چرا دولت نمی‌خواهد یارانه ثروتمندان را حذف کند؟

چرا دولت نمی‌خواهد یارانه ثروتمندان را حذف کند؟

حسین راغفر عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) در گفتگو با نسیم در واکنش به اظهار نظر اخیر معاون اول رئیس جمهور در خصوص توانایی دولت در حذف تنها یک میلیون نفر از یارانه بگیران اظهار کرد: اشاره به این مسئله که تنها یک میلیون نفر مستحق دریافت یارانه نیستند، درست نیست زیرا روش آن ها برای شناسایی یارانه بگیران واقعی، روش غلطی است.
وی افزود: دولت قطعا توانایی شناسایی بیش از یک میلیون نفر را برای حذف از دریافت یارانه نقدی دارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) با انتقاد از رویه فعلی دولت در شناسایی ثروتمندان به نسیم خاطرنشان کرد: دولت برای حذف یارانه ثروتمندان باید به جای اینکه به سراغ دهک های بالای جامعه برود، باید از قشر مستحق و مستضعف جامعه شروع کند.


راغفر ادامه داد: مصوبه مجلس در بودجه ۹۴ و اقدام دولت در خصوص حذف ثروتمندان بر اساس ساز و کار فوق غلط است.

وی بیان کرد: روش حذف ثروتمندان کاملا شناخته شده و امکان پذیر است و احتمال دلایل سیاسی دیگری وجود دارد که دولت تمایلی به اجرای این کار ندارد.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) با انتقاد از اظهار نظر جهانگیری گفت: اظهار نظر معاون اول رئیس جمهور این معنا را می دهد که در یک کشور ۷۵ میلیون نفری، ۷۴ میلیون نفر مستحق دریافت یارانه هستند که این مسئله غیر منطقی است و کسی نمی تواند آن را بپذیرد.

راغفر گفت: در بدترین وضعیت ۴۰ درصد از جمعیت کشور استحقاق دریافت یارانه نقدی دارند و ۶۰ درصد از مردم بی دلیل یارانه دریافت می کنند، که این این مقدار رقم زیادی است.

وی تصریح کرد: ۶۰ درصد ۴۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در سال رقم بسیار قابل توجهی است و به اندازه ۲۵ یا ۲۶ هزار میلیارد تومان می شود، که این رقم می تواند صرف هزینه بخش های دیگر کشور شود.

این اقتصاددان با اشاره به دید دولت در خصوص حذف ثروتمندان به نسیم بیان کرد: دولت کنونی معتقد است که دولت قبلی پرداخت یارانه نقدی را با نیت سیاسی شروع کرده و به دنبال امتیازات مثبت آن بوده است، بنابراین نمی خواهد از تبعات منفی حذف آن آسیب ببیند.

راغفر خاطرنشان کرد: حذف ثروتمندان نیاز به یک تصمیم سیاسی دارد که دولت مردان برای اتحاذ آن متاسفانه مصالح دیگری را برای آن در نظر می گیرند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 20 July 2024
السبت, ۱۳ محرّم ۱۴۴۶
شنبه, ۳۰ تیر ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.