روحاني: توافقي را امضا نمي كنيم مگر همه تحريم ها برداشته شود

روحاني: توافقي را امضا نمي كنيم مگر همه تحريم ها برداشته شود

به گزارش سرويس سياسي گويدا ، حسن روحانی در همایش ملی روز فناوری هسته‌ای که امروز صبح در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: امروز، روز بسیار مبارکی برای ملت بزرگ ایران در مسیر توسعه علم و دانش و پیشرفت است.

وی در ادامه افزود: البته امسال روز فناوری هسته‌ای مقارن با ایام ولادت بانوی بزرگ اسلام حضرت صدیقه کبری و همچنین ولادت بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران امام راحل است.

 

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در مسیر توسعه کشور هر کجا که اراده و تصمیمی گرفت با همت جوانان، دانشمندان و ایثار و فداکاری شبانه‌روزی آنان  چه آنکه قدرت‌های بزرگ موافق و یا مخالف بودند تاثیری بر اراده این ملت نداشت و به حمدالله به نتیجه رسیدند.

روحانی با ذکر مثالی در این زمینه گفت: در زمان جنگ در سیستم پدافندی موشکی زمین به هوا در لامپ قدرت دچار مشکل شدیم که معمولاً لامپ‌های قدرت اینجور گفته می‌شد که قابل احیا نیستند و این سیستم هم کاملاً آمریکایی بود، در بازار سیاه هم کسی حاضر نشد به ما این دستگاه را بفروشد. تنها یکی از کشورهای منطقه این امکانات را در اختیار داشت و آن کشور را هم از فروش این دستگاه به ما منع کردند.

وی ادامه داد: عده‌ای از اندیشمندان این رشته که در سازمان انرژی اتمی فعالیت داشتند را دعوت کردیم و پیرامون این موضوع به آنها توضیح دادیم در نتیجه آنها اعلام کردند که می‌توانند این لامپ را احیا کنند که البته این اقدام سه، چهار ماه به طول می‌انجامد که پس از آن نیز امکانات لازم را برای آنها فراهم آوردیم تا این کار انجام شود.

رئیس ‌جمهور تصریح کرد: بعد از گذشت چند روز آنها به ما گفتند تا زمانی که لامپ قدرت را احیا نکنیم به خانه باز نمی‌گردیم تا از آسمان ایران و فضای کشور دفاع کنیم.

روحانی تصریح کرد: ظاهرا به نظر می‌رسید این اقدام و احیای لامپ قدرت شدنی نباشد در حالی که این متخصصان ایرانی کمتر از سه ماه اولین لامپ را احیا کردند که ما با استفاده از این تکنولوژی می‌توانستیم سیستم‌ها را برای دفاع کشور آماده نگه داریم.

وی تاکید کرد ملت و دانشمندان ما از آغاز این مسیر را انتخاب کردند و آن روزی که به دنیا گفتیم برای غنی‌سازی نیازمند سوخت هستیم که اگر آنها می‌آمدند و این فناوری را به ما می‌دادند هیچ بحثی نبود منتهی گفتند نه تنها این فناوری را نمی‌دهیم بلکه نمی‌گذاریم  شما در ایران به غنی‌سازی برسید که ملت ما زیر بار حرف دوم آنها نرفت.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: امروز هم در هر فناوری برای توسعه اگر دنیا بگوید که بر خلاف مقررات بین‌المللی با منطق زور قصد دارد که در برابر ملت ایران بایستد بنده تردید ندارم که تمام قدرت‌های جهان در برابر ملت ایران شکست خواهند خورد و هیچ تردیدی در اینباره ندارم،به همان دلیلی که تمام قدرت‌های دنیا پشت سر صدام ایستادند تا ملت ایران را شکست دهند و موفق نشدند.

وی ادامه داد: شرق و غرب عالم به صدامیان کمک کردند و ما دست تنها بودیم، انواع هواپیماها و موشک‌ها و سلاح‌های شیمایی که ممنوع بود، انواع تانک‌ها و ... همه را به صدام دادند اما یک چیز را از ما نتوانستند بگیرند و آن اراده و انگیزه و ایمان ملت ایران برای ایستادگی و مقاومت بود.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ ما نه در برابر عراق بلکه در برابر همه حامیان آن پیروز شدیم و نگذاشتیم یک میلیمتر مربع از خاک این سرزمین در اشغال اشغالگران قرار گیرد. 

رئیس‌جمهور اظهار داشت: در فناوری هسته‌ای هم قدرت‌های جهان که فکر می‌کنند اراده آنها و منطق زورشان باید بر دنیا حکومت کند تلاش کردند تا ملت ایران را در برابر خواست خودشان تسلیم کنند.

