رابطه ی خواب سخت و آلزایمر

نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، نشان می دهد افرادی که سخت به خواب می روند احتمالا به مراحل اولیه بیماری آلزایمر مبتلا شده اند.

دیلی میل نوشت: محققان متوجه شدند خواب افرادی که در مراحل اولیه بیماری آلزایمر قرار دارند، مختل می شود.مراحل نخست این بیماری زمانی است که بیمار هنوز دچار کاهش حافظه و یا سایر خصیصه های مشکلات شناختی نشده است.

این یافته تاییدی است بر نتایج اولیه برخی از تحقیقات که نشان داده بود میان کاهش خواب و پلاک های مغزی که مشخصه بیماری آلزایمر است، ارتباطی وجود دارد.


ˈدیوید هالتزمنˈ رییس بخش نورولوژی دانشگاه واشنگتن در آمریکا گفت: این ارتباط یک نشانه قابل تشخیص راحت از پاتولوژی آلزایمر ارایه می دهد.

مشکل به خواب رفتن در افراد مبتلا به آلزایمر رایج است اما دانشمندان به تازگی حدس می زنند که این مشکلات می تواند علامت ابتلای فرد به مراحل اولیه آلزایمر باشد.

این اولین گزارشی است که مراحل اولیه آلزایمر را به اختلال خواب در انسان ها ارتباط می دهد.

در این مطالعه محققان 145 داوطلب را از مرکز تحقیقات بیماری آلزایمر در دانشگاه واشنگتن بررسی کردند.تمامی این افراد 45 تا 75 ساله بودند و در زمان شروع این مطالعه از لحاظ شناختی وضعیت عادی داشتند.

محققان نمونه ی مایعات نخاعی داوطلبان را تجزیه و تحلیل کردند.

این نمونه ها نشان داد که 32 نفر از افراد شرکت کننده به مرحله اولیه بیماری آلزایمر مبتلا شده اند به این معنی که پلاک های آمیلوئید در مغز آنها شکل گرفته است اما هنوز به مشکلات شناختی مبتلا نشده اند.

همچنین افراد مورد مطالعه برنامه روزانه خواب خود را برای دو هفته گزارش کردند . در این گزارش آنها زمان رفتن به رختخواب و زمان خواب رفتن و بیدار شدن خود را قید کردند.

در این مطالعه مشخص شد افراد مبتلا به مراحل اولیه آلزایمر نسبت به افرادی که علایمی از این بیماری نداشتند زمان کمتری را می خوابیدند.

این یافته ها در مجله Neurology منتشر شده است.

منبع:ایرنا

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 15 June 2024
السبت, ۰۸ ذو الحجة ۱۴۴۵
شنبه, ۲۶ خرداد ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.