ارتباط بی غیرتی مردان با بی حجابی زنان

بی غیرتی مردان

حجاب در لغت نامه دهخدا به معنی در پرده کردن، حجب، بازداشتن، روگیری، حیا و شرم کردن آمده است.

 حجاب مخصوص دین و مذهب خاصی نبوده و در دوره های تاریخی مختلف وجود داشته است و در دین اسلام به این مسئله توجه ویژه ای شده است و در چند سوره از قرآن کریم به مساله حجاب اشاره شده که این بیانگر اهمیت این مسئله است، در سوره احزاب آیه 59 عنوان شده که ای پیامبر به زنان خود و دختران و زنان مؤمن بگو روسریها و مقنعه های خود را بپوشانند.

 علاوه براین در آیات قرآن مجید به انواع دیگر حجاب هم چون حجاب چشم،حجاب در گفتار در رفتاراشاره شده است و از مسلمانان خواسته شده و به آنها دستور داده شده که آن را رعایت کنند.

وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفِینَ مِنْ زِینَتِهِنَّ(نور؛31) و آن طور پای به زمین نزنند که خلخال و زیور پنهان پاهایشان معلوم شود.

 بررسی تاریخ پوشش زنان حاکی از این است که از قدیم الایم حجاب در بین زنان هر ملیتی رایج بوده و در هر دوره ای روش خاصی از پوشش برای زنان استفاده می شده است.

در یونان و روم باستان پوشش به عنوان ارزشی در بین آنها مطرح بوده است به طوری که یکی از خدایان خود را الهه ی عفت نام نهاده بودند.

 پوشش زنان در ایران باستان هم رایج بوده به گونه ای که زنان شوهردار حق ملاقات با هیچ مرد دیگری را بدون اذن و اجازه شوهرانشان نداشته اند.

 در ایران اسلامی در دوره های مختلفی مردم بر علیه بی حجابی قیام کردند  و نمونه آن  21 تیرماه سال 1314 بود که مردم مشهد در صحن مسجد گوهرشاد در اعتراض به فرمان کشف حجاب رضاخان تجمع کردند و نیروهای حکومتی در این روز اقدام به سرکوب معترضان کردند و در این واقعه هزاران نفر جان خود را ازدست دادند.

 برای زنده نگه داشتن این حماسه خونین 21 تیرماه در تقویم کشورمان به نام روز ملی حجاب و عفاف نامگذاری شده و برنامه هایی توسط تعدادی از دستگاه های فرهنگی در سطح استان های کشور برگزار می شود.

 حال علارغم وجود این آیات نورانی و هم چنین تاکیدات بزرگان دین اسلام  امروز شاهد بی حجابی در سطح جامعه اسلامی امان هستیم و علل ایجاد بی حجابی در جامعه را از چند بانوی محجبه استان جویا شدیم که در ذیل می آید.

 ارتقای معرفت بانوان نسبت به فلسفه حجاب امری ضروری است

 صغری ملاولی، یکی از اساتید حوزه علمیه خواهران استان کردستان با بیان اینکه حجاب فقط پوشش ظاهری نیست، گفت: علاوه بر ظاهر باید گوش و چشم زن و مرد مسلمان حجاب داشته باشد.

وی عنوان کرد: ممکن است شخصی در ظاهر حجاب نداشته باشد ولی عفت نگاه را داشته باشد لذا ما نمی توانیم ادعا کنیم فردی که حجاب ندارد عفت نیز ندارد.

 وی رعایت حجاب و عفاف با هم را کامل ترین پوشش اسلامی خواند و اظهارداشت: دین مبین اسلام، مسلمانان را به رعایت حجاب و عفاف در کنار هم توصیه و سفارش کرده است.

 مدیرحوزه علمیه خواهران سریش آباد ادامه داد: انسان فطرتا طالب پوشش ظاهری است و این مسئله از زمان انسان های نخستین با پوشاندن بدن خود با برگ های درخت تا به امروز که انواع البسه تولید و عرضه می شود، کاملا مشهود است.