وی افزود: آنچه در مذاکرات هسته‌ای به دست آمد این نیست که بیانیه‌ای منتشر شود آنچه در این مذاکرات در طول 15-16ماه گذشته با تلاش و پیگیری به دست آمده آن است که رئیس‌جمهور آمریکا به صراحت اعلام کرد ما به این نتیجه رسیدیم که ملت ایران در برابر فشار، تحریم و زور تسلیم نمی‌شود.

روحانی خاطرنشان کرد: پیروزی ما آن است که بزرگترین قدرت نظامی و اقتصادی دنیا یعنی آمریکا و رئیس‌جمهور آن واقعیت هسته‌ای ایران را مورد اذعان قرار می‌دهد. این به معنای آن است که ملت ایران در راه خودش و مسیر خودش پیروز شده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: رئیس‌جمهور آمریکا به این واقعیت اعتراف کرد که نظام ایران قابل سرنگونی نیست. ماهیت نظام ایران چون نظام مردم‌سالاری دینی است قابل تغییر نیست. ایران به عنوان یک کشور تأثیرگذار و مهم در منطقه مورد پذیرش همگان است.

وی ادامه داد: رئیس‌جمهور آمریکا به این مسئله اعتراف کرد که ملت ایران غرور ملی خود را با تمام توان حفظ خواهد کرد در برابر فشار تسلیم نخواهد شد. ما در 8 سال دفاع مقدس این واقعیت را نشان دادیم که در برابر فشار تسلیم نمی‌شویم و امروز هم حدود 14 سال است که ملت ما ایستادگی و مقاومت کرده است.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز روزی است که دانشمندان هسته‌ای ما یعنی اقتدار علمی، سرداران بزرگ خط دیپلماسی ما یعنی اقتدار سیاسی در کنار هم قرار گرفته و شما امروز می‌بینید که این دو اقتدار، اقتدار بزرگ ملی ما را آفریده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: ما امروز به جهانیان این واقعیت را می‌گوییم که مسیر اعتدال، منطق مذاکره‌، صلح‌، آرامش، کرامت انسان‌ها و ثبات منطقه بر افراطی‌گری، منطق زور، منطق خشونت و منطق تحریم غلبه کرد و پیروز شد. این چیزی است که به عیان می‌بینیم و دنیا امروز مسیر تکریم ملت ایران را شروع کرده و در حال کنار گذاشت مسیر تحریم و فشار و تهدید است.

وی افزود: ما هیچگاه نمی‌خواهیم در این مذاکرات کسی را شکست بدهیم ما دنبال احقاق حقوق خودمان و به دنبال مذاکراتی هستیم که برد برد باشد. هم نفع ما در آن لحاظ شود و هم نفع دیگران.

روحانی خاطرنشان کرد: ما نمی‌خواهیم به دنیا بگوییم ما در مذاکراتی قدم گذاشته‌ایم که ما پیروز این مذاکرات هستیم و روبه‌روی شکست‌خورده مذاکرات است. اگر دیگران نمی‌دانند ما می‌دانیم که در دنیایی قرار گرفته‌ایم که مذاکرات برد باخت استمرار نخواهد داشت و باقی نمی‌ماند و آن مذاکراتی باقی می‌ماند که برد برد باشد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: 1+5 می‌گوید ما در این مذاکرات کاری کرده‌ایم و خواهیم کرد که ایران سلاح اتمی نسازد. اما از قدیم خوانده‌ایم که تحصیل حاصل محال است. ایران از روز اول به دنبال سلاح اتمی نبوده، امروز نیست و فردا هم نخواهد بود چراکه اگر ما به دنبال سلاح کشتار جمعی بودیم و هچنین اراده‌ای داشتیم ساخت سلاح شیمیایی که به مراتب آسان‌تر از سلاح اتمی است.

وی افزود: ما قربانی سلاح شیمیایی بودیم. علیه ما سلاح شیمایی استفاده کردند نه در میدان جنگ که در شهر سردشت ما شاهد استفاده دشمن از سلاح شیمیایی بر علیه ملتمان بودیم. اما ما مقابله به مثل نکردیم و به دنبال سلاح شیمایی و ساخت آن نرفتیم بلکه به معاهده و کنوانسیون منع سلاح شیمیایی پیوستیم و این نشان می‌دهد که ملت ایران به دنبال کشتار جمعی نبوده، نیست و نخواهد بود.

