يادداشت ؛ با دوستان خيانت ، با دشمنان خباثت

با دوستان خيانت ، با دشمنان خباثت

دولت‌هاي مختلف ايالات متحده آمريكا با وجود تمامي تفاوت‌هايي كه در زمينه اجراي سياست خارجي اين كشور دارند، همواره يك رويكرد ثابت را در پيگيري منافع ملي خود در عرصه جهاني اتخاذ كرده‌اند.
سياست خارجي ايالات متحده در دهه‌هاي اخير همواره بر توجه صرف به منافع اين كشور مبتني بوده است و ساكنين كاخ سفيد بارها اثبات كرده‌اند كه كوچكترين اعتقادي به پشتيباني از هم‌پيمانان خود در اوضاع بحراني ندارند و از هيچ جنايتي براي تقابل با دشمنان خود نيز كوتاهي نمي‌كنند.


با دوستان، خيانت
واشنگتن در موارد متعددي نشان داده كه اعتقادي به حمايت از هم‌پيمانان خود در شرايط بحراني ندارد. مرور تاريخ چند دهه اخير روابط بين‌الملل نشان مي‌دهد كه حتي صميمي‌ترين همراهان و شركاي سياسي آمريكا هم در وضعيتي كه به پشتيباني احتياج شديد داشته‌اند، با بي‌اعتنايي و خيانت واشنگتن روبرو شده‌اند.
شاه ايران را بايد يكي از شاخص‌ترين چهره‌هايي دانست كه با بالا گرفتن شعله‌هاي انقلاب اسلامي، انتظار داشت به طور گسترده از حمايت كاخ سفيد برخوردار شود اما رئيس‌‍جمهور وقت ايالات متحده به منظور عدم قرار گرفتن در جايگاه حمايت از يك ديكتاتور از نظر افكار عمومي جهان، حتي اجازه اقامت محمدرضا پهلوي در خاك اين كشور را هم نداد.
حسني مبارك، ديكتاتور سابق مصر هم كه خدمات زيادي را براي ايالات متحده و رژيم صهيونيستي انجام داده بود، در زمان گسترش موج بيداري اسلامي در اين كشور كه نهايتا منجر به سقوط او از حكومت شد، بارها اعتراض خود را به كاخ سفيد نشان داد كه چرا براي سركوب مردم و انقلابيون، به صورت مستقيم دخالت نمي‌كند.
اما در برابر همه اين اتفاقات، واشنگتن تلاش كرد تا فضاي انقلاب را به سمت منافع خود هدايت كند و با حمايت از محمد مرسي، نماينده اخوان المسلمين در انتخابات رياست جمهوري، جاي پاي خود را در مصر انقلابي محكم كند.
نهايتا هم آمريكا با همراهي عربستان سعودي اقدام به ساماندهي يك كودتاي واضح در اين كشور كرد و ژنرال عبدالفتاح السيسي را بر سر كار آورد و رئيس‌جمهور مرسي را كه دل به حمايت واشنگتن بسته بود، روانه زندان كرد و بسياري از مقامات و رهبران ارشد اخوان المسلمين را هم بالاي چوبه دار فرستاد.
به ليست فوق مي‌توان نام‌هايي چون صدام حسين، علي عبدالله صالح، بندر بن سلطان، حمد بن خليفه آل ثاني و بسياري ديگر از رهبران و مقامات سياسي جهان را اضافه كرد كه به ديوار ايالات متحده تكيه دادند اما نهايتا همين ديوار بر سر آنان آوار شد.
با دشمنان، خباثت
از همان روزهاي نخستين درگيري‌هاي داخلي قاره آمريكا كه ميان مهاجرين انگليسي و سرخپوستان محلي صورت گرفت، مي‌شد حدس زد كه استراتژي حاكم بر دولت اين كشور در زمينه برخورد با مخالفين خارجي چگونه است. جنايات عجيبي كه درباره ساكنين بومي اين كشور صورت گرفت، نشان داد كه "مشت آهنين" تنها رويكرد آمريكا در برابر مخالفين است؛ رويكردي كه پس از دو قرن مجددا به صورت رسمي از سوي رئيس‌جمهور ايالات متحده بيان شد و جرج واكر بوش اعلام كرد: "شما يا با ما هستيد يا عليه ما."
