه اکتشاف و دو چاه در دریای خزر احداث شده و ده‎ها چاه نیز قابل استحصال است که از لحاظ سیاسی و اقتصادی اهمیت ویژه‎ای دارد.
 
وی تصریح کرد: ۱۰ درصد درآمدهای حاصل از استخراج نفت دریای خزر صرف سه استان حاشیه خزر می‎شود که اگر این ایده مورد تائید دولت قرار بگیرد در مجلس آن را مطرح خواهیم کرد.
 
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر لزوم پیگیری جدی و برنامه‎ریزی شده اتصال دریای خزر به خلیج فارس تاکید کرد و افزود: این ایده از یک پشتوانه و تجربه جهانی برخوردار است که می‎تواند یک تحول زیست‎‎محیطی عظیم در مناطق کویری کشور ایجاد کند.
 
بروجردی بیان داشت: تجربه چین در کانال یک‎هزار و ۳۰۰ کیلومتری از جنوب به شمال این کشور و تجارب جهانی نشان‌ دهنده این مهم است که این دیدگاه به واقعیت عملی نزدیک است.
 
به گفته وی؛ قرارگاه خاتم با تشکیل کارگروه‎هایی در حال مطالعه و امکان‎سنجی پروژه است، با توجه به توانمندی قرارگاه خاتم اگر این هدف در کشور کم‎آب ما محقق شود با توجه به آثار زیست‎محیطی در حمل و نقل دریایی نیز می‎تواند تحول‎ساز باشد.
 
این مقام مسئول بیان داشت: دریای خزر بزرگترین دریاچه جهان با وسعت ۴۱۳ کیلومتر مربع که ۱۶۲ هزار کیلومتر مربع از خلیج فارس کشور است عمق آن با بیش از ۱۰ هزار متر مربع، ۱۰ برابر عمیق‎تر از خلیج فارس است.
 
بروجردی با اشاره به اینکه حجم آب دریاچه خزر با ۷۷ هزار کیلومتر مربع ۹ برابر حجم خلیج فارس است، اظهار کرد: همه ویژگی‎ها به علاوه منابع سفره‎های فسیلی و خاویار و همسایگی با چهار کشور شمالی، این دریاچه را به منبع عظیم ثروت تبدیل کرده است.
 
وی با بیان اینکه دریای خزر پس از فروپاشی شوروی، مهم‌ترین دغدغه حقوقی و منافع ملی ما محسوب می‎شود، گفت: هیچ‎گاه در تمام سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با وجود امکان تقسیم این دریاچه میان ایران و اتحادیه جماهیر شوروی اما شناورهای ایرانی اجازه عبور از حسینقلی آستارا را پیدا نکردند.
 
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: امروز گرچه تا رسیدن به وضع مطلوب راه دشواری داریم ولی استقرار سکوی نفتی امیرکبیر در منطقه ۱۷ درصد دریای خزر و رسیدن به نفت یک اقدام ارزشمند در راستای اهداف اقتصادی صورت گرفته است.
 
بروجردی با اشاره به سخنان رئیس‎جمهور در زمینه غیرقابل قبول بودن توافق دوجانبه بیان داشت: همه پنج کشور در دریاچه خزر ذی‎حق هستند و هرگونه اقدامی در راستای بهره‎برداری از این دریاچه باید مبتنی بر تفاهم جمعی باشد.
 
وی از دریاچه خزر به عنوان دریاچه صلح، دوستی، همکاری چندجانبه و محیط زیست سالم یاد کرد و گفت: جمهوری اسلامی معتقد است هیچ نیروی نظامی خارج از منطقه نباید در دریای خزر حضور یابد، آنچه که متاسفانه در خلیج فارس شاهد هستیم، با توجه به اینکه این سیاست هر بار اعلام شده که امنیت منطقه باید توسط کشورهای منطقه حفظ شود و نیازی به حضور نیروهای بیگانه نداریم.
 
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: حضور قدرتمندانه ارتش جمهوری اسلامی ایران و فرماندهی معظم کل قوا ضرورتی است که در آینده نیز باید تقویت شود.
 
بروجردی با ارائه پیشنهادی بر ضرورت برنامه‎ریزی دقیق علمی برای حفظ ثروت منحصر به‌فرد خاویار ایرانی دریای خزر تاکید کرد و گفت: تاسیس پژوهشکده ویژه خاویار در این منطقه ضروری است و اگر این مهم مورد توجه قرار نگیرد نسل ماهیان خاویاری متوقف می‎شود.
 
وی همچنین نسبت به برگزاری نخستین اجلاس کمیسیون‎های سیاست خارجی مجالس کشورهای حاشیه دریای خزر و اجلاس روسای مجالس این کشورها تاکید کرد.
1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 15 June 2024
السبت, ۰۸ ذو الحجة ۱۴۴۵
شنبه, ۲۶ خرداد ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.