حضور روسيه در درياي مديترانه براي مقابله با اسرائيل

حضور روسيه در درياي مديترانه براي مقابله با اسرائيل

«نعیم اقبیق»، پژوهشگر حقوق بین الملل سوریه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشقدر خصوص موافقت سوریه با تصمیم مسکو در مورد نوسازی مرکز خدمات دریایی خود در بندر طرطوس و تبدیل آن به یک پایگاه نظامی گفت: روابط روسیه با متحدان خود مبتنی بر حقوق بین الملل و احترام متقابل بین ملت‌هاست و تفاوت اساسی بین دولت‌های روسیه و آمریکا در همین تعهد به حقوق بین الملل است.

 

اقبیق تاکید کرد:مقامات مسکو در گسترش حضور خود در دریای مدیترانه حقوق بین الملل را مد نظر می‌گیرند، روسیه از جمله کشورهایی است که به قوانین بین المللی متعهدتر است و بر همین اساس بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در راستای اهتمام به موازنه منطقه و در چارچوب برآوردهای حقوق بین الملل با گسترش حضور روسیه در منطقه موافقت کرد.

پژوهشگر حقوق بین الملل سوریه تاکید کرد: تحرکات روسیه در آب‌های بین المللی در چاچوب موافقتنامه‎های دریانوردی است که سازمان ملل در سال 1986 وضع کرده است و دعوت بشار اسد از روسیه برای گسترش حضور نظامی خود در منطقه در چارچوب درک عمیق و اعتقاد بزرگ وی به حفظ حاکمیت سوریه و عدم تعرض به این خط قرمز است.

وی افزود:بر اساس بیانیه‌های رسمی روسیه و بخصوص فرماندهی نیروی دریایی این کشور گسترش حضور نظامی روسیه در طرطوس و نوآوری پایگاه دریایی روسیه در دریای مدیترانه تنها مبتنی بر تصمیم سیاسی مسکو و با موافقت دمشق ممکن خواهد بود و این نشان می‌دهد که مسکو بر خلاف دولت آمریکا به حاکمیت کشورهای دوست خود تعرض نمی‎کند.

اقبیق افزود: موضع بشار اسد در خصوص گسترش حضور نظامی روسیه در دریای مدیترانه می‌تواند درباره هر کدام از دیگر کشورهای دوست تطابق داشته باشد و این نشات گرفته از درک راهبردی بشار اسد از  تنش‌ها در منطقه و بخصوص در سوریه است.

وی تاکید کرد: با توجه به مداخله نظامی عربستان در یمن بحرانی‌تر شدن اوضاع منطقه پیش‌بینی می‌شود و همین امر احتمال رویارویی مستقیم با دشمن اسرائیلی را نیز مطرح می‌کند، بنابراین ایجاد موازنه قبل از وقوع هر گونه رویارویی با دشمن صهیونیستی و حامیان آن بخصوص آمریکا ضروری است.

پژوهشگر سوری در پایان سخنان خود تاکید کرد:روابط روسیه با متحدان خود مبتنی بر منافع مشترک و احترام متقابل است اما این چیزی است که برای مثال ما در خصوص روابط آمریکا با کشورهای حاشیه خلیج فارس شاهد نیستیم،همه سران عرب حاشیه خلیج فارس سرسپردگی تحمیلی از سوی آمریکا را پذیرفته‌اند و از توطئه چینی علیه کشورهای عربی و بخصوص قضیه فلسطین و کشورهای حامی آن دست برنمی‌دارند، بنابراین سران خلیج برای حفظ تاج و تخت خود زیر پرچم آمریکا مانده و حاضرند هر ذلتی را برای ملت‎های خود بپذیرند.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه روز پنجشنبه اعلام کرد دمشق آماده است به روسیه اجازه دهد تا مرکز خدمات دریایی خود را در بندر طرطوس به یک پایگاه نظامی در شرق دریای مدیترانه تبدیل کند.
بشار اسد در جمع خبرنگاران روسیه گفت : مقامات سوریه با تصمیم مسکو در مورد نوسازی مرکز خدمات دریایی خود در بندر طرطوس و تبدیل آن به یک پایگاه نظامی، در صورت اتخاذ چنین تصمیمی از سوی مسکو، مخالف نیستند.
رئیس جمهور سوریه گفت : ما از گسترش حضور روسیه در شرق مدیترانه، به ویژه در سواحل و بنادر خود استقبال می کنیم.
وی افزود : حضور روسیه در مناطق مختلف جهان، از جمله در شرق دریای مدیترانه به ویژه در بندر طرطوس سوریه، برای حفظ موازنه‌ای که از بیش از 20 سال پیش با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق از بین رفته، ضروری است.
رئیس جمهور سوریه گفت : هر چه حضور روسیه در منطقه ما بیشتر شود، شرایط عادی‌تر خواهد شد، زیرا روسیه نقش بسیار مهمی در تقویت ثبات در سراسر جهان ایفا می کند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 13 July 2024
السبت, ۰۶ محرّم ۱۴۴۶
شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.