امانت الهی

 

 در روایات در ذکر احوال ائمه (ع) هنگام نماز بیان شده است که صورتشان سرخ می‌شده است و حالت عجیبی پیدا می‌کردند که بخاطر ادای امانت الهی بوده است.
 
پایگاه اطلاع رسانی حج: حضرت آیت‌الله عبدالله جوادی آملی، در درس تفسیر قرآن خود که با حضور صد‌ها نفر از طلاب و فضلای حوزه علمیه در مسجد اعظم قم برگزار می‌شود، گفت: یکی از اختلافات شیعه و اهل سنت راجع به نکاح موقت است که بحث‌های مفصلی پیرامون آن انجام شده است. 
 
وی بیان داشت: شیخ مفید مناظره‌ای با علمای اهل سنت داشته است که در این مناظره تهمت‌هایی به شیعه زده شده است و نکاح موقت خارج از صفات مومنین در آیه (والذین هم لفروجهم حافظون) عنوان شده است. 
 
وی بیان داشت: شیخ مفید در این مناظره به آیه سوم و چهارم سوره نساء اشاره می‌کنند و به کلمه اجرت استناد می‌نمایند. 
 
حضرت آیت الله جوادی آملی، ادامه داد: اجرت که در این آیه ذکر شده است با مهریه در نکاح دائم متفاوت است، پس این آیه در بیان مشروعیت نکاح موقت است. 
 
وی بیان داشت: در استدلال باید به تمامی قرآن توجه داشت و نباید یک قسمت را بدون درنظرگرفتن بخش دیگر تفسیر کرد. 
 
این استاد درس خارج حوزه علمیه قم، بیان داشت: اهل سنت نباید از نظر دور داشته باشند که روایات صحیحی از پیامبر اکرم (ص) در مشروعیت این نوع نکاح وارد شده است و بسیاری از صحابه متعه‌زاده هستند. 
 
وی بیان داشت: علامه طباطبایی و علامه امینی هر دو در نجف درس خوانده بودند و آذری زبان بودند و مراوداتی با یکدیگر داشتند که روزی علامه امینی برای علامه تعریف کرده بود که یکی از علما به دیدار من آمد و قصد داشت با من صحبت کند که در این فاصله نظرش به کتاب‌های روی میز من جلب شد و شروع به مطالعه کرد و بعد از مدتی قصد ترک مجلس را داشت که از او دلیل حضورش را پرسیدم که گفت من آمده بودم اینجا که به شما توصیه کنم در بحث‌های خود با مخالفین مذهب، آرام‌تر موضع بگیرید اما در این فاصله که کتاب‌های آن‌ها را مطالعه کردم متوجه شدم شما در مقابل تند روی‌ها و اتهامات این چنینی آن‌ها است که این گونه موضع گیری می‌کنید. 
 
این استاد درس خارج حوزه علمیه قم بیان داشت: یکی از صفات مومنین امانت داری عنوان شده است که امانت دارای دو بخش امنیت الهی شامل تکالیف الهی و امانات مردم می‌شود. 
 
وی بیان داشت: در روایات در ذکر احوال ائمه (ع) هنگام نماز بیان شده است که صورتشان سرخ می‌شده است و حالت عجیبی پیدا می‌کردند که بخاطر ادای امانت الهی بوده است. 
 
این استاد حوزه علمیه قم، با تاکید بر اینکه حفظ امانت الهی بسیار سنگین است، بیان داشت: نباید تعارف کنیم در بین ده هزار نفر شاید یک نفر درست به ادای امانت الهی نمی‌پردازد. 
 
وی با اشاره به سیره امیر المومنین (ع) در امانت داری و حفظ بیت المال، بیان داشت: پنجاه دولت فعلی در خاورمیانه تحت حاکمیت امام علی (ع) بود اما وقتی ظرف‌های عسل را می‌آوردند، حضرت استفاده نمی‌کرد.
1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Thursday, 18 July 2024
الخميس, ۱۱ محرّم ۱۴۴۶
پنجشنبه, ۲۸ تیر ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.