روش هاي ساده مقابله با آلرژي و حساسيت فصلي

روش هاي ساده مقابله با آلرژي و حساسيت فصلي

• مواد آلرژی زا را پاک کنید
یکی از روشهای مقابله با آلرژی این است که از بین بردن مواد آلرژی زا است . هر بار که وارد خانه می شوید، ذرات ریزی را از بیرون با خود به داخل می آورید. بعد از وارد شدن به خانه، لباسها، کفشها، مو و پوستتان آکنده از این ذرات ریز آلرژی زا هستند، به همین دلیل سعی کنید حتماً دوش گرفته و لباسهایتان را عوض کنید تا به از بین رفتن این ذرات کمک کنید. درآوردن کفشها قبل از وارد شدن به خانه هم تا حد زیادی از وارد شدن این محرکها به داخل اتاق جلوگیری میکند.

 

• در و پنجره ها را ببندید
پاک نگه داشتن هوای داخل خانه از محرکهای آلرژی زا میتواند به برطرف کردن علائم آلرژی مربوط به بینی کمک کند. نصب فیلترهای مخصوص هوا و سیستمهای تهویه تا ۹۵ درصد ذرات هوای داخل خانه را از بین میبرد. بستن درها و پنجره ها در مواقعی که هوای بیرون پر از گرده و سایر مواد آلرژی زا است هم میتواند کمک کند.

• درمانهای جایگزین را امتحان کنید
شواهدی نشان می دهد که بعضی مکمل ها به برطرف کردن آلرژیهای مربوط به بینی کمک میکنند. مکمل Butterbur یکی از بهترین این مکمل ها شناخته شده است. تحقیقات نشان میدهد که این مکمل درست مثل آنتی هیستامین عمل می کند.

• ماسک بزنید
ماسک می تواند از وارد شدن مواد آلرژی زا به مجرای تنفسیتان جلوگیری کند. این ماسکها را که میتوانید از داروخانه ها تهیه کنید، تا ۹۵ درصد از ورود ذراتی مثل گرده ها و سایر مواد آلرژی زا به بدنتان جلوگیری میکنند.

• یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید
در یک تحقیق مشخص شد که بچه هایی که یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه ها و آجیل -- به ویژه انگور، سیب، پرتقال و گوجه فرنگی -- را دنبال می کردند کمتر دچار علائم آلرژی می شدند. محققان هنوز مشغول بررسی رابطه بین رژیم غذایی و آلرژیهای مربوط به بینی هستند اما داشتن یک رژیم غذایی سالم فواید کلی زیادی برای بدنتان خواهد داشت. سعی کنید حداقل یک میوه تازه و سبزیجات به برنامه غذایی روزانه تان اضافه کنید.

برای دوری کردن از محرک های آلرژی زا، اول باید بدانید که به چیزهایی حساسیت دارید

• از شوینده های بینی استفاده کنید
شوینده بینی مخاط بینی را تمیز کرده و میتواند به برطرف کردن علائم آلرژی مربوط به بینی کمک کنند. همچنین باکتری و مخاط رقیق را شسته و به کاهش آبریزش کمک میکند. علاوه بر شوینده هایی که میتوانید از داروخانه ها تهیه کنید، با مخلوط کردن نصف قاشق چایخوری نمک، نوک قاشق جوش شیرین و یک لیوان آب، شوینده بینی خانگی درست کنید. 

• مایعات بیشتری بنوشید
اگر در بینی تان احساس گرفتگی می کنید یا آبریزش دارید سعی کنید از مایعات بیشتری مثل آبمیوه، آب و سایر مایعات استفاده کنید. نوشیدن آب اضافه، مخاط درون بینی تان را رقیق تر کرده و گرفتگیتان را تا حدودی بهبود می بخشد. مایعات داغ مثل چای و سوپ هم بسیار آرامش بخش خواهند بود و مزیت استفاده از بخار آنها را هم به همراه خواهند داشت.

• طب سوزنی را امتحان کنید
طب سوزنی برای خیلی از افرادی که دچار آلرژی هستند مفید واقع می شود. البته تحقیقات و مطالعات زیادی روی این طب انجام نگرفته است و طریقه ای که بر ورم غشای مخاطی بینی تحت تاثیر آلرژی اثر میگذارد هنوز ناشناخته است. اما چندین تحقیق نشان داده است که طب سوزنی می تواند به کاهش آلرژیهای بینی کمک کند. اگر میخواهید طب سوزنی را امتحان کنید. با پزشکتان درمورد آن مشورت کنید.


• کمی بخار امتحان کنید
یکی از راههایی که به برطرف کردن علائم آلرژی کمک می کند استفاده از بخار آب است. استنشاق بخار راهی ساده برای برطرف کردن گرفتگی بینی است و تنفس شما را هم بهتر میکند. کافی است سرتان را به کاسه ای محتوی آب جوش نزدیک کرده و حولهای روی سرتان بیندازید تا بخار را در آنجا نگه دارید. انجام چند مرتبه این کار در روز علائم آلرژی شما را بهتر خواهد کرد.


• از کشیدن سیگار خودداری کرده و در معرض سایر دودها قرار نگیرید
دود سیگار می تواند برخی از علائم آلرژی را وخیم تر کرده، خارش و آبریزش بینی و چشم را  هم بیشتر کند. اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید و از دیگران هم بخواهید که کنار شما سیگار نکشند. از رفتن به محیط هایی که آکنده از دود سیگار است مثل رستورانها و کافی شاپ ها خودداری کنید. از دودهای دیگری هم که میتوانند این علائم را در شما شدت دهند، دوری کنید.

طب سوزنی برای خیلی از افرادی که دچار آلرژی هستند مفید است.

• محرکهای آلرژی زا خود را بشناسید
شاید ساده به نظر برسد اما برای دوری کردن از محرک های آلرژی زا، اول باید بدانید که به چیزهایی حساسیت دارید. خیلی وقتها افراد برای اینکه محرکهای خود را نمی شناسند، حیوان خانگیشان را بیرون می کنند و بعد می فهمند که آن حیوان محرک آلرژی آنها نبوده است. به یک متخصص آلرژی مراجعه کنید تا آزمایشات لازم برای تعیین محرک آلرژیتان را برایتان انجام دهد.


• طریقه صحیح نظافت خانه را یاد بگیرید
تمیز نگه داشتن خانه یکی از بهترین راهها برای جلوگیری از وارد شدن مواد آلرژی زا به داخل خانه است. اما نظافت خانه با مواد شیمیایی قوی میتواند مجرای بینی شما را اذیت کرده و علائم آلرژی تان را هم وخیم تر کند. سعی کنید با محصولات معمولی مثل سرکه یا جوش شیرین خانه را نظافت کنید. و از جاروبرقی استفاده کنید که فیلتر HEPA برای گیر انداختن مواد آلرژی زا داشته باشد. اگر آلرژیتان شدید است، از کسی دیگر بخواهید که خانه را برایتان نظافت کند.

منبع : mardoman.net

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 22 June 2024
السبت, ۱۵ ذو الحجة ۱۴۴۵
شنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.