روحانی خاطرنشان کرد: بالاترین دلیلمان برای عدم ساخت سلاح کشتار جمعی علاوه بر معاهدات بین‌المللی و عملکرد ما و گزارشات آژانس بعد از 14 سال بازرسی‌های مستمر فتوای رهبر معظم انقلاب است که رئیس‌جمهور آمریکا هم به این فتوا استناد می‌کند.

رئیس‌جمهور ادامه داد:این فتوا نشان می‌دهد ملت ایران از نظر دینی، اعتقادی، اخلاقی و مذهبی به دنبال سلاح کشتار جمعی نیست و نخواهد بود و اگر اعضای 1+5 به این پیروزی رسیده‌اند من معتقدم که اعضای 1+5 قبل از اینکه بدانند پیروز بودند چراکه ما به دنبال سلاح نبودیم و نخواهیم بود.

وی افزود: اگر اعضای 1+5 در گذشته به دنبال این بودند که ملت ایران را از اراده‌ و توسعه‌اش و از اقتدارش بازدارند دیدید که نتوانستند و نخواهید توانست و تا ابد قادر به این کار نخواهند بود. ملت ما در مسیر توسعه علمی راه خود را ادامه خواهد داد. همانگونه که مذاکره‌کنندگان توانمند، شجاع و غیور ما در صدها جلسه به صراحت گفته‌اند ما دست از فناوری صلح‌آمیز بر نمی‌داریم.

روحانی اضافه کرد: نطنز ما به فعالیت خودش ادامه خواهد داد. غنی‌سازی در نطنز ادامه پیدا خواهد کرد بیش از 1000سانتریفیوژ در فردو مستقر بوده و مستقر باقی خواهد ماند. در اراک یک رآکتور آب سنگین برای تولید دارو و مصارف پزشکی خواهیم داشت و تحقیق و توسعه را بر مبنای توانمندی علمی اندیشمندان و دانشمندان خودمان و طبق اهداف ملی‌امان خواهیم داشت.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: ما هیچ توافقی را امضاء نخواهیم کرد مگر آنکه در اولین روز اجرای توافق تمامی تحریم‌های اقتصادی در همان روز لغو شود.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود گفت: ما در مسیری که ملت تعیین کرده‌اند و خواست ملی ماست و در چارچوبی که رهنمودهای مقام معظم رهبری بوده تلاش کردیم و تلاش خواهیم کرد.

روحانی افزود: ما مدعی نیستیم که دولت پیروز میدان خواهد بود بلکه این ملت و رهبری هستند که پیروز میدان بوده و خواهد بود البته دولت هم به عنوان خادمان مردم و از جمله تیم مذاکره‌کننده به عنوان شخصیت‌ها و چهره‌هایی که خود را از طرف مردم مامور می‌دانند و مجری ماموریت ملت ایران هستند تلاش خود را انجام داده‌اند و در آینده نیز این تلاش خود را ادامه خواهند داد.

وی با بیان اینکه ملت ما هیچ گاه سربازان فداکارش را فراموش نخواهد کرد اظهار داشت: ما این مسیر را تا موفقیت نهایی که امروز در لوزان یک گام بزرگی به پیش برداشته شده و گام‌های بعدی هم برداشته خواهد شد ادامه خواهند داد.

رئیس‌جمهور بیان کرد: تمام مذاکره‌کنندگان توانمند از وزارت خارجه، سازمان انرژی اتمی، حقوقدانان و اقتصاددانان و تمام کسانی که کمک می‌کنند و حتی همه آنان از جمله مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه، همه نیروها و قدرت‌ها و نیروهای مسلح ما که باعث اقتدار این کشور و دولت هستند که این مسیر را هموار کردند در کنار هم منسجم آن هم در سال همدلی و همزبانی بوده ایم و در آینده‌ نیز منسجم خواهیم بود.

روحانی با بیان اینکه ما کار زیادی در پیش داریم تصریح کرد: امروز درود می‌فرستیم بر تمام شهدا و شهدای هسته‌ای و تجلیل می‌کنیم از تلاش اندیشمندان و دانشمندان ما در سازمان انرژی اتمی و سراسر کشور و امروز این نمونه مجتمع سوخت نشان آن است که ما راه علمی‌مان را ادامه خواهیم داد.

وی تاکید کرد: تمام دستاوردهای امروز که بیشتر آن در زمینه پزشکی، درمان و تشخیص بیماران، صنعت و توسعه و رشد است نشان می‌دهد که اندیشمندان ما با شجاعت همانطور که یارانشان جانشان را فدا کردند این مسیر توسعه و پیشرفت را ادامه خواهند داد.

