سياست آمريكا براي بعد از پايان مذاكرات

سياست آمريكا براي بعد از پايان مذاكرات

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی درباره مذاکرات هسته‌ای نوشت که کاخ سفید بررسی گزینه‌هایی چون «تشدید تحریم‌ها، اقدام نظامی یا تمدید مذاکرات ژنو» را آغاز کرده است.

وال استریت ژورنال در گزارشی با اشاره به این بخش از اظهارات اخیر سخنگوی کاخ سفید را آورده که وی گفته بود:‌«در یک فضای تاسف‌بار که ما اگر ببینیم نتوانیم به توافق برسیم، پس از آن رئیس‌جمهور(باراک اوباما) مجبور خواهد بود یک مجموعه‌ای از گزینه‌ها را بررسی کند».

 

در گزارش این روزنامه ادعا شده که «کاخ سفید بررسی گزینه‌هایش در صورت شکست در رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران را آغاز کرده است».

در این گزارش با اشاره به اظهارات برخی نمایندگان کنگره آمریکا درباره عدم حصول توافق تا 31 مارس و ادامه مذاکرات(+) اشاره و تاکید شده که کاخ سفید تحت فشار قرار گرفته است.

روزنامه پرتیراژ آمریکایی و وابسته به جمهوریخواهان در ادامه گزارش هم نوشت:‌«دیپلماتهای حاضر در مذاکرات روز چهارشنبه(دیروز) گفتند که همچنان در دو موضوع اصلی با بن بست مواجهند: سرعت کاهش تحریم‌های بین‌المللی و میزان و گستره تحقیق و توسعه آینده برنامه هسته‌ای ایران. واشنگتن و شرکایش همچنین در حال فشار بر ایران برای دادن دسترسی بیشتر به سایت‌ها و تاسیسات هسته‌ای آن هستند».

در این گزارش به نقل از یک مقام اروپایی در لوزان سوئیس هم آمده است:‌«شاید شما خود را در موقعیتی بیابید که این تلاش(مذاکرات جاری) شکست بخورد این بخشی از زندگی است. اگر(ایرانیها) علاقه‌(به رسیدن به توافق) ندارند این انتخاب آنها است و ما می‌توانیم دور دیگری از مذاکرات را در فصل پائیز ازسربگیریم».

در بخش دیگری از این گزارش هم آمده است:‌«مقامات کاخ سفید تمایل خودشان را برای ادامه مذاکرات فراتر از ضرب‌الاجل 31 مارس نشان دادند که تا حدی این اقدام به منظور اطمینان از آن بوده که اگر مذاکرات شکست بخورد، ‌ایران مقصر جلوه داده شود چرا که آنها نگران از هم پاشیدن رژیم تحریم‌های بین‌المللی(وضع شده علیه ایران) هستند».

در همین ارتباط جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید هم گفته بود:‌«نگرانی که ما داشته‌ایم آن بوده که آمریکا مقصر شکست مذاکرات معرفی شود چرا که در این صورت حفظ وحدت جامعه بین‌المللی برای اجرای تحریم‌ها سخت خواهد بود»

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 25 May 2024
السبت, ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۵
شنبه, ۰۵ خرداد ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.