طوفان بحران اقتصادي در آمريكاي لاتين

طوفان بحران اقتصادي در آمريكاي لاتين
 
به گزارش سرويس بين الملل گويدا ،  «الکسیس سیپراس» نخست وزیر کنونی یونان در مارس سال 2013 طی مراسم یادبود «هوگو چاوز» رهبر فقید ونزوئلا در «کاراکاس» پایتخت این کشور هشدار داد که طوفانی از مشکلات و بحران‌های اقتصادی به سوی منطقه آمریکای لاتین در حال حرکت است.

وی در این مراسم خاطرنشان کرد: وضعیت کنونی ادامه خواهد یافت ولی این مسئله بدین معنا نیست که همه چیز برای ونزوئلا و کشورهای آمریکای لاتین خوب پیش رود؛ چراکه بحران جهانی تمامی کشورها از جمله کشورهای این منطقه را در بر خواهد گرفت بدون آنکه رهبران آن برایش تدابیری را اندیشیده باشند.

 

پس از گذشت 2 سال از سخنان «سیپراس»، «آکسل کیسیوف» وزیر اقتصاد آرژانتین از خطر وجود بحرانی اقتصادی در کشورش خبر داده که منشاء آن ایالات متحده آمریکا بوده که به منطقه آمریکای لاتین نیز نفوذ یافته است.

«کیسیوف» در این رابطه اذعان داشت که کشورهای منطقه ما در برابر حمله خشونت‌آمیز این بحران هیچ ابزاری برای مقاومت در دست ندارند.

وی در حالی که نسبت به سقوط سرمایه‌ها در منطقه هشدار می‌داد تأکید کرد که برخی جنبش‌هایی خاص باید به نقل مکان سرمایه‌های خود که تأثیر چشمگیری در رشد اقتصادی کشور دارد توجه ویژه داشته باشند.

این در حالی است که بنا به استنادات تاریخی بارها آمریکا در حوزه اقتصادی ضعیف شده است و بدین دلیل تمامی سرمایه‌ها روانه منطقه آمریکای لاتین شده‌اند ولی پس از قدرت یافتن مجددش فرصتی به وجود آمده است که سرمایه‌ها در اقتصاد مرکزی به سمت بازارهای سنتی رفته و در آن‌جا متمرکز شوند.

به گفته «کیسیوف» شرایط در حال حاضر در حوزه اقتصادی، سیاست‌های مربوط به نرخ ارز و سیاست‌های اعتباری در کشورها بسیار بی‌نظم است.

وزیر اقتصاد آرژانتین در این رابطه به ارائه گزارشاتی پرداخت که به شرح زیر می‌باشد:

جهان از سال 2008 تاکنون وارد بحرانی شده که هنوز موفق به خروج از آن نشده است، شرایط فعلی نشان‌دهنده شکست سازمان‌های چندجانبه برای کمک به کشورهای روبه‌رو شده با مشکل است.

من در مصاحبه‌ای با شبکه «سی‌ان‌ان» پس از حضورم در جلسه بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در واشنگتن اعلام کردم که دستورالعمل‌های این سازمان‌ها در جهان شکست خورده‌اند.

آمار و ارقام امروز سازمان‌های بین‌المللی بسیار وحشتناک هستند، در حال حاضر 200 میلیون نفر در جهان بیکار هستند که 30 میلیون آن مربوط به خیلی وقت پیش از آغاز بحران بوده و در سال جاری نیز 3 میلیون دیگر به آن اضافه شده است.

در این رابطه کشورهایی مانند برزیل وجود دارند که پیش بینی می‌شود آمار بیکاری در آن‌ها همچنان رشد صعودی داشته باشد که امری بسیار خطرناک محسوب می‌شود.

این بحران تنها مربوط به منطقه آمریکای لاتین نشده و سایر کشورها همچون چین در کاهش سرعت رشد اقتصادی‌اش و روسیه در بروز بی‌ثباتی در بازار ارزش پولش را در بر گرفته اشت.

