نامه سرگشاده هشت تشكل دانشجويي به ظريف

نامه سرگشاده هشت تشكل دانشجويي به ظريف

۸تشکل دانشجویی عدالتخواه کشور پیرامون مذاکرات پیش رو نامه ای سرگشاده خطاب به وزیر امور خارجه نوشتند؛ متن این نامه بدین شرح است:

بسم‌الله و بالله و فی سبیل‌الله و علی ملّه رسول‌الله

جناب دکتر ظریف ، وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی

سلام علیکم

در ابتدا نکاتی را خدمتتان عرض می کنیم؛

 

آخرین روزهای سال ۹۳ در حالی رو به پایان است که وقتی به سیر صحبت ها و رهنمود های امام خامنه ای نگاهی کوتاه بیاندازیم بیشتر در دو مقوله دغدغه های خود را بیان کرده اند . ابتدا نگاه به درون و تکیه بر ظرفیت داخلی و دیگری مذاکرات هسته ای .

ایشان بارها اعلام کرده اند که مذاکرات هسته ای را به معیشت مردم و اقتصاد گره نزنید و می توان با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و تکیه بر درون حربه تحریم را از دست دشمن گرفت اما متاسفانه دولت تمام هم و غم خود را بر مذاکرات هسته ای گذاشته و برنامه خاصی را در راستای نگاه درون زا و پیاده سازی اقتصاد مقاومتی انجام نمی دهد .اما در مورد مذاکرات هسته ای نکاتی را بیان می کنیم :

تحریم هایی که رفع آنها به حل بخشی از مشکلات کشور کمک می کند تحریم هایی است که توسط کنگره آمریکا به تصویب رسیده و تبدیل به قانون شده است که عملا طبق قوانین آمریکا رییس جمهور نمی تواند آنها را لغو کند . تحریم های بانکی و تحریم های نفتی دو مورد از مهم ترین و اصلی ترین تحریم ها علیه ایران است که به خاطر ۴ موضوع وضع شده است : انرژی هسته ای – حمایت از تروریسم – حقوق بشر و موشک های بالستیک.

پس زمانی این دو تحریم به همراه سایر تحریم های کنگره لغو خواهد شد که ما علاوه بر موضوع هسته ای سه مورد دیگر را هم کاملا بر اساس خواسته آنان عمل کنیم تا به ما اعتماد کنند .

وندی شرمن ، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در کنگره این گونه در مورد رفع تحریم ها صحبت می کند :

«اجازه بدهید درباره این مساله شفاف حرف بزنم. هیچ معامله بزرگی با ایران وجود ندارد. مذاکرات تنها درباره برنامه هسته‌ای آن‌ها (ایران) است. ما کاملا در جریان مسائلی که در منطقه خاورمیانه می‌گذرد، هستیم. تمام تحریم‌های ما علیه ایران درباره حمایت از تروریسم باقی می‌ماند؛ تمام تحریم‌های حقوق بشری باقی می‌ماند؛ تمام نگرانی‌ها درباره بی‌ثبات‌سازی خاورمیانه باقی می‌ماند و این مساله برای یک زمان بسیار بسیار طولانی باقی می‌ماند

آیا آشکار نیست که برای برداشته شدن تحریم ها ، انقلاب اسلامی باید دست از مهمترین و اصولی ترین آرمانهایش بردارد؟آیا روشن نیست که آمریکاییها در رأس نظام استکباری در نهایت زمانی به انقلاب اسلامی اعتماد کامل پیدا خواهند کرد و تمام تحریم ها را برمیدارند که انقلاب اسلامی دست از محوریترین عناصر هویتی خود بردارد .

-امام خامنه ای در میان جمعی ز کارکنان و فرماندهان نیروی هوایی فرمودند:”این حرفی هم که حالا انسان می‌شنود که میگویند که«در یک برهه‌ای درباره‌ی اصول کلّی توافق کنیم، بعد درباره‌ی جزئیات»، این را هم بنده نمی‌پسندم؛ این را من نمی‌پسندم. با تجربه‌ای که از رفتارهای طرف مقابل داریم، احساس میکنم که این وسیله‌ای خواهد شد برای بهانه‌گیری‌های پی‌درپی برسر جزئیات. اگر توافق میکنند، جزئیات و کلّیات و همه را در یک‌جلسه‌ی واحد تمام بکنند، امضا کنند. اینکه کّلیات را جداگانه توافق کنند، و بعد بر اساس آن کلّیات – که یک‌چیزهای مبهمی است، تفسیرپذیر است، تحلیل‌پذیر است – بروند سراغ جزئیات، نه، این منطقی نیست.همه‌ی آنچه هم قرارداد بسته میشود بین مسئولین ما و بین طرف مقابل، باید روشن، واضح، غیر قابل تفسیر و تأویل باشد. این‌جور نباشد که طرف مقابل – که با دبّه‌کردن و چک‌وچانه زدن، کار خود را پیش میبرد – بتواند باز سر قضایای گوناگون، بهانه‌گیری کند، دبّه در بیاورد، کارها را مشکل بکند 

