سخنان ديروز زنگنه قيمت نفت را كاهش داد

سخنان ديروز زنگنه قيمت نفت را كاهش داد

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، سخنان روز گذشته بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، در دیدار خود با وزیر انرژی آلمان، بازار صعودی قیمت نفت را نزولی کرد.

به گزارس مارکت واچ، بیژن زنگنه طی سفر خود به برلین تأکید کرد که در صورت لغو تحریم های غرب علیه ایران، تولید نفت کشور تا سال 2018 به 5.7 میلیون بشکه نفت روزانه افزایش خواهد داد.

 

برخی کارشناسان معتقدند، رسیدن سطح تولید نفت ایران به 7 میلیون بشکه روزانه، بیش از زمان اعلام شده از سوی زنگنه به طول خواهد انجامید.

اما بازار نفت به سرعت به سخنان زنگنه واکنش نشان داد و قیمت نفت برنت را از حدود 67 دلار به زیر 65.5 دلار در هر بشکه کاهش داد.

از سوی دیگر نفت سبک وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز که طی روزهای گذشته به بیش از 60 دلار در هر بشکه رسیده بود، طی معاملات دیروز و امروز به 58.5 دلار رسیده است.

از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات نفتی ایران اعلام کرده است که پس از لغو تحریم ها ایران قصد دارد تا با اجرای برنامه‌هایی به بازیگر اصلی خاورمیانه در زمینه انرژی تبدیل شود.

نعیم اسلام، تحلیلگر ارشد بازار در آواترید، معتقد است که مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید که با لغو تحریم‌ها نفت ایران وارد بازار جهانی شود.

یکی از اصلی ترین نگرانی های فعالان بازار مجهول بودن میزان نفتی است که با لغو تحریم ها از سوی ایران به بازار عرصه جهانی اضافه خواهد شد.

از یک سو ایران بازار عرضه را افزایش خواهد داد و از سوی دیگر نگرانی ها از بازگشت بخشی از تولید نفت شیل آمریکا به بازار جهانی در شرایط کنونی افزایش یافته اند، چرا که علی رغم کاهش سرمایه گذاری و تولید نفت شیل طی هفته ها و ماه های گذشته، شرایط کنونی نشان از آغاز بهبود شرایط برای شیل طی هفته جاری دارد.

جیسون راتمن، مدیر مشاوران لیدو ایسل، نیز معتقد است که بازار عرضه در شرایط مناسبی است و بازار نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا به سمت بشکه‌ای 56 دلار در حال حرکت است.

علی رغم این پیش بینی ها، بنا به گزارش وال استریت ژورنال، رکن الدین جوادی، معاون وزیر نفت ایران، طی سخنانی در کنفرانسی در تهران، از پیش بینی وزارت نفت نسبت به افزایش قیمت نفت برنت به 75 تا 80 دلار تا پایان سال جاری خبر داده است.

وی اعلام کرد، با توجه به اطلاعات موجود نسبت به شرایط فعلی در آمریکا، وضعیت حفاری و تأثیر آن بر صنعت نفت این کشور، پیش بینی های ایران از افزایش قیمت نفت برنت به 80 دلار در پایان سال 2016 هستند.

وی همچنین به اظهارات پیشین بیژن زنگنه، وزیر نفت، اشاره کرد و گفت قیمت کنونی مطلوب هیچ کس نیست و این قیمت باید به 70 تا 75 دلار در هر بشکه افزایش یابد.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Monday, 04 December 2023
الإثنين, ۲۱ جمادى الأولى ۱۴۴۵
دوشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۲

Please publish modules in offcanvas position.