×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 65

این فرشته کیست؟

قدرت عظیم عزرائیل

عظم عزرائیلرسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمودند: در شب معراج، خداوند مرا به آسمان ها سیر می داد، در آسمان فرشته ای دیدم که لوحی از نور در دستش بود، و آن چنان به آن توجه داشت که به جانب راست و چپ نگاه نمی کرد و مانند شخص غمگین، در خود فرو رفته بود، به جبرئیل گفتم: این فرشته کیست؟


گفت: این فرشته، فرشته مرگ (عزرائیل) است که به قبض روح ها اشتغال دارد. گفتم: مرا نزد او ببر تا با او سخن بگویم، جبرئیل مرا نزدش برد، به او گفتم: ای فرشته مرگ! آیا هر کسی که مرده، یا در آینده می میرد، روح او را تو قبض کرده ای یا قبض می کنی؟

عزرائیل گفت: آری.

خداوند همه دنیا را آن چنان تحت اختیار و تسلط من قرار داده، همچون درهمی که در دست شخصی باشد و آن شخص، آن درهم را در کف دستش هر گونه بخواهد جا به جا نماید و هیچ خانه ای در دنیا نیست مگر این که در هر روز پنج بار به آن خانه سر می زنم، وقتی که گریه خویشان مرده را می شنوم، به آن ها می گویم: «گریه نکنند، من باز مکرّر به سوی شما می آیم تا همه شما را از این دنیا ببرم.»

طبق روایات دیگر، عزرائیل گفت: هر روز پنج بار وارد خانه ای می شوم و با افراد اهل خانه مصافحه می کنم، و به صغیر و کبیر آن ها از خودشان آگاه ترم.

پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمودند: هنگام اوقات نماز، عزرائیل با مردم مصافحه می کند و شیطان را از آن دور می سازد، و نیز فرمود:

«ای جبرئیل، مرگ به عنوان یک فاجعه وحشتناک (برای موعظه انسان و مجازات او) کافی است.»

جبرئیل گفت: حوادث بعد از مرگ، فاجعه آمیزتز از خود مرگ است.۱

منبع:
۱. بحارالانوار، ج۶، ص۱۴۱و۱۷۰.
۲. عرفان و عبادت، ص۴۳۰-۴۳۱.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Thursday, 20 June 2024
الخميس, ۱۳ ذو الحجة ۱۴۴۵
پنجشنبه, ۳۱ خرداد ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.