معروف است كه سرخ پوست‌ها، "جرج واشنگتن"، پیشوا و بنيانگذار جمهوری آمریکا را ویرانگر شهر‌ها نامیدند؛ چرا که به دستور مستقیم او بود که ۲۸ شهر از ۳۰ شهر اصلی قوم سرخ‌پوست در ظرف پنج سال بکلی ویران و با خاک یکسان شدند. جرج واشنگتن می‌گوید: "گسترش تدریجی شهرک‌های سفید پوست نشین مستلزم آن است که سرخ پوستان وحشی از مناطق سکونت خود فرار کنند. همانگونه که گرگ‌ها فرار می‌کنند. گرگ‌ها و سرخ پوستان هر دو موجودات درنده هستند."
حالا و پس از گذشت حدود ۳۰۰ سال از آن ماجرا، هنوز سياست خارجي ايالات متحده مبتني بر همين رويكرد است. استفاده دولت آمريكا از بمب اتمي در جنگ جهاني دوم را بايد شاخص‌ترين مورد در اين زمينه دانست. بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی دو عملیات اتمی بودند که در زمان جنگ جهانی دوم به دستور هری ترومن، رئیس جمهور وقت آمریکا، علیه امپراتوری ژاپن انجام گرفتند. در این دو عملیات، دو بمب اتمی به فاصله ۳ روز بر روی شهرهای هیروشیما و ناگازاکی انداخته شد که باعث ویرانی و کشتار گسترده شهروندان این دو شهر گردید. حدود ۲۲۰٬۰۰۰ نفر در اثر این دو بمباران اتمی جان باختند که بیشتر آنان را شهروندان غیرنظامی تشکیل می‌دادند. بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر بلافاصله هنگام بمباران کشته شدند و بقیه تا پایان سال ۱۹۴۵ بر اثر اثرات مخرب تشعشعات رادیواکتیو جان خود را از دست دادند.
جنگ ويتنام نيز يكي از شاخص‌ترين جناياتي است كه دولت آمريكا عليه مخالفين خود انجام داده است. در ۱۶ مارس ۱۹۶۸ میلادی، ۳۴۷ تا ۵۰۴ شهروند غیرنظامی جمهوری ویتنام جنوبی توسط سربازان ارتش آمریکا به قتل رسیدند. اکثر قربانیان غیرنظامیان زن و کودک بودند. قبل از قتل، برخی از قربانیان مورد تجاوز، شکنجه و قطع اعضا نیز قرار گرفته بودند. برخی از اجساد نیز در جریان کشتار توسط سربازان قطعه‌قطعه شده بودند.
در سال‌هاي اخير هم سربازان و نظاميان ايالات متحده در مناطقي نظير افغانستان، عراق، سوريه، بحرين، بوسني و هرزگوين و بسياري از كشورهاي ديگر، جناياتي را رقم زده‌اند كه همه آنها با پشتيباني رسمي سياستمداران كاخ سفيد و بر اساس سند استراتژي سياست خارجي اين كشور صورت گرفته است.
...
باراك اوباما، رئيس‌جمهور ايالات متحده آمريكا در پيام نوروزي خود به يكي از اشعار حافظ اشاره كرد و خواستار دوستي ميان تهران و واشنگتن شد. با اين حال، نگاهي به رويكرد كاخ سفيد در زمينه سياست خارجي نشان مي‌دهد كه برخلاف توصيه حضرت حافظ مبني بر اينكه "آسايش دو گيتي، تفسير اين دو حرف است/ با دوستان مروت، با دشمنان مدارا"، آمريكا رويكرد خود را بر مبناي "با دوستان خيانت، با دشمنان خباثت" قرار داده است.

مهدي خانعلي‌زاده – كارشناس ارشد مطالعات منطقه‌اي

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Wednesday, 27 January 2021
الأربعاء, ۱۳ جمادى الثانية ۱۴۴۲
چهارشنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۹

Please publish modules in offcanvas position.