اما بعد از این سخنرانی وزارت امور خارجه اعلام کرد که توافق دو مرحله ای را قبول نمی‌کند ولی باید به تفاهم سیاسی با غرب رسیده و سپس روی جزییات مذاکره شود که این به عبارتی پاک‌کردن صورت مسئله است. حال برفرض که لفظ توافق را به تفاهم تبدیل کردید آیا به این معناست که موضوع حل شده است؟ آیا یک سال ونیم رفت و آمدها و نشست و برخواست‌ها ، هنوزشما را به تفاهم نرسانده است؟غرب بارها و بارها از کلی‌گویی‌های خود بهره برده که نمونه بارز آن را در توافقنامه ضعیف ژنو شاهد بودیم. تفاهم سیاسی کلی و سپس صحبت روی جزییات قابل قبول نیست و باید هم کلیات و هم جزییات در یک توافق جامع که خطوط قرمز را رعایت کرده و همه تحریم‌ها، حتی تحریم‌های کنگره، را لغو کند.

استاد تعلیق و پلمپ و اعتماد‌سازی!

ما حصل یک سال و نیم مذاکره با غرب و به ویژه آمریکا کاهش بی سابقه قیمت نفت و فشار بیشتر بر مردم بود، همانگونه که دوازده سال قبل هم که بر همین مسند مذاکره بودید صنعت هسته‌ای و تحقیق و توسعه را به پیشنهاد خودتان تعلیق کردید که شاید کدخدای قدّار جهانخوار به ما اعتماد کند اما سودی حاصل نشد و در همان وقت به محور شرارت متهم شدیم. باید به جان کری و به خصوص آمریکا تبریک گفت که حاضر نیستند لحظه‌ای دشمن‌شان را آسوده بگذارند و بر اصول و اعتقادات خود محکم ایستاده‌اند و از هیچ کاری برای مقابله با دشمنشان که ما باشیم دست بر نمی‌دارند .

یک سال و نیم است که خواستید مشکلات درونی کشور را با تعامل و مذاکره و اعتماد به آمریکاییان و افراط در تنش زدایی حل کنید. سوخت ۲۰ درصد را که برای آن جانهای عزیزی را نثار کرده بودیم نابود کردید و از ۱۹ هزار سانتریفیوژ فقط حدود ۸ هزار تای آن در حال حاضر فعال است و ۳ تن ذخیره سوخت ۵ درصد را هم سوزاندیم،رآکتور ویژه‌ـ‌طراحی‌شده آب سنگین اراک را به غل و زنجیر کشیده تعطیلش کردید و مشخصات و آدرس تمام معادن اورانیم و کارگاهها و کارخانه های هر نوع مواد و قطعۀ مربوط به تاسیسات هسته ای را دودستی در اختیار آمریکاییها و اسراییلیها قرار دادید به این امید که اعتماد آمریکاییان جلب شود و تحریم ها برداشته شود و شاید فرجی اقتصادی و مالی فراهم شود.ولی آیاتغییری در معیشت مردم ایجاد شد؟ با چه توجیهی اصرار دارید که چرخ زندگی مردم را به مذاکرات با آمریکاییها و جلب اعتماد آنها گره بزنید و چرا به گونه ای در جامعه جوسازی کرده‌اید که توافق با آمریکا حلال مشکلات خواهد بود؟

تمام اهرم‌ها و داشته‌هایمان را در توافق ژنو دو دستی هدیه دادید و در قبال آن تحریم ها بیشتر شدی و غربی‌ها گستاخانه‌تر با ما حرف زدند؛ دیوار تحریم که ترک برنداشته هیچ بلکه مستحکم‌تر هم شده است. دولت به جای پرداختن به اقتصاد مقاومتی و تولید درون‌زا و آزاد‌سازی و فعال سازی تمام ظرفیت های داخلی تمام توان را روی مذاکرات گذاشته است. ولی آیا اینک وقت آن نرسیده که به نقاط حقیقی و پر قدرت ملت ایران دل بببندید و دست از هوای آمریکاییان و غربی ها بردارید؟

آقای دکتر ظریف!

