×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 54

امامان ما یا فیلسوفان ومتفکران غربی؟

امامان ما یا فیلسوفان ومتفکران غربی؟!!!

یکی از راه های شناخت ومعرفت نسبت به ائمه هدی دقت در زیارت منسوب به ایشان است. در زیر می خواهیم بندی از زیارت منسوب به امام عصر راکمی شرح دهیم .( البته این نکات برای همه ائمه صادق است)

یا خازن کل العلم ای کسی که خزانه دارهرعلمی است. (مفاتیح الجنان، زیارت حضرت صاحب الامر)

خازن به معناي جامع، نگهبان، كليددار و كسي است كه اختيار خزينه به دست اوست

 

نكته ی قابل توجه در اينجا اين است: در امور مادي، خزانه با خزانه دار تفاوت دارد؛ چون متاع مادي را در صندوق يا انباري مي‏گذارند و كليد آن را به دست كسي مي‏سپارند، اما امور غير مادي همانند اموري مادي نيست كه انبار مادي داشته باشد، بلكه در صفحه ی جان هر كسي كه جا بگيرد اختيار آن نيز به دست او خواهد بود. از اين رو انباردار امور مجرد و غير مادي جداي از خود انبار نخواهد بود. بدين ترتيب اگر چه در اينجا از امام عصر (عليهم‏السلام) به عنوان خازن و نگهبان علمِ مخزون ياد شده است ولي منظور از آن همان خزينه بودن ذات مقدس  امام عصراست. (ادب فنای مقربان ج1ص 176)

«يا» حرف ندايي است كه براي مخاطب قرار دادن مناداي نزديك، متوسط و دور به كار مي‏رود. اگر مراد از آن در اينجا مناداي دور باشد، رمز استفاده از حرف نداي بعيد در اين گونه موارد اين است كه مقام و منزلت مخاطب در حدّي است كه

براي گويند

ه دست يافتني و حتي فهميدني نيست. (ادب فنای مقربان ج 1ص 112)

کل علم یعنی هر علمی،علم در اینجا نکره است وهرعلمی را شامل می شودیعنی امام عصرعلاوه بر علوم دینی که خزانهِ دارآنند بلکه در تمام علوم اعم ازریاضی، فیزیک ،شیمی ،نجوم ،پزشکی وهرعلم دیگرنه تنها تخصص دارند بلکه منبع این علوم اند.

اما هزاران تاسف که اکنون جامعه شیعی دریای علوم را کنار گذاشته وبه سراغ قطرات رفته است.کارما شیعیان به جایی رسیده که کلام آن ملحد بی دین را که اندک دانشی دارد را به عناوین دانشمند وفیلسوف ومتفکربه راحتی می پذیریم وهمه جا نقل می کنیم ومعیار با سوادی است اما سخنان ائمه را که منبع این علوم اند وهیچ اشتباهی در سخنانشان نیست را رها کرده ایم.

برماست که سخنان ائمه را همه جا نقل کنیم تا دیگران زیبایی های کلام ایشان را بشنوندوآن زمان است که به گفته امام رضا(ع) مردم با درک زیبایی های کلام ائمه به تبعیت از آن خواهند پرداخت.(بحارج2ص30حدیث13){jcomments on}
 
 

 

3.5 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (2 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Wednesday, 20 November 2019
الأربعاء, ۲۲ ربيع الأول ۱۴۴۱
چهارشنبه, ۲۹ آبان ۱۳۹۸

Please publish modules in offcanvas position.