مدت اجراي توافقنامه هسته اي 15 سال است !

مدت اجراي توافقنامه هسته اي 15 سال است !

یک مقام سیاسی در وین (اتریش) به روزنامه «الحیات» گفت که ایران و مجموعه «1+5» درباره اغلب مسائل مطرح، به توافق رسیده‌اند.

الحیات هویت این منبع را که از آن به نام «منبع سیاسی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» یاد کرد، ذکر نکرد و به نقل از وی نوشت: ایران و آمریکا به این سو می‌روند که چارچوب کلی تفاهم‌ها را تا پایان ماه (مارس/ 11 فروردین) اعلام کنند.

 

این منبع همچنین اشاره کرد که دو طرف پس از آنکه تهران با از بین بردن ذخیره اورانیوم با غنای بالا و بسنده کردن به غنی‌سازی 5 درصد موافقت کرد، درباره حل و فصل مسئله تاسیسات فردو و بازطراحی تاسیسات اراک توافق کردند؛ تاسیساتی اراکی که با آب سنگین کار می‌کند، به طوری که ماده پلوتونیوم که در ساخت سلاح اتمی استفاده می‌شود، تولید نکند.

این منبع گفت: این مسائل در مقابل آزادسازی بخشی از اموال بلوکه شده ایران به میزان 100 میلیارد دلار و اجازه دادن به تهران برای صادرات نفت و استفاده از نظام بانکی جهانی است.

طبق گزارش الحیات، به گفته این منبع «همه این توافق‌ها طی مدتی بین 10 تا 15 سال اجرایی خواهد شد».

این منبع سیاسی در آژانس در وین همچنین گفت که آمریکا در مذاکرات مسئله حمایت ایران از حزب‌الله لبنان و جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی در فلسطین و گروه‌هایی که آمریکا آنان را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده، مطرح کرده است و ایران نیز پیشنهاد کرده که این مسائل را بعد از امضای توافق بررسی شود.

روز گذشته محمد جواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا دور چهارم گفت‌وگوهای خود در شهر لوزان سوئیس را در حضور «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و «ارنست مونیز» وزیر انرژی و «هلگا اشمیت» معاون وزیر امور خارجه آمریکا برگزار کردند.

دیروز اعلام شد که مذاکرات به مراحل حساس خود رسیده است اما بعید است که این هفته توافقی حاصل شود.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 15 May 2021
السبت, ۰۳ شوال ۱۴۴۲
شنبه, ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

Please publish modules in offcanvas position.