نظر اوباما درباره برداشت غيرقانوني 1.75 ميليارد دلار از حساب ايران

نظر اوباما درباره برداشت غيرقانوني 1.75 ميليارد دلار از حساب ايران

«دیوان عالی آمریکا» روز دوشنبه از باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا خواست درخواست تجدید نظر بانک مرکزی ایران را بررسی و اعلام کند آیا مبلغ 1.75 میلیارد دلار به قربانیان «بمب‌گذاری مقر تفنگداران دریایی آمریکا» در سال 1983 پرداخت شود یا خیر. 

به گزارش رویترز، دیوان عالی آمریکا در حکم مختصری اعلام کرده خواستار شنیدن نظر دولت در این باره است که آیا 9 قاضی این پرونده باید درخواست تجدید نظر بانک مرکزی ایران را بررسی کنند یا خیر.

 

دیوان عالی در واقع از دولت آمریکا سوال کرده که آیا برای رسیدگی به درخواست تجدید نظر بانک مرکزی ایران، جلسه رسیدگی تشکیل دهد یا نه.

اگر دیوان عالی این درخواست تجدید نظر را نپذیرد این پول باید به خانواده های قربانیان پرداخت شود.

در صورتی که دادگاه مورد نظر از بررسی درخواست تجدید نظر خودداری کند این مبلغ به قربانیان حادثه مورد نظر پرداخت خواهد شد.

انفجار سال 1983 در پایگاه نیروی دریایی آمریکا در بیروت 241 سرباز آمریکایی را به کام مرگ کشاند. این سربازان بخشی از نیروهای بین‌المللی حافظ صلح در لبنان بودند. ایران هرگونه مداخله در این حادثه را رد کرده است.

ایالات متحده آمریکا و فرانسه به رغم این جنبش حزب‌الله و ایران را به دست داشتن در این حادثه متهم کرده‌اند و به همین دلیل بازماندگان قربانیان آمریکایی این بمب‌‌گذاری‌ها خواستار پرداخت غرامت از سوی جمهوری اسلامی ایران شدند.

یک دادگاه در نیویورک تیرماه سال گدشته با رد درخواست بانک مرکزی ایران دستور داده بود یک میلیارد و 750 میلیون دلار اموال ایران میان خانواده های آمریکایی که از جمله در بمبگذاری سال 1983 در بیروت کشته شده اند توزیع شود.

پرونده تازه در سال 2010 به جریان افتاد زمانی که خانواده های قربانیان بمبگذاری بیروت متوجه شدند اموال مرتبط با بانک مرکزی ایران در حسابی در «سیتی بانک» نیویورک نگهداری می‌شود.

در ماه سپتامبر سال 2013 دادگاهی فدرال در نیویورک تحت نظر قاضی «کاترین فارست» به نفع خانواده‌های قربانیان رای داد.

بانک مرکزی ایران همان سال درخواست تجدید نظر و استدلال کرد که این حکم ناقض تعهدات آمریکا براساس معاهده 1955 با ایران است. بانک مرکزی پس از رد این تجدید نظر سپس به دیوان عالی آمریکا رجوع کرد.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 23 January 2021
السبت, ۰۹ جمادى الثانية ۱۴۴۲
شنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۹

Please publish modules in offcanvas position.