توطئه تشکیل کشوری سنی نشین در شمال عراق

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد، واشنگتن و آنکارا برای فراهم شدن مقدمات ایجاد امارتی سنی‌نشین در شمال عراق و خارج کردن 2 استان نینوا و الانبار از نقشه عراق توافق کرده‌اند.

ترکیه نیروهای زمینی خود را تحت حمایت آمریکا عازم نینوا کرده و برخی شخصیت‌های سیاسی و عشایر عراقی هم با این توطئه همراهی کرده‌اند تا تضمین داده شود که این دو منطقه دیگر به آغوش عراق بازنگشته و منافع اسرائیل در ضربه زدن به جبهه مقاومت اسلامی تضمین شود.

شیخ «ابراهیم العیساوی» یکی از شیوخ استان الانبار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد اظهار داشت: آمریکایی‌ها به دنبال جلب همکاری شمار بیش‌تری از شیوخ الانبار هستند تا مقدمه اجرای پروژه ایجاد امارت سنی‌نشین را فراهم کنند که از اراضی عربستان در جنوب عراق تا ترکیه در شمال کشیده شود.

 

وی افزود: متاسفانه این طرح با استقبال طرف‌هایی در الانبار همراه شده که امیدوار به کسب امتیازاتی هستند که در ازای موافقت با این طرح آمریکایی‌ها به آنها وعده داده‌اند.

وی افزود: بسیاری از شیوخ الانبار از شدت خباثت نقشه آمریکایی‌ها باخبرند اما در مقابل بسیاری از شیوخ به آن تن داده‌اند.

العیساوی گفت: ورود نیروهای ترکیه به نینوا و سیطره آمریکایی‌ها بر برخی مراکز امنیتی در نینوا و الانبار تحت عنوان حضور مستشاری همه و همه مقدمه گسترش زمینه اجرای پروژه ایجاد این امارت با حمایت از طرفداران این طرح در عراق است.

«صادق الموسوی» استاد علوم سیاسی دانشگاه بغداد نیز به خبرنگار فارس گفت: ترکیه زیاده‌خواهی‌های معروفی در شمال عراق و بخصوص شهر موصل و دیگر شهرهای استان نینوا دارد، همان گونه که این طمع ورزی آن شامل شمال سوریه نیز می‌شود.

وی افزود: آنکارا به دنبال الحاق بخشی از خاک عراق و سوریه به ترکیه است، به گونه‌ای که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور هنوز به فکر احیای امپراطوری عثمانی است بنابراین از بحران‌های عراق و سوریه برای کسب آنچه که می‌خواهد و البته با چراغ سبز واشنگتن تلاش می‌کند.

الموسوی گفت: برای آمریکا تفاوتی نمی‌کند که این اراضی عراق را، ترکیه یا داعش بگیرد، همین برایش کافی است که این مناطق از سلطه دولت عراق خارج شود.

استاد عراقی گفت: آمریکا به دنبال قطع محور مقاومت اسلامی است که از ایران در شرق تا قدس اشغالی کشیده شده است.

این در حالی است گه گروه‌های بسیج مردمی عراق با تاکید بر اینکه آمریکا برای اهدافی غیر آنچه که تظاهر به آن می‌کند در عراق حضور دارد، گفتند با هر توطئه‌ای آمریکایی-صهیونیستی در عراق مقابله می‌کنند .

«جعفر الحسینی»، سخنگوی نظامی گردان‌های حزب الله عراق در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: آمریکایی‌ها برای حمایت از داعش و طولانی شدن مدت نبرد در این استان به عراق و بخصوص استان الانبار آمدند.

وی افزود: آنچه که از توقف و تاخیر در عملیات‌های نیروهای مشترک عراق و در مقابل پیشروی‌های داعش شاهدیم آمریکایی‌ها باعث و بانی آن هستند .

این مقام گردان‌های حزب الله عراق گفت: اساس تشکیل ائتلاف بین المللی ضد داعش حمایت از این گروهک تروریستی بود و هر گونه مداخله آمریکا در عراق در راستای منافع داعش است.

الحسینی تاکید کرد: گردان‌های حزب الله با هر گونه مداخله و حضور آمریکا در عراق مخالفند و این موضع ثابت و غیرقابل تغییر است.

این در حالی است که «سعد المطلبی» سیاستمدار برجسته عراقی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس تایید کرد: ترکیه به میل آمریکا و برخی کشورها برای ایجاد امارتی ویژه در بخشی از خاک عراق و سوریه مقدمه‌چینی می‌کند.

 

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 18 May 2024
السبت, ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۵
شنبه, ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.