متلك گويي لاوروف و عصبانيت كري در لوزان

متلك گويي لاوروف و عصبانيت كري در لوزان

خبرگزاری ایسنا:  تصاویر منتشر شده از نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 جان کری وزیر خارجه آمریکا را در حالی که در انتهای میز مذاکرات نشسته است با چهره ای عصبانی نشان می دهد.

مذاکرات هسته ای در پنجمین روز خود با رهبری وزیران خارجه ایران و 1+5 دنبال شد.در حالی که قرار بود نشست عمومی وزیران خارجه ساعت 9 به وقت محلی آغاز شود این نشست به خاطر دیر آمدن 10 دقیقه ای وزیر خارجه روسیه

با تاخیر شروع شد که به نظر می آید این مساله موجب ناراحتی و عصبانیت همتای آمریکایی اش شده باشد.

تصاویر منتشر شده از نشست صبح علاوه بر عصبانیت، نشانه هایی از شک وتردید را در چهره و حرکات او نشان می دهد که به نظر می آید ناشی از مجموعه ای از اختلاف نظرها در چارچوب مذکرات هسته ای و روابط دو جانبه آمریکا و روسیه باشد .

در عین حال منابع خبری در لوزان از طرح و پیشنهادهای مختلفی بر سر چگونگی برداشته شدن تحریم های غیر اقتصادی و اشاعه ای در چارچوب توافق جامع خبر می دهند. طرحی که تاکنون با مخالفت روسیه مواجه شده است.

ایران تاکید دارد که قطعنامه ای که قرار است به واسطه آن قطعنامه های قبلی علیه ایران لغو شد نباید به گونه ای باشد که با هر گونه نقض توافق و تعهدات هسته ای، ایران را به شورای امنیت بازگرداند و باید در این حالت روند قانونی و حقوقی شورای حکام طی شود. اما این مساله با مخالفت کشورهای اروپایی و آمریکایی رو به رو شده است و در این میان روسیه نیز مخالفت روشی است که آمریکایی ها برای لغو تحریم ها پیشنهاد داده‌اند چرا که فراتر از مساله ایران، روش ارایه شده می تواند به یک رویه بین المللی برای دیگر کشورها تبدیل شود که بدون شک با مواضع روسیه در شورای امنیت در تضاد است.

وزیران خارجه روسیه و آمریکا نیز یکشنبه شب دیالوگی جالب در راهروهای هتل محل مذاکرات هسته ای داشتند.

شب گذشته در حالی که نشست داخلی وزیران خارجه 1+5 در حال شروع بود یکی از خبرنگاران از لاوروف پرسید که خوشبین هستید؟ که او پاسخ داد: من حقوق نمی گیرم که خوشبین باشم".

اما بعد جان کری که نزدیک وی نشسته بود در واکنش به این صحبت لاوروف گفت: تو به اندازه کافی پول نمی گیری تا خوشبین باشی."

سرگی لاوروف امروز پس از نشست عمومی ایران و 1+5 در جمع خبرنگاران روسی اعلام کرد که لوزان را عصر ترک می کند و چنانچه نشانه ملموسی از تفاهم به وجود آید سه شنبه به لوزان باز می گردد. 

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 13 July 2024
السبت, ۰۶ محرّم ۱۴۴۶
شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.