تا امروز چندین توافق را با غرب امضا کرده‌اید که فقط یکی از آنها که ناقص هم افشا شد به اطلاع مردم رسیده است. چرا توافقات امضا شده را برای مردم شفاف و روشن بیان نمی‌کنید؟ آیا مردم حق ندارند بدانند شما که مدافع حقوق آنان هستید چه گفته‌اید و چه نوشته‌اید و چه تفاهماتی را امضا کرده‌اید؟

شما به صراحت گفته‌اید که حتی اگر استیضاح هم بشوم محتوای مذاکراترا افشا نمی‌کنم. سوال اینجاست که مگر چه تعهدی داده‌اید که حاضرید آن را حتی با استیضاح شدن به جان بخرید؟ اگر محتوا به سود مردم است پس دلیل ممانعت شما چیست؟ آن بخش از مذاکرات ژنو که غیر قابل انتشار است ،چیست؟

آیا از جمله حقوق مسلم ملت نمیدانید که از محتوای مذاکرات و تعهدات مکتوب و نامکتوبی که به آمریکاییان داده اید مطلع شوند؟ چرا ملت ایرانرا از حق دانستن محروم کرده‌اید؟ آقای دکتر ظریف وزیر خارجه دولت راستگویان! آیا ملت ایران نامحرم‌اند؟

آقای ظریف آخرین دیدارتان با البرادعی ، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، را در سال ۸۴ به یاد دارید؟ آنجایی که به او می‌گفتید جو انتخابات به نفع ما نیست و به ما امتیازاتی بدهید تا در انتخابات اقبال داشته باشیم. ولی آیا امتیاز گرفتید؟ آیا یک سال و نیم توقف و تعلیق صنعت هسته‌ای کشور کافی نیست؟ اوباما و سایر رجال غرب بارها با افتخار اعلام کرده اند که توانسته اند پس از یک دهه با توافق ژنو برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کنند و جان کری هفته قبل به این اعتراف کرد که ایران در سال ۸۴ چند ده سانتریفیوژداشت ولی الان ۱۹ هزار سانتریفیوژدارد . حال سوال اینستکه چرا باید فناوریهسته‌ای کشوری که سالها برای استقلال خود مبارزه و مجاهده کرده ،ده سال تعلیق شود؟ ( به گفته داود محمد نیا یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده ).

آقای دکتر ظریفاز همان ابتدا قرار بود که ما ۶ ماه تعلیق برنامه هسته ای جهت اعتماد سازی انجام دهیم اینطور نیست! ؟توافق نامه ضعیف ژنو را با دقت بخوانید ولی الان دوباره سخن از تعلیق و محدودیت است . غربی که با این همه امتیاز داده شده هنوز به ما اعتماد نکرده تا ده سال دیگر اعتماد می کند ؟ چرا اساسا ایران باید تلاش کند اعتمادسازی کند؟ سی و اندی سال است که ملت ایران انقلاب کرده، و در تمام این سالها آمریکاییان علی‌الدوام مشغول توطئه و نقشه کشی برای برانداختن نظام جمهوری اسلامی ایران بوده اند. و به انواع سازمانهای تروریستی انواع کمکهای علنی و غیرعلنی کرده‌اند. حال ما باید اعتمادسازی کنیم؟ نقطه مقابل، ایران چه توطئه ها و ترفندهایی برای سرنگونی حاکمیت یا نظام امریکا تدارک دیده‌است؟ انقلاب اسلامی از کدام سازمانهای تروریستی علیه حاکمیت امریکا حمایت کرده و انها را هر ساله مورد انواع حمایتهای مالی و سیاسی و رسانه‌ای قرار داده است؟ آیا اینک جمهوری اسلامی باید اعتمادسازی کند؟

وزیر امور خارجه ایران خوب است بدانیدکه ما دانشجویان خواهان توافقی خوب با حفظ منافع ملی و رعایت خطوط قرمز نظام می باشیم . ما مخالف توافق خوب نیستیم بلکه مخالف یک توافق بد هستیم .توافقی خوب است که طبق چهارچوب تعیین شده مذاکرات ، نیاز عملی ۱۹۰ هزار سو ایران تأمین شده و برنامه های تحقیق و توسعه نباید متوقف شود و به فعالشدن سایت‌های هسته‌ای و تولید سوخت ۲۰ درصد به همراه لغو تمامی تحریم‌های ظالمانه آمریکا و غرب خصوصا کنگره آمریکا منتهی شود. همچنین، هرگونه تفاهم کلی یا توافق کلی باید به همراه پرداختن به جزییات باشد و ابتدا صحبت و تفاهم روی کلیات سپس پرداختن به جزییات موجب عبور از خطوط قرمز نظام و به ضرر منافع ملی است، همانگونه که در توافق ژنو چنین مشکلی پدید آمد. لازم به ذکر است که هرگونه توافقی که خارج از چهارچوب‌ها و خطوط قرمز تعیین شده باشداعتراضات و انتقادات گسترده تر جوانان انقلابی را به دنبال خواهد داشت.

به امید ظهور عدالت گستر گیتی

مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه صنعتی اصفهان

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه باهنر کرمان

مجمع دانشجویان عدالتخواه امام حسن مجتبی( ع) کرمان

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه مهندسی فناوری های نوین قوچان

مجمع دانشجویان عدالتخواه فسا

مجمع دانشجویان عدالتخواه رفسنجان

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه گیلان

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Wednesday, 22 May 2024
الأربعاء, ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۵
چهارشنبه, ۰۲ خرداد ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.