اردوغان زمین خورد / شکست انتخاباتی حزب اردوغان

اردوغان زمین خورد / شکست انتخاباتی حزب اردوغان

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، تایمز روز دوشنبه در مطلبی با اشاره به افزایش کرسی کردهای ترکیه در پارلمان نوشت: " کردها حرکت می کنند و رای دهندگان اردوغان را سرنگون می کنند" .

این روزنامه عکس هایی از مراسم کردهای ترکیه در اولین پیروزی آنان از ورود به پارلمان به میزان 12 درصد را منتشر کرد.

روزنامه گاردین نیز در مطلبی تأکید کرد:  انتخابات اردوغان را خوار کرد".

 


"کونستانز لیچ" در گاردین نوشت، اردوغان با بدترین شکست خود در انتخابات در طول بیش از یک دهه روبرو شد و حزب وی یعنی عدالت و توسعه اکثریت خود را در پارلمان از دست داد و این حزب اکنون به دنبال ائتلاف با حزبی دیگر برای تشکیل دولت است.

این درحالیست که اردوغان بسیار امیدوار بود که حزب او به پیروزی چشمگیر دست یابد که بتواند قانون را تغییر دهد و به حقوق سیاسی بیشتری به عنوان یک رئیس جمهور دست یابد.

اما نتایج انتخابات به حکومت انفرادی حزب وی که از زمان پیروزی در انتخابات سال 2000 در ترکیه حکومت کرده است، پایان داد.

درادامه این مطلب آمده است که نتایج انتخابات ترکیه ، نشان دهنده رای افراد به مخالفت با ایده تغییر قانون و دادن قدرت بیشتر به اردوغان برای حکومت است.

حزب اردوغان برای انجام این تغییرات به اکثریت دو سوم آرا یعنی 367 کرسی نیاز دارد، این درحالی است که حزب وی فقط حدود 259 کرسی را به دست آورده است و این تعداد ، بسیار کمتر از حد انتظار وی است و حتی برای تشکیل دولت به تنهایی نیز کفایت نمی کند.

علیرغم اینکه اردوغان نامزد نبود، اما انتخابات درباره اعطای قدرت های زیاد در حکومت برگزار شد.

بر اساس این گزارش، استراتژی "تفرقه بیانداز، حکومت کن" که اردوغانبرای سوق دادن حزب محافظه کار خود از لحاظ دینی به جلو در پیش گرفته است، به اختلافات بیشتر در ترکیه ودر برخی از موارد به خشونت منجر شده است.

همچنین  " سایمون تسدول " دراین روزنامه در تحلیلی سیاسی درباره نتایج انتخابات با عنوان " رای دهندگان سیاست های جنون عظمت را مجازات می کنند، نوشت: اردوغان برای تضمین پیروزی حزب خود برای کسب دست کم 330 کرسی در پارلمان ، برای تبلیغات انتخاباتی به همه مناطق ترکیه سفر کرد تا بتواند قانون را تغییر دهد و به اختیارات و قدرت بیشتری دست یابد ، اما حتی در کسب حداقل آرا برای تشکیل دولت که 267 کرسی است، ناکام ماند.

نویسنده این مطلب درادامه خاطرنشان کرد که اقتصاد فلج ، بیکاری ، نبود حقوق  مدنی ، اختلال در روند صلح کردها و نگرانی از اعطای اختیارات بیشتر به اردوغان ، وی را به دیکتاتوری تبدیل کرد که علت اصلی ، کاهش نفوذ وی بود.

وی افزود که قبل از انتخابات، شایعاتی درباره تصمیم اردوغان برای انجام تبلیغات دیگری برای سرکوب روزنامه نگاران و منتقدان منتشر شده بود.

علیرغم اینکه اردوغان به عنوان رئیس جمهور باید در قبال احزاب مختلف بی طرف باشد، اما برخلاف این عمل کرد، و تبلیغاتی را برای حمایت از حزب خود به راه انداخت ، درنتیجه نتایج این انتخابات شکستی شخصی برایاردوغان بود.

تسدول خاطرنشان کرد: اردوغان معارضان و فعالان سیاسی و رسانه ای و غیرمسلمانان و اقلیت های نژادی و فرهنگی در ترکیه را مورد اتهام و اهانت و توهین قرار داد. قبل از انتخابات ، اردوغان حزب جمهوری خواه خلق - بزرگ ترین حزب مخالف ترکیه – را که 25 درصد از کرسی هارا به دست آورد، حزب متعلق به کافران و افراد منحرف معرفی کرد.

اردوغان هیچ یک از بیش از هفتاد حمله علیه نامزدها و مسؤولان حزب جمهوری خواه خلق را محکوم نکرد.

یکی از آن حملات که جمعی از طرفداران این حزب را در منطقه دیاربکر هدف قرار داد، به کشته شدن دو و زخمی شدن بیش از دویست نفر منجر شد.

اردوغان در گذشته نیز بارها رسانه ها را به باد انتقاد گرفته و منتقدان خود را بخشی از توطئه علیه ترکیه نامیده بود.

نویسنده این مطلب در پایان نوشته خود افزود که انتخابات ، مجازاتی برایاردوغان بود که رای دهندگان ، رویه وی را قبول ندارند و نتایج انتخابات نشان داد که از میزان تاثیرگذاری و نفوذ وی کاسته شده است.


  اخبار بین الملل   - سایت العالم 

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Monday, 05 June 2023
الإثنين, ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۴
دوشنبه, ۱۵ خرداد ۱۴۰۲

Please publish modules in offcanvas position.