استفتا از آیت الله مکارم درباره ی نفقه و سربازی

استفتایی که بی جواب ماند!

یکی از خوانندگان محترم گویدا متن چند استفتاء خود از حضرت آیت الله مکارم شیرازی را برای ما فرستاده است که بدون تغییر و ویرایش منتشر می شود.

مکارم شیرازیسلام. یک. آیا مرد متاهل کفالت همسر و فرزندان خود را بر عهده دارد یا خیر؟ دو. با توجه به اینکه قانون نظام وظیفه مرد متاهل رااز سربازی معاف نمی داند،آیا مردی که به اجبار به سربازی می رود نفقه ی همسر در طول سربازی از گردن او ساقط است؟ و اگر ساقط نیست،پرداخت نفقه به عهده ی کیست؟دولت یا شخص سرباز؟ و با توجه به اینکه دولت نفقه ی لازم را نمی پردازد آیا از گردن فرد ساقط است یا نه؟ 3.آیا سربازی اجباری برگرفته از اسلام است و زمینه ی شرعی دارد و یا تقلید حکومت از نظام های غربی است؟ اگر ریشه ی شرعی ندارد اجبار حکومت به آن آیا ظلم تلقی می شود یا خیر؟ چرا؟ سپاس و التماس دعا.

پاسخ و بی پاسخ !

 

 بسم الله الرحمن الرحيم

:: با اهداء سلام و تحيت؛

پاسخ :  1و2-زنى که عقد دائم شده بنابر احتياط نبايد بدون اجازه شوهر از خانه بيرون رود يا کارى در خارج خانه انتخاب کند (خواه اجازه لفظى باشد و يا از قرائن معلوم شود که او راضى است) و بدون عذر شرعى از نزديکى کردن او جلوگيرى نکند. بر شوهر نيز واجب است که غذا و لباس و منزل و لوازم ديگر را مطابق معمول براى او تهيّه کند (حتّى هزينه طبيب و دارو و مانند آن) و اگر تهيّه نکند بنابر احتياط بدهکار او خواهد بود، خواه توانايى داشته باشد يا نه. و نفقه فرزندان نیز بر عهده مرد می باشد.

همیشه موفق باشید               

دفتر آيت الله العظمی مکارم شيرازی: / بخش استفتائات

همانطور که مشاهده می فرمایید ،پاسخ سوال سوم  داده نشده است و احتمال دارد که در حال بررسی توسط دفتر آن مرجع عالیقدرشیعه باشد. قطعا گویدا اگر پاسخ و نظر مراجع را پیرامون پرسش سوم به دست آورد ،انتشارخواهد داد.        

 

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 15 June 2024
السبت, ۰۸ ذو الحجة ۱۴۴۵
شنبه, ۲۶ خرداد ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.