مناسب ترین ورزش ها برای درمان ام اس

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ بیماران مبتلا به ام اس باید توجه داشته باشند که بیش از حد به ورزش نپردازند چرا که انجام فعالیت های ورزشی آنها باید با احتیاط انجام شود تا حركات كششی موجب آسیب رساندن به سیستم عضلانی نشود چراکه افزایش درد در عضلات منجر به خستگی بیش از حد و وارد شدن استرس به بدن و ذهن می‌شود.

محمد تقی حلی ساز، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در خصوص تاثیر ورزش بر رفع و پیشگیری از ابتلا به بیماری ام اس توضیح داد:  منشا بیماری ام اس ناشناخته است و بحث های ژنتیکی بسیاری در خصوص آن مطرح شده است. برخی اعتقاد دارند ام اس در برخی مناطق شیوع بیشتری دارد ولی در مجموع نمی توان علت خاصی را برای بروز آن ذکر کرد.

وی ادامه داد: همانطور که می دانید این بیماری در خانم ها و مخصوصا خانم های میانسال و افرادی که پوست سفیدی دارند بسیار شایع تر است ولی نمی شود به این موضوع اکتفا کرد و گفت آقایان از ابتلا به این بیماری در امان هستند.

به گفته این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی؛ مشکلات ژنتیکی و ویروس ها مهمترین دلیل ابتلای فرد به این بیماری است. 

حلی ساز تصریح کرد: اگر عواملی که گفته شد را یک اصل بدانیم ورزش نمی تواند یک عامل پیشگیری کننده برای ابتلا به این بیماری شود، اما ما می دانیم که ورزش کردن باعث تقویت ایمنی بدن می شود و اگر ایمنی بدن بالا باشد فرد ناخود آگاه در برابر ابتلا به بیماری ها مقاوم می شود.

وی افزود: ورزش کردن به عنوان یک اصل شناخته شده که در درمان بسیاری از بیماری ها مفید است در نتیجه ام اس را نیز می توان جزو بیماری هایی دانست که ورزش در آن تاثیر گذار است. چراکه ورزش کردن مقاوت ایمنی بدن را افزایش می دهد و بدن می تواند در برابر ابتلا به بیماری هایی که منشاء آن شناخته شده نیست مقاومت کند.

حلی ساز یادآور شد: این موضوع قطعی نیست که بگوییم ورزش کردن مانع ابتلا به بیماری ام اس می شود چراکه ورزشکاران حرفه ای که سابقه ورزشی بسیار طولانی هم داشتند، به این بیماری مبتلا شده اند.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در پاسخ به این پرسش که استرس باعث ایجاد این بیماری می شود یا خیر؛ اظهار کرد: استرس می تواند تشدید کننده این بیماری باشد اما باعث ابتلا به این بیماری نمی شود.

وی در خصوص ورزش هایی که بیماران مبتلا به ام اس باید انجام دهند توضیح داد: اگر این بیماری را یک سیر گسترده یک  تا 100 در نظر بگیریم، برخی بیماران هستند که در نقطه ای قرار دارند که می توانند زندگی روز مره و به تبع آن ورزش های خود را انجام دهند که تنها 50 در صد بیماران مبتلا به ام اس این از این شرایط برخوردارند. در مقابل نیز افرادی هم هستند که دچار مشکلات حرکتی می شوند و برای حرکت به کمک دیگران نیازمند هستند که برای آنها دوره های فیزیوتراپی گذاشته می شود.

حلی ساز خاطر نشان کرد: البته ورزش هایی که به نوعی باعث ایجاد خفگی مفرط در فرد می شوند مانند ورزش های سنگین هوازی و رزمی نباید انجام شود.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در پایان گفت: بهترین ورزش برای درمان بیماران مبتلا به ام اس ورزش های آبی مانند شنا و راه رفتن در آب است که به صورت گروهی و دسته جمعی انجام شود. البته باید به گونه ای باشد که وقتی فرد به انجام ورزش می پردازد دچار خستگی نشود. همچنین تحمل گرما نیز برای این بیماران بسیار مشکل است.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Thursday, 25 April 2024
الخميس, ۱۶ شوال ۱۴۴۵
پنجشنبه, ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.