ابتكار معاون روحاني : مردم بايد با ريزگردها كنار بيايند !!!

ابتكار معاون روحاني : مردم بايد با ريزگردها كنار بيايند !!!

روزنامه جوان در مطلبی به نقد اظهارات دیروز خانم ابتکار که گفته بود: «مردم باید با ریزگردها کنار بیایند. هیچ مسئولی نمی‌تواند قول برطرف شدن آنها را بدهد.» پرداخته است.

 در خصوص خاستگاه ضرب‌المثل«خودم جا، چهارپایم جا، زن صاحبخانه خواه بزا و خواه نزا!» این‌گونه نوشته‌اند که یکی از دانشمندان ایرانی در وقت بازگشت از سفر عراق خسته و مانده با چهارپای نحیفش در غرب کشورگرفتار سرما و گرسنگی شدید شد تا عاقبت به هر مصیبتی که بود خود را به یکی از دهات ولایت کردستان رساند. دست بر قضا یکی از زنان روستا در حال وضع حمل بود و قابله‌ای در دهات یافت نمی‌شد. دانشمند یادشده مدعی شد که مشکل وی را می‌تواند رفع کند و در مقابل از اهالی روستا خواست چهارپایش را تیمار کنند و علوفه‌اش بدهند و اتاق گرم و نرم و غذای مطبوعی برای خودش آماده کنند. وقتی خواسته‌اش اجابت شد نوشته‌ای به آنان داد و خواست تا آن را همراه گیاه گشنیز به پای چپ زن زائو ببندند. با این کار زن به راحتی وضع حمل کرد و وقتی دانشمند رفت نوشته‌ای را که تقریظ کرده بود، باز کردند که نوشته بود: خودم جا، چهارپایم جا، زن صاحبخانه خواه بزا و خواه نزا!

این تمثیل معمولاً در مورد کسی به کار می‌رود که وقتی مرکوب درازگوشش از پل گذشت و مثلاً بر مسندی نشست و کمی که جای پایش سفت شد، آن وقت از زیر وظایف و تعهداتش شانه خالی کند و احیاناً زیر لب با خود این تمثیل را زمزمه کند و دست مردم و موکل و طرف‌های معامله‌اش را در پوست گردو بگذارد!

درست مثل سرکار خانم ابتکار و اظهارنظر تازه‌اش! که دیروز فرموده بود: «مردم باید با ریزگردها کنار بیایند. هیچ مسئولی نمی‌تواند قول برطرف شدن آنها را بدهد. مردم باید با مشکل ریزگردها کنار بیایند! معنای چنین اظهارنظری دقیقاً در یک جمله کوتاه می‌شود مصداق ضرب‌المثل یاد شده: «خودم جا...!»

خانم ابتکار در جمله تاریخی دیگری فرموده‌اند: « باید واقع‌بینانه بگویم که تحریم‌ها مانع رسیدن ایران به بسیاری از تکنولوژی‌ها برای کنترل گازهای گلخانه‌ای است».!

اما به حکم بیت‌المثل حضرت حافظ که می‌فرماید: «عیب می‌ جمله بگفتی هنرش نیز بگو» باید جانب انصاف نگه داشت و از خانم ابتکار تقدیر به عمل آورد که ریا نکرده‌اند و نگفته‌اند: «باید با ریزگرد‌ها کنار بیاییم و گفته‌اند مردم با ریزگردها کنار بیایند!» که خود جای تقدیر دارد که خود را تافته جدا بافته ندانسته و به گونه‌ای تلویحی به واقعیت محض اشاره کرده است.

پیام آخر هم این است که هیچ فرد حقیقی و حقوقی نمی‌تواند این سؤال را مطرح کند که شما مسئولان، خاصه معاون رئیس‌جمهور حقوق می‌گیرید که بر پایه دانش و تخصص‌تان برای معضلات راهکار ارائه دهید که اگر غیر از این باشد، کارمند خدماتی سازمان محیط‌زیست هم می‌تواند نامه‌ها را پاراف کند و در وقت مصاحبه جمله‌های خوشگل بگوید و لاف‌ گزاف بزند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Thursday, 29 September 2022
الخميس, ۰۳ ربيع الأول ۱۴۴۴
پنجشنبه, ۰۷ مهر ۱۴۰۱

Please publish modules in offcanvas position.