اشتباه مشترك خاتمي ، احمدي نژاد و روحاني

اشتباه مشترك خاتمي ، احمدي نژاد و روحاني

عبدالحسین مختاباد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، با اشاره به عملکرد روزنامه همشهری و انتقاداتی که به این مجموعه وارد است، اظهار داشت: بارها و بارها خبرنگاران و پیشکسوتان حوزه رسانه از مدیریت این مجموعه گلایه داشتند چرا که در سال‌های اخیر این روزنامه نتوانسته است انتظارات مدنظر را برآورده کند.

 

وی در ادامه با اشاره به عملکرد قالیباف در حوزه‌های عمرانی و فرهنگی، گفت: در بخش عمرانی فعالیت وی قابل قبول و ستودنی است اما در حوزه فرهنگی موفق نبوده است.

مختاباد در خصوص انتصابات شهردار تهران، گفت: شورای شهر تهران با توجه به وظایفی که برایش مشخص شده است، نمی‌تواند در انتصابات شهردار تهران دخالتی داشته باشد و ما به عنوان ناظر و نمایندگان مردم در پارلمان محلی، نحوه انتصاب مدیران و معاونین را به شهردار تهران تذکر داده‌ایم ولی متأسفانه توجهی به این نوع تذکرات نمی‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه شهردار تهران باید به سمت انتصاب مدیران شجاع‌تر در عرصه فرهنگی و هنری گام بردارد، گفت: در حوزه فرهنگی شرایط مطلوبی را در شهر تهران نداریم و همین امر مشکلاتی را به بار آورده است.

وی بیان داشت: یکی از اقداماتی که در سال‌های اخیر مورد انتقاد نمایندگان مردم در شورای شهر تهران و همچنین شهروندان تهران قرار گرفته است، عملکرد سراهای محلات است.

مختاباد ادامه داد: متأسفانه در هزینه بودجه‌های فرهنگی شهرداری تهران مشاهده می‌کنیم که هزینه‌های بیهوده زیاد است به عنوان مثال از هزینه صد میلیارد تومانی سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تهران برای یک سال، بالغ بر 95 درصد از این بودجه صرف کارهای اداری می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران، خاطرنشان کرد: با انتصاب صلاحی در سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تهران این امیدواری حاصل شد که با مدیریت وی تحولی در فرهنگسراها ایجاد شده است که به همین منظور اعضای شورای شهر تهران تأکید ویژه‌ای را بر بازسازی ساختمان‌های فرهنگسراها در مناطق مختلف تهران دارند.

وی ادامه داد: متأسفانه ساختمان‌های فرسوده فرهنگسراها مشکلات بزرگی را ایجاد کرده است و گره کوری در حوزه فرهنگی شهرداری به وجود آورده است.

مختاباد خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات شهر تهران، عدم همکاری وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها با شهرداری تهران است.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران، گفت: معاونت اجتماعی شهرداری تهران کار 3 الی 4 وزارتخانه را انجام می‌دهد که از آن جمله می‌توان به جمع کردن متکدیان، کودکان کار و ساماندهی آنها اشاره کرد که در واقع این گونه کارها به عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر وزارتخانه‌ها است.

وی گفت: بخشی از مشکلات شهرداری به ساختار شهر تهران برمی‌گردد و این در حالی است که عملاً وزارتخانه‌ها در کلانشهری مثل تهران وظایف خود را انجام نمی‌دهند.

مختاباد گفت: به عنوان مثال وزارت ارشاد از اداره ارکستر سمفونیک حیران است چرا که نمی‌تواند با اعتبار دو میلیارد تومانی در طول سال این مجموعه را اداره کند و در نهایت شهرداری به این موضوع ورود پیدا می‌کند.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران ادامه داد: سایر وزارتخانه‌ها نیز در شهر تهران همانند وزارت ارشاد عمل می‌کند و به طور مثال وزارت رفاه و سازمان بهزیستی در حوزه جمع‌آوری متکدیان و کودکان کار کوتاهی می‌کنند و همین امر مشکلاتی را برای شهر ایجاد می‌کند.

