آيت الله جنتي : كساني فعال شده اند كه چشم ديدن ولايت را ندارند

آيت الله جنتي : كساني فعال شده اند كه چشم ديدن ولايت را ندارند

آیت‌الله جنتی در دیدار اعضای "مرکز موضوع‌شناسی احکام فقهی" گفت: راهکارهای فقهی باید به طور کاربردی و ملموس در زندگی مردم دیده شود و پاسخگوی مسائل و مشکلات آنان باشد.

دبیر شورای نگهبان ضمن تشکر از اقدامات و عملکرد این مرکز در شناخت موضوعات مبتلا به مردم و همچنین برپایی نمایشگاه و موزه «فقه و زندگی» افزود: من همواره خلأ چنین مرکزی را احساس می کردم و از بی‌توجهی به مسئله موضوعات فقهی گله‌مند بودم از این رو وجود این مرکز را غنیمت می‌دانم و از تأسیس آن که بنا به دستور مقام معظم رهبری ایجاد شد، بسیار خوشحالم.

 

وی تصریح کرد: در حوزه‌های علمیه کارهای خوبی درخصوص فقه کاربردی صورت گرفته است. البته متأسفانه در حوزه‌های علمیه مسائل مورد ابتلای مردم کمتر مورد بررسی قرار می‌گیرد و برخی اقدامات نیز تکراری و موازی است.

دبیر شورای نگهبان با ذکر خاطره‌ای از حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی به توضیح بیشتر این دغدغه پرداخت و ادامه داد: به ایشان عرض کردم عدم پاسخگویی به «مسائل مستحدثه» در جامعه، مشکلات اعتقادی جوان‌ها را تشدید می‌کند. چه اشکالی دارد که در حوزه علاوه بر تدریس مباحث تکراری فقه و اصول مثل دیات و طهارت و امثال آن، به موضوعاتی که گریبانگیر جامعه است، پرداخته شود.

وی افزود: البته ایشان نیز این بحث را قبول داشتند و آن را جزو دغدغه‌های خود برشمردند، ولی متأسفانه در حوزه‌ها، خیلی به این موارد توجه نمی‌شود.

آقای جنتی افزود: ما مسائل بر زمین مانده زیاد داریم، باید برای سؤالات مهم جامعه در مسائل پزشکی، نجوم و استهلال، مسافت شرعی، حدِّ تَرَخُّص، فضای مجازی و مانند اینها پاسخ داشته باشیم و بتوانیم مردم را قانع کنیم.

وی عملکرد «مرکز موضوع‌شناسی احکام فقهی» را دارای آثار و برکات بلندمدتی دانست و افزود:‌ اهل فن و کارشناسانی که درگیر مشکلات جامعه هستند و با مردم سروکار دارند مثل اعضای شورای نگهبان که در قوانین با این موضوعات روبه‌رو می‌شوند، متوجه هستند که شما چه کار باارزشی کرده‌اید، لذا ارزش کار شما در آینده بیشتر مشخص می‌شود.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه حتماً باید از تجربیات مراکز دانشگاهی و آموزش عالی، در این مورد استفاده شود، تأکید کرد: مطالعات و تحقیقات آنها برای شما کاربرد دارد و می‌تواند شما را از مسائل و مشکلات و تحقیقات دنیای امروز، آگاه کند.

وی یکی از توفیقات این مرکز را مسئولیت حجت الاسلام فلاح زاده در آن دانست و اظهار داشت: آقای فلاح زاده عنصری باصفا، پاک و بی‌آلایش است و حضور امثال ایشان واقعاً در «مرکز موضوع‌شناسی احکام فقهی» مغتنم است.

دبیر شورای نگهبان تأکید کرد: سعی شود به عملکردها واقدامات جنبه اخلاص و الهی داده شود، کار شما می‌تواند موجب تحول در بخش‌های مختلف پژوهشی و دانشگاهی در کشور شود. متأسفانه کارها در کشور ما با وجود هزینه‌ها و اختصاص بودجه‌های کلان،اغلب تکراری، کم‌نتیجه و یا بی‌نتیجه است. شما به عنوان نمادی از حوزه‌های علمیه می‌توانید الگوی جوامع دانشگاهی شوید.

آقای جنتی به حاضران توصیه کرد از مسائل مهم سیاسی غفلت نکنند و افزود: شما، علاوه بر طلبه بودن، به عنوان یک شهروند در خیر و شر این مملکت سهیم هستید؛ بنابراین، خودتان را منحصر به یک امر و موضوع نکنید و توجه به امور این مرکز، نباید موجب شود از اوضاع سیاسی کشور بی‌اطلاع بمانید.

دبیر شورای نگهبان با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در اسفند امسال گفت: باید با حساسیت از مسائل مربوط به انتخابات و کیفیت فعالیت افراد در آن مطلع باشید. الآن افرادی در این انتخابات فعال شده اند که مسئولیت‌های بالایی هم دارند، اما اساساً چشم دیدن ولایت فقیه را ندارند و همه هَمِّشان افزایش قدرت خودشان و کاهش اقتدار ولایت است. البته تا الآن خدا لطف کرده و مانع تحقق اهداف آنان شده است.

وی تصریح کرد: از کارشناسان مطمئن بخواهید جریان‌ها و اوضاع سیاسی را برای شما تشریح کنند. از استادان حوزه و دانشگاه تا دانشجو و طلبه و عموم مردم باید با مسائل سیاسی روز آشنا باشند و بتوانند افراد صالح و فاسد را بشناسند و از مسئولیت سنگین انتخاب افراد صالح غافل نگردند.

گفتنی است در ابتدای این جلسه آقای فلاح زاده،‌ از آیت‌الله جنتی به دلیل بازدید از «موزه فقه و زندگی» تشکر و گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های «مرکز موضوع‌شناسی احکام فقهی» ارائه کرد.

وی با اشاره به موضوعاتی چون مسائل مربوط به نوسازی اطراف کعبه، مرگ مغزی، حَدِّ تَرَخُص، اعتکاف، انواع صید و احکام حلیت آنها، استهلاک، استحاله و استفاده از مواد مشکوک در مواد غذایی، معاملات و شرکت‌های هرمی که در این مرکز بررسی شده است از همکاری «مرکز موضوع‌شناسی احکام فقهی» با نهادهایی چون شیلات، مؤسسه پاستور، وزارت جهاد کشاورزی، پزشکی قانونی و بهزیستی خبر داد و برای همکاری این مرکز در بررسی مصوبات فقهی و قانونی مجلس شورای اسلامی اعلام آمادگی کرد.

 فرهنگ نيوز

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Friday, 12 April 2024
الجمعة, ۰۳ شوال ۱۴۴۵
جمعه, ۲۴ فروردین ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.