كرك خواستار راي گيري كنگره درباره لوزان شد

كرك خواستار راي گيري كنگره درباره لوزان شد

سناتور «مارک کرک» که پیشتر گفته بود رأی‌گیری درباره طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران را سه ماه به تعویق می‌اندازد حرف قبلی خود را پس گرفت و خواستار تسریع رأی‌گیری درباره این طرح شد.

وی که یکی از تهیه‌کنندگان طرح موسوم به «قانون عاری از سلاح‌های هسته‌ای» همراه با «رابرت منندز» است هفته گذشته و پس از تفاهم لوزان به خبرگزاری بلومبرگ گفته بود رأی‌گیری درباره این طرح را تا 30 ژوئن معلق می‌کند. این تاریخ، پیشتر از طرف ایران و گروه 1+5 به عنوان ضرب‌الاجل خودخوانده دست‌یابی به توافق نهایی هسته‌ای تعیین شده بود. 

 طرح «کرک-منندز» که گفته می‌ش

ود حمایت بسیاری از سناتورها در هر دو حزب را به همراه خود دارد، تحریم‌هایی را به تصویب می‌رساند که در صورت «شکست مذاکرات یا عدم پایبندی ایران به توافق» اجرایی می‌شود.»

مارک کرک به رغم اظهارات هفته گذشته خود روز جمعه به خبرگزاری بلومبرگ گفت وعده پیشین او معتبر نیست و او اکنون خواستار آن است که رأی‌گیری درباره این طرح، زودتر انجام شود.

این سناتور آمریکایی می‌گوید دلیل آنکه اظهارات هفته گذشته‌اش را پس می‌گیرد این است که ایران با تفاهم‌نامه لوزان موافق نیست.

وی می‌گوید: «چون ایران از موافقت با چارچوب تفاهم حاصل شده امتناع می‌ورزد و چون ایران قویاً درباره برخی موضوعات اساسی مانند نحوه کاهش تحریم‌ها در توافق جامع، غنی‌سازی اورانیوم و شفاف‌سازی جمبه‌های نظامی احتمالی اختلاف‌ورزی می‌کند من خواستار رأی‌گیری زودتر درباره این طرح هستم.»

هیأت‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای موسوم به گروه 1+5 پنجشنبه (13 فروردین ماه) اعلام کردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده‌اند که قرار است زیربنای ادامه رایزنی‌ها تا ضرب‌الاجل خودخوانده 30 ژوئن (9 تیرماه) باشد.

بیانیه مشترکی که «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوزان قرائت کردند به مشخص کردن رئوس چارچوبی می‌پردازد که طرفین برای توافق نهایی به آن رسیده‌اند.

علاوه بر این، ایران و آمریکا همزمان سندهای جداگانه و متفاوتی منتشر کرده‌اند که به شرح جزئیاتی از مفاد مورد توافق طرفین می‌پردازد. محمد جواد ظریف سند طرف آمریکایی (فکت‌شیت) را رد کرده و آن را تلاش طرف آمریکایی برای مصادره به مطلوب تفاهم یاد شده خوانده است.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Friday, 29 September 2023
الجمعة, ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۵
جمعه, ۰۷ مهر ۱۴۰۲

Please publish modules in offcanvas position.