نقش ماجراي جفري استرلينگ در مذاكرات هسته اي چه بود؟

نقش ماجراي جفري استرلينگ در مذاكرات هسته اي چه بود؟ 

شریعتمداری با طرح درخواستی از تیم مذاکره کننده کشورمان گفت: «تیم هسته ای کشورمان از آقای جان کری بپرسند اتهام جفری الکساندر استرلینگ در محاکمه ای که این روزها در آمریکا جریان دارد چیست؟»

مدیرمسئول کیهان در توضیح ماجرای آقای استرلینگ گفت: «ماجرا اینگونه است که شخصی به نام جیمز ریزن از خبرنگاران معروف نیویورک تایمز کتابی با عنوان State of War یعنی وضعیت جنگ تالیف کرده و در آن کتاب برخی از عملیات مخفی سازمان سیا علیه برنامه هسته ای ایران را فاش کرده بود. از جمله به ماجرایی اشاره می کند که در آن قرار بود یکی از ماموران سیا تحت عنوان واسطه و دلال، نقشه هایی از تولید سلاح هسته ای را به ایران بفروشد. سپس، آمریکایی ها با فاش کردن این ماجرا، و هیاهو درباره آن، ادعا کنند که ایران در پی تولید سلاح هسته ای بوده است.

این اتفاق با هوشمندی مسئولان ایرانی که ناشی از مخالفت جدی با تولید سلاح بود، به نتیجه نرسید. ولی مقامات قضایی آمریکا خبرنگار نیویورک تایمز و نویسنده کتاب یعنی جیمز ریزن را تحت فشار قرار دادند که خبر یاد شده را از کدام منبع به دست آورده است. او نیز نهایتا نام منبع خود را که یکی از ماموران سیا به نام جفری استرلینگ بود، فاش کرد که در نتیجه استرلینگ امروزه به اتهام افشای عملیات محرمانه سیا تحت محاکمه است».

شریعتمداری ادامه داد: «این ماجرا به وضوح نشان می دهد آمریکایی ها برای متهم کردن ما به تولید سلاح هسته ای در پی سند سازی بوده اند. دقت کنیم که اتهام استرلینگ «افشای اسناد» است، نمی گویند «جعل»، می گویند افشا و این یعنی خودشان اعتراف می کنند دست به سندسازی زده اند. بنابراین،می توان بدون کمترین ابهامی به این نتیجه رسید که آمریکایی ها وقتی خودشان دست به سندسازی می زنند تا برنامه هسته ای ایران را نظامی جلوه دهند، پذیرش گفت و گو درباره مسئله PMD از طرف خود ما، زمینه بسیار مناسبی برای طرح ادعاهای مشابه است. تردید نباید کرد که مسئله PMD ماهیت فنی و حقوقی ندارد، بلکه یک پروژه اطلاعاتی با هدف متهم کردن ایران است».

مدیرمسئول کیهان گفت: «حال باید از آقای جان کری پرسید آیا ملزم کردن ایران به همکاری با آژانس در چارچوب PMD دام جدید و خطرناکی نیست که پیش پای تیم هسته ای کشورمان پهن کرده اند؟»

شریعتمداری در پایان تاکید کرد: «نهایتا این نکته چندبار مطرح شده نیز نیاز به تکرار دارد که آمریکا به مذاکره نیازمند است نه توافق».

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Thursday, 26 November 2020
الخميس, ۱۰ ربيع الثاني ۱۴۴۲
پنجشنبه, ۰۶ آذر ۱۳۹۹

Please publish modules in offcanvas position.