رئیس قوه مجریه خطاب به برخی از قدرت‌های مدعی گفت: شما برخی از قدرت‌هایی که مدعی انسانیت هستید چرا دانشمندان ما را کشتید؟ چرا خون آنها را ریختید؟ چرا ملت ما را تحریم کردید؟ چرا دارو و گندم را بر این مردم تحریم کردید؟ چرا پول و گردش مالی را تحریم کردید؟ شما کار غیرانسانی کردید و مسیرتان ناصحیح بود، فکر کردید با تحریم غیرقانونی و فشار می‌توانید یک ملت مسلمان، شجاع و غیور و فرهنگساز را تسلیم کنید زیرا بدانید اشتباه بزرگی کردید.

روحانی ادامه داد: اما اگر می‌خواهید با این ملت کار کنید دست دوستیمان به سمت شما دراز است. تمام کشورهایی که می‌خواهند در چارچوب اصول انسانی و قانونی و در چارچوب احترام و منافع مشترک با ایران اسلامی کار کنند ما هم حاضریم با آنها کار کنیم.

وی با بیان اینکه توافق هسته‌ای را اولین گام در مسیر تعامل سازنده با جهان می‌دانیم افزود: هدف ما تعامل سازنده است و این تعامل سازنده به نفع همه، شرق و غرب و منطقه خواهد بود.

رئیس‌جمهور خطاب به کشورهای منطقه تاکید کرد: کشورهای منطقه بیایید برادری کنیم و به ملت‌ها احترام کنیم. با بمباران ملتی تسلیم نمی شود. بچه های بی‌گناه را نکشید. با بمباران یک ملت بزرگ مانند ملت یمن تسلیم نمی‌شود. بیایید همه به فکر پایان جنگ و آتش‌بس باشیم و به فکر کمک‌های نودوستانه به یمن باشیم.

روحانی ادامه داد: بیایید فضایی را آماده کنیم تا یمنی با یمنی در کنار میز مذاکره برای آینده خود تصمیم بگیرند چرا به کشتار مردم می‌پردازید؟ شما یک کشور ضعیف البته از نظر نظامی پیدا کردید و تنها به 4 هواپیمای خود می‌نازید نمی‌دانید پایان کار چه خواهد بود. این راه غلط است و از این راه برگردید.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: شما در سوریه، لبنان، عراق امتحان کردید و فهمیدید اشتباه کردید و در آینده‌ای نزدیک می‌فهمید در یمن هم اشتباه کردید.

روحانی خاطرنشان کرد: راه صحیح برادری و دوستی است. بیایم صلح و ثبات را در منطقه مستقر کنیم زیرا خشونت و افراط،‌ آدم‌کشی و تروریزم راه ناصحیحی است زیرا هرکسی که به کمک تروریست‌ها رفته در پایان ضرر کرده است.

وی گفت: از سرنوشت صدام درس بیاموزیم زیرا اگر تجاوز، بمباران جواب می‌داد صدام جواب می‌گرفت، آن مسیر ناصحیح را ادامه ندهید.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: تمام کشورهای منطقه را به دوستی، برادری و امنیت دعوت می‌کنیم از همه می‌خواهیم دست از تجاوز بردارند تا ثبات و امنیت را در منطقه برقرار کنیم و به مردم یمن کمک کنیم و همچنین بدانیم آینده یمن در دست مردم یمن خواهد بود و نه دست دیگران و کسی از آن سمت دنیا ادعا نکند که ما دلسوز منطقه هستیم شما راست نمی‌گویید زیرا اگر دلسوز منطقه هستید چرا متجاوزین را تشویق کردید و تشویق می‌کنید.

روحانی ادامه داد: منطقه راه صحیح و درستی دارد که قرن‌ها آن را ادامه داده در منطقه ما شیعه و سنی از مذاهب و اقوام مختلف، برادرانه و دوستانه قرن‌ها در کنار هم زندگی کرده‌اند و شما آمدید و دیگری را برعلیه دیگری تحریک می‌کنید. شما دنبال چه چیزی هستید؟‌ اگر دنبال منافع خودتان هستید این راه اشتباه است.

رئیس قوه مجریه تأکید کرد: مسیر اعتدال و تعامل سازنده را در پیش بگیریدو به ملت‌ها احترام کنید و بدانید که سرنوشت ملت‌ها در اختیار ملت‌ها خواهد بود.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Thursday, 20 June 2024
الخميس, ۱۳ ذو الحجة ۱۴۴۵
پنجشنبه, ۳۱ خرداد ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.