 ملاولی با بیان اینکه داشتن حیا منجر به رعایت پوشش اسلامی می شود، بیان داشت: بی حیایی منجر به بد حجابی و بی حجابی در جامعه می شود بنابراین اگر حیا و حجاب با معرفت و آگاهی همراه باشد قطعا شاهد جامعه ای محجبه خواهیم بود.

 وی عنوان کرد: اجرای طرح هایی هم چون گشت ارشاد برای ممانعت از بی حجابی بانوان روش مطلوبی نیست چراکه تاوقتی که انسان به چیزی اعتقاد پیدا نکند نمی تواند آن را عملی کند.

 وی بر افزایش معرفت بانوان نسبت به فلسفه حجاب تاکید کرد و افزود: اگر معرفت بانوان نسبت به حجاب و معرفت مردان نسبت به غیرت آنها در جامعه افزایش یابد قطعا شاهد جامعه ای با زنان مجبه خواهیم بود.

 برنامه های ترویج حجاب و عفاف خروجی تاثیرگذاری در جامعه ندارند

مریم.ص یکی از مربیان قرآن کریم در شهرستان سنندج گفت: باید درک مسئله حجاب از دوران ابتدایی و از مدارس آغاز شود.

 وی بیان داشت: همواره نشست ها و مراسم های مختلفی برای ترویج حجاب و عفاف برگزار می شود ولی متاسفانه بیشتر آنها خروجی تاثیرگذاری تاکنون نداشته اند.

 وی خاطرنشان کرد: همایش های حجاب و عفاف همواره با دعوت از زنان محجبه برگزار می شود زنانی که خود درک درستی از حجاب دارند و همیشه هم آن را رعایت می کنند.

 این مربی قرآن کریم ادامه داد: زمانی می توانیم شاهد نتایج ارزشمندی از برنامه های مختلف ترویج حجاب باشیم که شرکت کنندگان و مدعوین آن را دختران و زنانی تشکیل دهند که اعتقاد و فهم درستی از حجاب ندارند.

 پریسا.م کارمند یکی از ادارات سطح شهرستان سنندج هم در این رابطه به خبرنگار شبستان گفت: یکی از مشکلاتی که امروزه در پوشش زنان وجود دارد برمی گردد به فروشگاه و مغازه های عرضه پوشاک در سطح استان.

وی عنوان کرد: به دلیل تنوع کم مانتو شلوارهایی که از معیارهای پوشش اسلامی برخودارهستند بانوان جوان بیشتر گرایش به خرید مانتوهایی که حجاب لازم را ندارد، می کنند.

وی از بالابودن قیمت چادر هم گلایه کرد و اظهارداشت: همواره یکی از مشکلات زنان محجبه ما خرید چادر است که به دلیل وارداتی بودن پارچه آن، قیمت بسیار بالایی دارد.

وی خاطرنشان کرد: برای ایجاد جامعه ای که  زنان و دختران آن از حجاب اسلامی برخوردار باشند نیاز به ایجاد بسترها و زمینه های لازم در این خصوص است.

حجاب و عفاف یکی از ارکان های تفکر اسلامی است

کژال حمیدی، دانشجوی رشته معارف اسلامی هم به خبرنگار شبستان با بیان اینکه حجاب و عفاف یکی از ارکان تفکر اسلامی است، گفت: کلید واژه حاکم بر هر سندی در جامعه اسلامی ما تفکر اسلامی است.

وی بیان داشت: مجموعه مدیریت نظام اسلامی هرقدمی که بر می دارد باید براساس شاخص ها و معیارهای اسلامی باشد.

وی عنوان کرد: در این برهه کنونی که دشمنان دین مبین اسلام با ترویج بی حجابی درصدد از بین بردن ارزش های اسلامی به ویژه حجاب و عفاف در جامعه ما هستند باید با برنامه ریزی دقیق مانع از رسیدن آنها به اهدافشان شویم.

حمیدی خاطرنشان کرد: آنچه می تواند زنان و دختران ما را از گزند توطئه ها و نقشه های دشمنان در امان نگه دارد، آگاهی آنها است و باید در رابطه با ارتقای آگاهی این قشر تاثیرگذار در جامعه بیشتر کار شود.

شبستان

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 20 July 2024
السبت, ۱۳ محرّم ۱۴۴۶
شنبه, ۳۰ تیر ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.