مختاباد ادامه داد: اتفاقات جدیدی در شهر تهران رخ می‌دهد که باعث شده چهره شهر تغییر کند که از آن جمله می‌توان به حضور متکدیان، معتادان، کارتن‌خواب‌ها و ... اشاره کرد.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران در ادامه این گفت‌وگو با اشاره به تعامل شورا و شهرداری با دولت گفت: ما از دولت انتظار داریم که بدهی‌های خود را به شهرداری پرداخت کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر دولت مبلغ قابل توجهی در حوزه حمل‌ونقل به شهرداری تهران بدهکار است و این در حالی است که در دولت‌های گذشته نیز از جمله دولت احمدی‌نژاد بدهی‌های خود را به شهرداری پرداخت نمی‌کرد و هم اکنون نیز دولت روحانی عنوان می‌کند که ما پول نداریم و توان پرداخت نداریم که البته ما شرایط دولت را درک می‌کنیم و نمی‌خواهیم به دولت فشار بیاوریم ولی انتظار داریم دولت نیز با برنامه‌ریزی دقیق بدهی‌های خود را پرداخت کند.

مختاباد اظهار داشت: در حال حاضر رابطه وزارت کشور با شهرداری نسبت به گذشته بهتر شده است و این وزارتخانه بخشی از دیون خود را به شهرداری پرداخت کرده است که امیدواریم در یک برنامه‌ریزی سایر بدهی‌های خود را نیز به شهرداری بپردازند.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران بیان داشت: متأسفانه به دلیل اینکه دولت دوست ندارد بخشی از اختیارات خود را به شهرداری بدهد، مشکلات شهر افزایش یافته است، در صورتی که واگذاری اختیارات از سوی دولت به شهرداری می‌تواند در امر خدمت رسانی موثر باشد.

وی افزود: به طور مثال در پروژه مصلی تهران، شهردار تهران با دستور وارد شد ولی متأسفانه دولت در این خصوص موضع گرفته است در حالی که ساخت مصلی تهران در سالهای اخیر تبدیل به یک جوک شده است و کاری که می‌بایستی 3 تا 5 سال به اتمام می‌رسید بالغ بر 30 سال است که ادامه دارد.

مختاباد تصریح کرد: هم اکنون دنیا بحث مدیریت یکپارچه را حل کرده اما در کشور ما به دلایل مسائل سیاسی این اتفاق مهم شکل نگرفته است.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران با اشاره به حضور شهردار تهران در هیأت دولت گفت: متأسفانه در دولت خاتمی وی این اشتباه بزرگ را کرد و در آن زمان احمدی نژاد ( شهردار وقت) را به هیأت دولت راه نداد و احمدی‌نژاد نیز در دوران ریاست جمهوری، قالیباف را به هیأت دولت راه نداد و همین اینک نیز می‌بینیم که روحانی همان اشتباه دو رئیس جمهور گذشته را تکرار می‌کند.

وی گفت: دولت باید سهم خود را به شهرداری صرفنظر مسائل سیاسی پرداخت کند که امیدواریم این امر مهم صورت بگیرد.

مختاباد اظهار امیدواری کرد که دولت یازدهم شرایطی را فراهم کند که شهردار و رئیس شورای شهر در جلسات هیأت دولت حضور مستمری را داشته باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران در پایان گفت: در صورتی که مسائل سیاسی کنار گذاشته شود و تعامل بین شهرداری، شورا و دولت افزایش یابد قطعاً سطح خدمات به شهروندان نیز افزایش می‌یابد.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Monday, 04 December 2023
الإثنين, ۲۱ جمادى الأولى ۱۴۴۵
دوشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۲

Please publish modules in offcanvas position.