نحوه ي محاسبه ي زمان از شير گرفتن كودك در قرآن و روايات اسلامي

نحوه ي محاسبه ي زمان از شير گرفتن كودك در قرآن و روايات اسلامي

وَوَصَّيْنَا الْإِنْسَانَ بِوَالِدَيْهِ إِحْسَانًا ۖ حَمَلَتْهُ أُمُّهُ كُرْهًا وَوَضَعَتْهُ كُرْهًا ۖ وَحَمْلُهُ وَفِصَالُهُ ثَلَاثُونَ شَهْرًا ۚ( احقاف آيه ي15)
انسان را درباره پدر و مادرش به نيكى كردن سفارش كرديم . مادرش او را با تحمل مشقت باردار شد و او را با رنج و زحمت زاييد . و دوران باردارى و باز گرفتنش از شير سى ماه است ،

 

حدیث نقل شده از امام صادق (ع) بدین شرح"الرضاع واحد وعشرون شهرا فما نقص فهو جور علیالصبی " یعنی طول مدت شیردهی مادر به طفل 21 ماه است وهر چه از این مدت کاسته شود به منزله ستم بر کودک است.

با توجه به آيه ي ياد شده و حديث امام صادق عليه السلام مدت شيرخوارگي كودك بيست و يك ماه است كه با حساب نه ماه بارداري مادر برابر سي ماه حمل و فصال (از شيرگرفتن) كه در قرآن آمده است مي شود. بر اساس اين آيه اگر كودكي شش ماهه متولد شود بايد بيست و چهار ماه شير بخورد تا مجموع دوران شيرخواري و حمل او به سي ماه برسد . و اگر كودكي هفت ماهه به دنيا بيايد بايد بيست و سه ماه شير بخورد.

در واقع تعداد ماه هاي حاملگي را از سي ماه ياد شده در آيه ي مورد بحث كم مي كنيم تا تعداد ماه هاي شيرخواري كودك به دست آيد.

  

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Tuesday, 04 October 2022
الثلاثاء, ۰۸ ربيع الأول ۱۴۴۴
سه شنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۱

Please publish modules in offcanvas position.