کنگره آمریکا : ایران برجام را نقض کرد

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، برنامه موشکی ایران جزء موضوعات دفاعی بوده که از محدوده توافق هسته ای خارج است. این موضوع به قدری آشکار است که حتی مقامات کاخ سفید نیز بر آن صحه گذاشته اند.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن بیان اینکه نمی تواند صحت گزارش ها درباره آزمایش جدید موشکی ایران را تایید کند گفته، این گزارش ها درصورت اثبات نیز نقض برجام و توافق هسته ای نیستند و تنها به عنوان نقض قطع نامه شورای امنیت قابل پیگیری می باشند.

 

 

با این حال نمایندگان تندرو در کنگره آمریکا که حتی به متن برجام و اظهارات دولتمردان خود نیز پایبند نیستند از نقض توافق هسته ای توسط ایران سخن گفته و خواستار واکنش جدی کاخ سفید شده اند.

 

پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن (Washington Free Beacon) در گزارشی زیر عنوان "کنگره آمریکا: آزمایش های موشکی ایران، نقض توافق هسته ای است" به این موضوع پرداخته است.

در ابتدای این نوشتار آمده است: تدکروز، نماینده سرشناس کنگره گفته، هیچ تعجبی ندارد که ایران توافق هسته ای را نقض می کند.

 

 

به نوشته واشنگتن فری بیکن، قانون گذاران پیشرو و سرشناس آمریکایی درحال حمله به ایران و انتقاد از این کشور به علت آزمایش های موشکی اخیر هستند که به گفته آنان نقض توافق هسته ای می باشد.

برخی افراد می گویند این موشک های بالستیک می توانند در تکمیل تکنولوژی سلاح های هسته ای به کار گرفته شوند.

طبق گزارش های رسانه ای، ایران در هفته جاری دومین تست موشک های بالستیک خود از زمان دستیابی به توافق هسته ای را اجرا کرده است. چنین آزمایش هایی براساس قطع نامه های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران، ممنوع اعلام شده است.

 

مقامات وزارت خارجه آمریکا قادر به تایید این گزارش ها درباره آزمایش موشکی ایران نبوده اند اما تاکید کرده اند که این موضوع درحال بررسی جدی می باشد و درصورت اثبات می تواند نقض قطعنامه های سازمان ملل به حساب آید. مقامات وزارت خارجه همچنین گفته اند که این بررسی ها ممکن است به اتخاذ "اقدامات مناسب" علیه ایران ختم شود.

 

منقدان کنگره آمریکا همچنان به فشار آوردن به دولت اوباما ادامه می دهند. آن ها می گویند کاخ سفید تخلفات ایران را نادیده می گیرد تا به توافق هسته ای آسیبی وارد نشود.

این آزمایش های موشکی در شرایطی انجام می شود که ایران به گسترش حضور نظامی خود در سوریه و دیگر کشورها ادامه می دهد. به علاوه جمهوری اسلامی منابع مالی خود برای تقویت برنامه موشکی و نیروهای نظامی اش را افزایش داده است.

 

 

سناتور تدکروز یکی از مخالفان بی پروای توافق هسته ای است. وی گفته، ایران به نقض توافق ادامه می دهد چراکه معتقد است هیچ عواقب و پیامدهایی برای این اقدامات وجود ندارد.

 

 

وی هشدار داده که ایران از میلیون ها دلاری که به عنوان بخشی از توافق هسته ای به دست می آورد جهت افزایش نفوذ جهانی خود استفاده خواهد کرد.

کروز ایران را به علت حمایت از گروه های مقاومت همچون حماس و حزب الله به حمایت از تروریسم متهم کرده است.

 

 

سناتور مارک کرک و کلی آیوت نیز با ارسال نامه ای برای باراک اوباما خواستار این شدند که دولت آمریکا اقدام قاطعی در واکنش به نقض توافق توسط ایران انجام دهد.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 22 June 2024
السبت, ۱۵ ذو الحجة ۱۴۴۵
شنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.