يمن چقدر نفت دارد ؟

يمن چقدر نفت دارد ؟

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: یمن دارای یک و نیم برابر ذخایر نفت عربستان است و جنگ در آن تنها به علت مسائل سیاسی و اقتصادی سعودی‌ها و آمریکایی‌هاست.

به گزارش گروه بين الملل گويدا به نقل از جهان، سیدهادی سید افقهی امشب در سلسله نشست‌های بزم اندیشه با عنوان «تحولات یمن» در سالن اجتماعات موسسه جوانان آستان‌قدس رضوی اظهار کرد: یمن دارای شرایط ویژه جغرافیایی و شرایط خاص تاریخی است و به لحاظ جغرافیای سیاسی، نظامی و استراتژیک جایگاه و موقعیت مهمی دارد که برای عربستان سعودی اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه مردم یمن در شرایط سخت بهداشتی و معیشتی زندگی می‌کنند، تصریح کرد: با توجه به شرایط مهم جغرافیایی و اقتصادی یمن همچون ذخایر نفت، مسیر مهم تجارت و داشتن تنها دو مرز خشکی با دو کشور همسایه خود، این نوع شرایط زندگی برای شهروندان یمن غیر طبیعی کرده است و این امر از سیاست راهبردی عربستان نشات گرفته است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه در یمن مذاهب مختلفی همچون اسماعیلی، شیعی، سنی، هندو و مسیحی وجود دارد، افزود: عربستان با ساخت یک هزار و ۵۰۰ مدرسه ویژه وهابیت تلاش کرد تا آن را در جامعه یمن گسترش دهد اما با پشتیبانی مردم از انصارالله و مبارزات خاص این گروه نتوانست به هدف خود برسد.

سید افقهی با بیان اینکه ۸۰ درصد یمن را روستا و قبیله تشکیل می‌دهد و لذا از تحریم‌های اقتصادی ضرر نمی‌ببینند، بیان کرد: دشمنان یمن که همان سعودی‌ها و رسانه‌های استکباری هستند یمن را متهم به بستن تنگه باب المندب می‌کنند زیرا این تنگه از نظر سیاسی و اقتصادی جایگاه وسیعی دارد اما این امر اصلا منطقی نیست و یمن نمی‌خواهد بی دلیل همه جهان را برای بستن این تنگه با خود دشمن کند.

وی اضافه کرد: یمن دارای یک و نیم برابر ذخایر نفت عربستان است و جنگ در آن تنها به علت مسائل سیاسی و اقتصادی سعودی‌ها و آمریکایی‌ها است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه جمعیت یمن را ۲۷ میلیون نفر اعلام کرد و گفت: در استان سعده که به عنوان «سوق الاسلحه» شهرت دارد ۷۰ میلیون اسلحه وجود دارد که سفیر آمریکا تلاش کرد این استان را خلع سلاح کند اما نتوانست و این امر سبب موفقیت شهید سید حسین بدرالدین حوثی شد.

سید افقهی، آغاز انقلاب یمن را مرهون تلاش‌های شهید سید حسین بدرالدین حوثی دانست و گفت: در حال حاضر نیز برادر کوچک این شهید که سید عبدالملک بدرالدین حوثی نام دارد با موفقیت‌های خود در ۶ جنگ گذشته یمن و ادامه فعالیت حزب‌الله توانسته جنگ را مدیریت کند.

وی، انصارالله را مدیر موفق در جنگ سعودی‌ها علیه یمن دانست و گفت: داعش و جنگ در یمن؛ از جمله جنگ‌های نیابتی آمریکا و عربستان است.

در ادامه عبدالرحمن‌‌الشرفی از اعضای انصارالله با اشاره به اینکه دو مذهب زیدی و اثنی عشری با یکدیگر نقاط مشترک و اختلاف نظرهایی دارند، تصریح کرد: از موارد مهم اختلاف نظر این دو مذهب را می‌توان به مباحث امامت اشاره کرد که از دیدگاه زیدی، امام علی (ع)، حضرت فاطمه (س)، امام حسن و امام حسین (ع) از شجره طیبه هستند و هر کسی نمی‌تواند بدون داشتن ۱۴ اصل امامت در این حوزه فعالیت کند.

