آفتاب تابستان و پوست انسان

 

عدم دفع تعریق بدن و باقی ماندن آن در سطح پوست و بسته شدن کانال‌های دفع تعریق به علت عوامل سیستم دفاعی و رنگ و نوع لباس می‌تواند پوست را دچار عرق سوزی، التهاب و خارش نماید. بنابراین با استفاده از لباس‌های رنگ روشن و نرم تا حدی از تعریق کردن جلوگیری نماییم.»
 
 سینا نیوز: دکتر حبیب انصارین متخصص پوست و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو هیئت مدیره انجمن متخصصان در گفتگو با خبرنگار سینا نیوز با توجه به شیوع فصل گرما از پوشش‌های مناسب برای جلوگیری از این عوارض بیان کرد: «در هنگام آفتاب از از پوشیدن لباس‌هایی تیره که موجب جذب نور و پخش آن در بدن می‌شود باید اجتناب نمود. نور آفتاب موجب تحریک موضعی پوست می‌شود که در این راستا مدت تابش نور به افراد و اینکه در چه هنگام از روز باشد بسیار حائز اهمیت است.» 
 
وی با اشاره به تاثیر موقعیت فیزیکی و تغییر شرایط بدن بر تعریق افزود: «درهنگام داشتن حالت عادی و روزمرگی باید از لباس‌های نرم، لطیف و دارای رنگ روشن استفاده شود تا پوست آرامش یابد. در صورت تغییر شرایط فیزیکی به علت تعریق و عوارض ناشی از آن باید از لباس‌های تیره استفاده شود.» 
 
جلوگیری از عفونت‌های قارچی در تابستان با پوشش مناسب
انصارین با توجه به اهمیت انتخاب رنگ لباس در هنگام آفتاب بیان کرد: «تعریق علاوه بر داشتن مشکلاتی برای پوست می‌تواند فرد را برای عفونت‌ و بروز ضایعات قارچی در کشاله ران، بین انگشتان خصوصا انگشتان پا و زیر بغل آماده نماید عدم دفع تعریق بدن و باقی ماندن آن در سطح پوست و بسته شدن کانال‌های دفع تعریق به علت عوامل سیستم دفاعی و رنگ و نوع لباس می‌تواند پوست را دچار عرق سوزی، التهاب و خارش نماید. بنابراین با استفاده از لباس‌های رنگ روشن و نرم تا حدی از تعریق کردن جلوگیری نماییم.» 
وی افزود: «از پوشیدن لباس‌ و شلوار‌های تنگ در فصل تابستان باید جلوگیری نمائیم. پوشیدن شلوارهای تنگ منجر به عفونت دستگاه تناسلی و عفونت قارچی در زنان و بروز ضایعات قارچی در مردان خصوصا در کشاله ران را افزایش می‌دهد. این عوامل منجر به افزایش رشد عفونت قارچی در محیط مرطوب می‌شوند و بیماری‌های مختلفی را ایجاد می‌نمایند. بیشتر افراد که دچار عفونت قارچی می‌شوند بر اثر خارش و شدت این عفونت تبدیل به عفونت‌های باکتری شود و این در کودکان خصوصا در فصل تابستان بیشتر به چشم می‌خورد.» 
 
هشدار؛ افراد مبتلا به اگزما از لباس نخی و رنگ روشن استفاده نمایند
 
حبیب انصارین متخصص پوست با اشاره به افراد مبتلا به اگزما افزود: «افراد مبتلا به اگزما و خارش پوست باید در فصل گرما لباس‌های نخی و رنگ روشن استفاده نمایند و با آب و صابون شستشو دهند. این افراد باید دقت نمایند برای جلوگیری از بروز عوارض پوستی لباس را در هنگام شستشو به دفعات زیاد با آب بشویند تا مواد شوینده به طور کامل از لباس رفع شود.» 
 
عضو هیئت مدیره انجمن متخصصان در پایان خاطر نشان کرد: «افرادی که دچار حساسیت بوده و به نور آفتاب خصوصا در فصل بهار آلرژی دارند و آفتاب موجب تحریک موضعی پوست و اگزما در آنان می‌شود باید از لباس‌های رنگ روشن و کمی ضخیم استفاده نمایند و از خوشبو کننده‌های بدن، وسایل آرایشی و بهداشتی و مواد محرک و حساسیت زا در این فصل کمتر استفاده نمایند. پوشیدن کفش‌های روباز در این افراد منجر به ایجاد حساسیت در قسمت پشت پا می‌شود. رعایت این نکات به هیچ عنوان لکه‌های پوستی جبران ناپذیر را برای افراد در بر نخواهد داشت.»
5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 13 July 2024
السبت, ۰۶ محرّم ۱۴۴۶
شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.