افزايش محبوبيت ايران در دل اعراب با حمله عربستان به يمن

افزايش محبوبيت ايران در دل اعراب با حمله عربستان به يمن

به گزارش گويدا روزنامه انگلیسی «گاردین»  یکشنبه هفته جاری طی مطلبی با اشاره به حوادث رخ داده در یمن نوشت: اقدام‌های تهاجمی ریاض علیه حوثی‌ها در یمن به خاطر ترس بسیار عربستان سعودی از افزایش نفوذ ایران در منطقه است و حمله‌های هوایی عربستان در یمن به جای حل مسئله وضعیت آن را بیشتر تشدید خواهد کرد.

 

بنوشته این روزنامه انگلیسی، با وجود سرمایه گذاری‌های خاندان آل سعود از طریق رواج اسلام وهابی، ایران موفقیت‌های خیره کننده در بین اقشار جهان عرب کسب کرد. ایران به خاطر اقدام‌های اسرائیل علیه  فلسطین به نفع آن‌ها دلسوزی کرد و  با اتخاذ رویکرد ضد صهیونیستی  و ضد غربی حمایت نسبی از حزب‌الله لبنان و حماس را آغاز کرد و در نتیجه به شدت در جهان عرب  محبوبیتی فراوان کسب کرد.

گاردین در بخشی دیگر از این یادداشت نوشت: در حالی ترس از ایران در محاسبات عربستان سعودی جای گرفته که این کشور (ایران) مسبب ستیز در یمن نیست در واقع بمباران یمن به دلیل کشاندن حوثی‌ها به میز مذاکرات است که بعید می‌باشد تاثیری مثبت در این کشور گذارد.

در انتهای این یادداشت امده است: اگر عربستان سعودی صادقانه خواهان کاهش نفوذ ایران در خاورمیانه است، باید به گروه‌های به حاشیه رانده شده در سرتاسر خاورمیانه رسیدگی کند و حق آن‌ها را به آن‌ها بازگرداند. کشاندن آن‌ها به میز مذاکرات بهترین روش برای مقابله با نفوذ ایران است که با سرمایه گذاری بر بازیگیران عرصه داخلی طالب قدرت در کشورهای خاورمیانه از این اهرم نفوذ استفاده کرده است.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Sunday, 03 July 2022
الأحد, ۰۳ ذو الحجة ۱۴۴۳
یکشنبه, ۱۲ تیر ۱۴۰۱

Please publish modules in offcanvas position.