عبدالرحمن‌‌الشرفی اضافه کرد: شهید سید حسین بدرالدین حوثی با تاثیرپذیری از رهنمودهای امام خمینی (ره) در انقلاب اسلامی ایران اقدام به تشکیل حزبی انقلابی کرد و از آنجا که در تفسیر قرآن تجربیات فراوانی داشت نام این جنبش انقلابی را حزب قرآنی گذاشت.

وی افزود: با توجه به اینکه این شهید پرتلاش از نظر علمای یمن ۱۴ ویژگی امامت را نداشت لذا علما، وی را قبول نداشتند و این شهید بزرگوار با سختی‌های زیادی روبه رو بود اما سرانجام پس از جلسات بسیار با علما توانست ۳۰۰ نفر را در ابتدا با خود همراه سازد.

عضو انصارالله با اشاره به اینکه شعارهای لعنت بر آمریکا و اسرائیل به عنوان شعار و راهبرد سیاسی در یمن مورد نظر انصارالله قرار گرفت، بیان کرد: رئیس‌جمهور وقت آن زمان به محض اطلاع از فعالیت‌های شهید حوثی، خطر وی را به آمریکا گوشزد کرد و این امر سبب شد در نخستین جنگ، حوثی در سال ۲۰۰۴ به شهادت برسد.

روزنامه الاخبار:
انصارالله قادر به هدف گیری زیرساخت های عربستان است


همچنین، روزنامه الاخبار لبنان با انتشار گزارشی در مورد شیوه مقاومت و ایستادگی ملت یمن در مقابل حمله ددمنشانه عربستان و همدستانش، نوشت: ملت یمن و گروه های مقاومتی در این کشور و حتی قبایل یمنی، سلاح مشترکی با ارتش این کشور دارند و بیشتر تسلیحات ارتش یمن از کشور روسیه تأمین شده است.

این در حالی است که رسانه های سعودی و غربی در اقدامی مشترک، بعد از مورد هدف قرار گرفتن «نجران» توسط قبایل یمنی، اتهام زنی خود علیه جمهوری اسلامی ایران را آغاز کرده و مدعی شدند تسلیحات مورد استفاده شده یمنی ها، ایرانی است اما قراردادهای خرید سلاح توسط ارتش یمن، مشخص می کند که از دوران حکومت «علی عبدالله صالح»، یمن با عقد قراردادهای نظامی تسلیحات قابل توجهی از روسیه دریافت کرد.

منابع نظامی یمنی در گفتگوی خود با الاخبار تاکید کرده اند که چه در زمان «علی عبدالله صالح» و چه زمان رئیس جمهور فراری عبد ربه منصور هادی» تسلیحات ایرانی وارد یمن نشده و بعد از فرار هادی نیز مرزهای هوایی و دریایی یمن به شدت تحت سیطره سعودی ها قرار گرفته تا هیچ گونه تسلیحاتی وارد این کشور نشود.

به نوشته الاخبار انصارالله تسلیحات پیشرفته روسی در اختیار دارد که این تسلیحات قادر به هدف گیری زیرساخت های سعودی ها است اما هم اکنون این جنبش با همکاری نیروهای مردمی اقدام به سرکوب تروریست های داخلی کرده و در فرصت مناسب، بدون شک جواب سعودی ها را خواهد داد.

روزنامه الاخبار در ادامه گزارش خود با اشاره به اقتدار ایران افزود: ایران اجازه نمی دهد توسط سعودی ها و همدستانش مورد اتهام قرار گیرد و نمی گذارد که اعراب و تعدادی کشور مستکبر این کشور را به این بهانه مورد اتهام قرار دهند.

الاخبار همچنین می نویسد: اعراب به دنبال آن هستند که مذاکرات سیاسی هسته ای ایران را خدشه دار کنند و به ملت های خود این گونه القا کنند که اقدامات ایران امنیت آنها را تهدید می کند، این در حالی است که این گونه ادعاهای ضدایرانی اعراب از جانب ایالت متحده سازماندهی شده است.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Monday, 04 December 2023
الإثنين, ۲۱ جمادى الأولى ۱۴۴۵
دوشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۲

Please publish modules in offcanvas position.