آيا تغيير صدا مي تواند علامت سرطان حنجره باشد؟

آيا تغيير صدا مي تواند علامت سرطان حنجره باشد؟

به گزارش سرويس سلامت گويدا ،یک متخصص آنکلوژی عواملی که باعث ایجاد سرطان حنجره می‌شوند را بیان کرد و گفت: خشن شدن صدا یا هر گونه تغییر در صدا به مدت طولانی، گلودرد، درد گوش و کاهش وزن از علائم اولیه ابتلا به سرطان حنجره است

محمد رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد سرطان حنجره گفت: این نوع سرطان بیماری است که در آن سلولهای سرطانی و بدخیم در بافتهای حنجره ایجاد می شوند.

 

وی در مورد عوامل ایجاد کننده سرطان حنجره افزود: مصرف دخانیات اعم از سیگار و قلیان برای حنجره و ریه بسیار مضر است.

این متخصص آنکلوژی ادامه داد: همچنین مصرف مشروبات الکلی از دیگر عواملی است که باعث بروز سرطان حنجره می شود به طوری که زیاده‌روی در مصرف الکل می‌تواند خطر ابتلا به سرطان حنجره را افزایش دهد. از طرفی مصرف الکل اگر به همراه استعمال دخانیات باشد خطر ابتلا را چند برابر افزایش می‌دهد.

رضایی تصریح کرد: تماس با آزبست و سایر آلاینده‌ها و فلزات مانند نیکل و اسید سولفوریک نیز در ایجاد سرطان حنجره تاثیرگذار است.  

این متخصص آنکلوژی گفت: برگشت اسید معده به مری و دهان و همچنین التهاب مزمن طناب‌های صوتی و حنجره نیز احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهند.

وی، خشن شدن صدا یا هر گونه تغییر در صدا به مدت طولانی، وجود توده در گردن، گلودرد یا احساس انسداد در گلو، سرفه ای که بهبود نیابد، تنفس بدبو، درد گوش و کاهش وزن از علائم اولیه ابتلا به سرطان حنجره عنوان کرد. 

رضایی در مورد درمان سرطان حنجره گفت: به طور کلی سه نوع روش درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان حنجره وجود دارد. پرتو درمانی، جراحی برای خارج کردن توده سرطانی و شیمی درمانی از جمله این روشها است.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 13 July 2024
السبت, ۰۶ محرّم ۱۴۴۶
شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.