شش علامت تغییرات هورمونی در زنان

ریزش مو در اثر تغییرات هورمونی
احتمالا برای شما هم پیش آمده است که گاه گاهی دچار ریزش مو شوید و در گام اول شامپوها را مقصر بدانید. اما به عقیده ی محققان American Hair Loss Association هورمون دی هیدروتستوسترون، یکی از مشتقات هورمون تستوسترون(هورمون مردانه) می تواند باعث بروز مشکلاتی در فولیکول های مو(پیاز مو) شود. گفتنی است که در بین خانمها علائمی مانند ریزش مو، طاسی پوست سر و تغییرات بافت یا حجم موها می تواند از علائم ترشح بیش از اندازه ی هورمون دی هیدروتستوسترون یا وجود هورمون های آندروژن در بدن باشد. کمبود پروژسترون و استروژن نیز در اغلب موارد باعث ریزش مو یا نازک شدن موها می شود.


کاهش میل جنسی در اثر تغییرات هورمونی
در زندگی هر کسی پیش می آید که بنا به دلایل متعدد بی میلی جنسی پیش بیاید. این به معنی سرد مزاج بودن خانمها نیست. محققان مایوکلینیک بر این عقیده هستند که کاهش میل جنسی می تواند یکی از علائم اصلی اختلالات هورمونی در خانمها باشد. در اغلب موارد بی میلی و یا کاهش میل جنسی با اختلالات خواب مانند بیخوابی شروع می شود. فراموش نکنید که بیخوابی(اینسومنیا) می تواند تجمع هورمون ها را کاهش دهد. همچنین امکان دارد که در دوران بارداری، بعد از زایمان و در دوره ی شیردهی، در دوران نزدیک به آغاز یائسگی و همچنین در شرایط استرس زا و خستگی زیاد نیز با مشکل بی میلی جنسی ناشی از تغییرات هورمونی مواجه شوند. بنابراین اگر دچار چنین مشکلی شده اید نیازی به سرزنش کردن و یا خجل بودن نیست. این بی میلی ناشی از  تغییرات هورمونیاست که با کمی مراقبت برطرف می شود.

تغییرات خلق و خوی ناشی از  تغییرات هورمونی
نتایج بررسی هایی که در Web MD به چاپ رسیده است نشان می دهد که غلظت استروژن ارتباط نزدیکی با اختلالات خلق و خوی مانند افسردگی، تحریک پذیری، اضطراب، گریه های بی دلیل، بدخلقی و بی حوصلگی در خانمها دارد. به عقیده ی این محققان کمبود هورمون استروژن حتی می تواند باعث افسردگی بعد از زایمان در مادرهای جوان شود. استروژن به ویژه روی مرکز احساسات مغز تاثیر دارد. عدم تعادل این هورمون و بروز اختلال در آن می تواند باعث تغییر ترشح آندورفین در مغز شود. حتما می دانید که هورمون آندروفین باعث ایجاد نشاط و سرزندگی می شود. تغییرات میزان استروژن همچنین می تواند گیرنده های سروتونین را نیز به مخاطره انداخته و باعث بروز آسیبهای عصبی شود.


افزایش یا کاهش وزن ناشی از  تغییرات هورمونی افزایش یا کاهش ناگهانی و بدون دلیل وزن در خانمها یکی دیگر از علائم عدم تعادل هورمون هاست. به گفته ی متخصصان هورمون ها روی اشتها، احساس گرسنگی، متابولیسم و توازن وزن تاثیر می گذارند. به عنوان مثال  بزرگ و سنگین شدن ناگهانی سینه های می تواند نشان دهنده ی عدم تعادل هورمون استروژن و بزرگ شدن شکم علامت مقاومت سلولهای نسبت به انسولین باشد.

تاثیر هورمون ها روی کیفیت خواب
خواب خانمها در نتیجه عوامل متعددی مانند استرس و شرایط نامناسب محیطی به هم می ریزد. به عقیده ی متخصصان National Sleep Foundation علاوه بر عوامل اشاره شده، عوامل دیگری مانند بارداری، یائسگی و قاعدگی نیز می توانند روی میزان و کیفیت خواب خانمها تاثیر زیادی داشته باشند. تغییرات میزان پروژستروژن و استروژن در زندگی همه ی خانمها و گاهی در طول یک ماه و همزمان اتفاق میافتد. به عنوان مثال کاهش غلظت پروژسترون باعث بروز بی خوابی می شود این در حالی است که افزایش میزان استروژن با بروز تعریق و تغییرات دمای بدن باعث بر هم زدن خواب خانمها می شود.

خستگی ناشی از اختلالات هورمونی
خانمها نباید تغییر ناگهانی و زیاد انرژی را نادیده بگیرند. نتایج پژوهشی که در مایوکلینیک انجام شده است نشان میدهد که اختلالات هورمونی و همچنین اختلالات تیروئید می توانند عاملی برای بروز مشکلاتی در میزان انرژی و سرزندگی خانمها حتی در بین خانمهای پرانرژی شوند. بنابراین اگر به طور ناگهانی احساس می کنید که بدون دلیل خاصی انرژی تان به طور کامل تخلیه می شود به پزشک مراجعه کنید و آزمایش دهید تا میزان هورمون هایتان بررسی شود. این مسئله می تواند در نتیجه نوسانات هورمون های فوق کلیوی، پروژسترون، استروژن، انسولین یا هورمون های تیروئیدی بروز کند.

تبیان

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Wednesday, 22 May 2024
الأربعاء, ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۵
چهارشنبه, ۰۲ خرداد ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.