فعاليت بيش از سيصد گروه تكفيري عليه گفتمان انقلاب اسلامي

فعاليت بيش از سيصد گروه تكفيري عليه گفتمان انقلاب اسلامي

حجت الاسلام مجید حکیم الهی، معاون ارتباطات و امور بین الملل جامعة المصطفی (ص) العالمیه در گفتگو با خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان در پاسخ به این سوال که بروز و ظهور اندیشه تکفیری در جهان اسلام تا چه اندازه در مقابله با اندیشه انقلاب اسلامی و نگاه تمدنی جمهوری اسلامی است، گفت: پس از آنکه انقلاب اسلامی پیروز شد، اندیشه تمدن جدید اسلامی در جهان اسلام شکل گرفت و بر اساس آن موجی در کشورها و مناطق اسلامی رواج پیدا کرد.

 

وی با بیان اینکه همزمان با این موج، موج گرایش به اسلام و مسلمان شدن در جوامع غربی شروع شد، اظهار کرد: غرب در ابتدا گمان می کرد که انقلاب اسلامی محدود به جمهوری اسلامی ایران بوده و این انقلاب، نتیجه فشارهای حکومت پهلوی و طاغوت است اما وقتی با رشد اسلام خواهی و توسعه سریع موج انقلاب اسلامی در کشورهای مختلف مواجه شد، به دنبال مقابله با گفتمان انقلاب برآمد و دو اقدام انجام داد.

حجت الاسلام حکیم الهی تصریح کرد: اقدام نخست فیزیکی بود که جنگ هایی در داخل ایران مانند جنوب، ترکمن و همچنین در منطقه غرب و کردستان و به دنبال آن جنگ تحمیلی هشت ساله را با کمک غرب و کشورهای عربی در راستای مقابله با گفتمان انقلاب به راه انداختند؛ اما گام دوم جنگ نرم بود که در برابر جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت.

معاون ارتباطات و امور بین الملل جامعة المصطفی (ص) العالمیه با بیان اینکه غرب در این جنگ دو راهکار پیش گرفت، عنوان کرد: نخست ایران هراسی بود که در این راستا تلاش شد با ابزارهای مختلف به جنگ گفتمان انقلاب آمده و چهره ایران را چهره ای خشن و خارج از منطق عرفِ بین الملل معرفی کنند.

این کارشناس کلام و نویسنده کتاب "اسلام و جریان های تکفیری" بیان کرد: دوم ایجاد گروه های فشار و گروه هایی بود که بتوانند اسلام و چهره آن را مخدوش کنند که در این راستا می توان گفت تاسیس گروه هایی همچون داعش، طالبان، القاعده، جبهه النصره و ... و بیش از ۳۰۰ گروه دیگری که آنها را امروز در کشورهایی همچون سوریه لبنان و عراق می بینیم، از این رهگذر به دنبال مقابله با توسعه گفتمان انقلاب اسلامی بودند.

وی تصریح کرد: اگرچه این گروه ها و این جنگ نرم آسیب های بسیاری به گفتمان انقلاب وارد و موانع و مشکلات در توسعه فرهنگ انقلابی ایجاد کرد، اما در عین حال فرصت هایی برای ما فراهم کرد که اگر از آن استفاده بهینه شود، گام موثری در توسعه اسلام ناب و اسلام رحمت برداشته می شود.

این استاد حوزه و دانشگاه ابراز کرد: به نظر می رسد امروز توجه به آن اسلام ناب و اسلام رحمانی که آغازگر آن امام خمینی (ره) بودند افزایش یافته و حرکت های نابخردانه تکفیری ها موجب شده مردم به دنبال فهم صحیح از اسلام برآیند و نامه اخیر رهبر معظم انقلاب نیز با این رویکرد و تبیین مسائل اصیل اسلامی صادر شد.

مولف کتاب "اندیشه اسلامی" اذعان کرد: نامه رهبری امتیازات ویژه ای را داشته است که به دلیل آن امتیازها، این نامه توانست نفوذ چشمگیری در جوامع غربی به ویژه جوان ها داشته و افزون بر این سردرگمی برای استکبار و غرب به وجود آمد. به دلیل آنکه این نامه غیررسمی بود و یک رهبر بزرگ اسلامی برای جوانان غربی مرقوم فرمودند که این گونه نامه نویسی غیرمتعارف بوده است. اما این امر یک افق جدید را برای گفتگو میان اسلام و غرب ایجاد کرد

معاون ارتباطات و امور بین الملل جامعة المصطفی (ص) العالمیه با اشاره به اینکه این نامه در شبکه های اجتماعی گسترش و توسعه یافت و امروز شاهدیم جوانان غربی به دنبال بازنگری و بازبینی در تاریخ خود و نگاه جدید به اسلام هستند، خاطرنشان کرد: این نامه پیامدها و بازتاب های گسترده ای در کشورهای دیگر داشت و فصل جدیدی برای اسلام خواهی ایجاد کرده و در زمانی که تمام توجه به مسائل داعش و جنایات آن و مسائل هسته ای ایران بود به طور ناگهانی توجه جهانیان به مسائل گفتمان و گفتگوی میان ادیان و مذاهب و اندیشه های مختلف معطوف شد.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 02 March 2024
السبت, ۲۱ شعبان ۱۴۴۵
شنبه, ۱۲ اسفند ۱۴۰۲

Please publish modules in offcanvas position.