کوکاکولا و پپسی نوشابه هایی سرطان زا

پپسیفرمول تهيه نوشابه‌هاي شرکت‌هاي کوکاکولا و پپسي سال هاست که مانند يک راز در امن‌ترين گاوصندوق‌هاي جهان نگهداري مي‌شود اما حالا مقام‌هاي اين دو شرکت براي فرار از برچسب «سرطان‌زا» بودن اعلام کرده‌اند که اين فرمول محرمانه را تغيير مي‌دهند اما فقط در آمريکا‌! قضيه از آنجا شروع شد که در ايالت کاليفرنيا، متيل ليميدازول چهار که رنگ کاراملي نوشابه را به آن مي‌دهد در فهرست مواد سرطان‌زا قرار گفت. بر اساس قوانين ايالت کاليفرنيا شرکت‌هايي که در محصولات‌شان بيش از حد مجاز از اين ماده استفاده مي‌کنند بايد از برچسب «سرطان‌زا» روي محصولات خود استفاده کنند.با پيگيري انجمن‌هاي دفاع از حقوق مصرف کنندگان از مقام‌هاي شركت‌هاي کوکا کولا و پپسي که پزشکان هميشه درباره مشکلات مصرف محصولات آنها به مردم هشدار داده‌اند خواسته شد که هشدار درباره سرطان‌زا بودن را روي محصولات خود درج کنند.

مقامات اين دو شرکت که مي‌دانند درج عبارت سرطان زا بودن مي‌تواند فروش محصولات آنها را به شدت کاهش دهد اعلام کرده‌اند که فرمول محرمانه خود را تغيير مي‌دهند تا با مصرف ميزان کمتري از متيل ليميدازول چهار از فشار استفاده از اين برچسب فرار کنند!

آنها گفته‌اند دستور ساخت جديد نوشابه‌ها، مزه آنها را عوض نخواهد کرد و مصرف کنندگان متوجه تفاوت آن نخواهند شد.

بر اساس اعلام مقامات رسمي اين دو شرکت، تغيير در توليد کوکاکولا و پپسي اکنون در ايالت کاليفرنيا آغاز شده و به زودي در سراسر آمريکا هم اجرايي مي‌شود.

مقام‌هاي اين دو شرکت اما هيچ حرفي از تغيير فرمول ساخت محصولات خود در کشورهاي ديگر نزده‌اند. در حالي که اين دو شرکت فقط در آمريکا با اين مشکل قانوني روبه‌رو شده‌اند به نظر مي‌رسد که مقام‌هاي شركت‌هاي کوکاکولا و پپسي نيازي به تغيير دستور ساخت نوشابه‌هاي خود در کشورهاي ديگر احساس نکرده‌اند و مصرف کنندگان ديگر كشورها بايد نوشابه‌ها را با همان فرمول قبلي که در آمريکا سرطان زا تشخيص داده شده مصرف کنند!

تحقيقات علمي صورت گرفته در آمريکا نشان داده که متيل ليميدازول چهار در موش‌ها باعث سرطان شده است. اداره غذا و داروي آمريکا اعلام کرده است براي اينکه اين ماده در افراد ايجاد سرطان کند، بايد هر فرد روزي بيش از 1000 قوطي نوشابه مصرف کند. انجمن‌هاي حمايت از حقوق مصرف کنندگان در آمريکا اما اعلام کرده‌اند عدم هشدار درباره سرطان زا بودن نوشابه‌ها مانند اين است که روي پاکت‌هاي سيگار به خاطر اينکه يک نخ سيگار کسي را دچار سرطان نکرده هشداري وجود نداشته باشد!

روزنامه ديلي تلگراف روز گذشته با انتقاد از تغيير کردن نحوه ساخت نوشابه‌هاي کوکا کولا و پپسي تنها در آمريکا اعلام کرده است که کشورهاي اروپايي هم بايد قوانين سختگيرانه‌اي در اين رابطه داشته باشند. شبکه تلويزيوني «اي‌بي‌سي» آمريکا هم روز گذشته در گزارشي در اين رابطه اعلام کرد که هر چند اين مسئله مهم است اما مهم‌ترين هشدار درباره مصرف زياد نوشابه‌هاي گازدار هنوز به خاطر ميزان قندي است که با مصرف آنها وارد بدن مصرف کنندگان مي‌شود و بيماري‌هاي مختلفي مانند ديابت و چاقي مفرط را براي آنها به دنبال دارد.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Thursday, 17 June 2021
الخميس, ۰۷ ذو القعدة ۱۴۴۲
پنجشنبه, ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

Please publish modules in offcanvas position.