این بحران که از سال 2008 آغاز شده به صورت تلخی در حال پیشرفت به سوی اروپا نیز هست، ما در حال حاضر می‌بینیم که برخی کشورهای آسیب‌پذیر این منطقه همچون پرتغال، ایتالیا، اسپانیا، ایرلند و یونان با بحران اقتصادی مواجه شده و آمار زیادی از بیکاران را به خود اختصاص می‌دهند که بالاترین رکورد را در دهه‌های اخیر به خود اختصاص داده است.

مسئله خطرناک در این شرایط آن است که بحران مذکور از سوی کشورهای توسعه یافته یعنی ایالات متحده آمریکا شروع شده و پس از عبور از اروپا در حال حرکت به سمت کشورهای مستعد منطقه ما می‌باشد که در درجه اول کشورهای صادرکننده نفت، محصولات کشاورزی و مواد معدنی را تخت تأثیر خود قرار می‌دهد.

افزایش قیمت دلار و کاهش قیمت مواد معدنی و کشاورزی و همچنین نفت به بازار تجارت بسیاری از کشورها از جمله آرژانتین تأثیر گذاشته، یعنی این بحران از طریق تجارت به منطقه ما سرایت پیدا کرده است.

رشد اقتصادی آمریکا بسیار ضعیف است

«کیسیوف» طی مصاحبه دیگری با روزنامه خبری «پاخینا دوسه» در این رابطه اعلام کرد: رشد اقتصادی در آمریکا بسیار ضعیف است؛ چراکه در سال گذشته دارای رشدی متوسط و در سال جاری رشدی بد داشته است که همگی نشان دهنده رشد ضعیف و ناپایدار این کشور می‌باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: انتقال بحران از آمریکا به آمریکای لاتین با بروز مشکلات اقتصادی، سقوط سرمایه‌ها و کاهش ارزش مواد اولیه در تمامی منطقه به ویژه آرژانتین قابل مشاهده می‌باشد، این کاهش قیمت در مواد اولیه بخش کشاورزی نزدیک به 30 درصد و در حوزه مواد معدنی و نفتی نزدیک به 50 درصد گزارش شده است.

وزیر اقتصاد آرژانتین در طول سخنانش بیان کرد: مطمئنا وضعیت ما در سال 2015 بسیار بدتر از سال گذشته می‌باشد زیرا پارامترهای منفی در شرایط ما به وضوح دیده می‌شود، از یک سو کاهش قیمت نفت و از سویی دیگر افزایش قیمت دلار همگی باعث فرار سرمایه‌ها از داخل کشور به سایر کشورهای مرکزی می‌شود.

«کیسیوف» در ادامه افزود: شرایط نشان‌دهنده مواجه شدن ما با نوسانات زیادی است، اگر ما نتوانیم جلوی کاهش صادرات را بگیریم بدین معناست که کشورهای درحال توسعه با خطر بزرگی در حوزه ارز و نوسانات مالی روبه‌رو هستند.

چه کشورهایی بیشتر در معرض خطر هستند؟

«کیسیوف» در رابطه با توانایی کشورش برای رویارویی با بحران به وجود آمده اینطور بیان می‌کند: آرژانتین در رابطه با افزایش قیمت دلار و فرار سرمایه‌ها مشکلات بیشتری برای رویارویی با آن پیش رو دارد؛ چرا که کشور ما مواد اولیه کشاورزی و مواد معدنی را صادر می‌کند ولی در برابر آن نفت وارد می‌کند که این به نوبه خود نوعی جبران حساب شود.

وی در این رابطه افزود: قیمت نفت و مواد اولیه هردو کاهش یافته است به همین دلیل برای ما نوعی جبران محسوب می‌شود ولی برای کشورهایی که صادرکننده آن‌ها یا تنها نفت هستند وضع فرق می‌کند، ما در این نفعی که برای کشورمان وجود دارد می‌توانیم مدیریت در تجارت خارجی را نیز بالا برده و تقویت کنیم ولی در مورد فرار سرمایه باید به صورت بسیار محافظه کارانه‌ای عمل کنیم.

 
منبع: فارس
1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Wednesday, 19 January 2022
الأربعاء, ۱۵ جمادى الثانية ۱۴۴۳
چهارشنبه, ۲۹ دی ۱۴۰۰

Please publish modules in offcanvas position.