ازدواج؛ رحمت آسمانی

 

  رزق و روزی همراه همسر و فرزندان است

ازدواج جوانان

گویدا  معمولا غالب جوانان مجرد علت ازدواج نکردن خود را نداشتن شرایط اقتصادی مناسب می دانند. آنها در پاسخ سوالهای اینچنینی می گویند: اول باید چندسالی کار کنم تا وضع مالی ام بهتر شود تا بتوانم ازدواج کنم. یا می گویند با این وضع مالی که ما الآن داریم کسی به ما دختر نمی دهد.

البته با کمال تاسف باید بگوییم که تفکرات اشتباه خانواده ها از تشکیل یک زندگی مشترک برای جوانانشان موجب سوختن جوانی آنها می شود. سخت گرفتن خانواده ها در برگزاری مراسم ازدواج و هزینه ای که به جوان تحمیل می کنند و سخت گرفتن در خرید لوازم زندگی و مهریه و چنین مواردی موجب می شود تا جوانان بیش از همه چیز ابتدا دغدغه ی مسائل مالی را داشته باشند.

اینک می خواهیم از نظر اسلام رابطه ی ازدواج و مسائل مالی را اندکی بررسی کنیم. البته در این باب می شود کتاب ها نوشت اما ما به قطراتی از دریا اکتفا می کنیم.

 

خداوند در آیه ی 31 سوره ی نور درباره ی ازدواج جوانان و مجردان می فرماید:

 

وَأَنكِحُوا الْأَيَامَى مِنكُمْ وَالصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكُمْ وَإِمَائِكُمْ إِن يَكُونُوا فُقَرَاء يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ ﴿۳۲﴾

بى‏همسران خود و غلامان و كنيزان درستكارتان را همسر دهيد ،اگر تنگدستند خداوند آنان را از فضل خويش بى‏نياز خواهد كرد و خدا گشايشگر داناست (۳۲)

به این سخن خداوند اگر خوب دقت کنیم خواهیم دید که کاملا برخلاف تفکر ماست؛ما می گوییم اول باید وضع مالی مان خوب شود تا به ازدواج اقدام کنیم اما خداوند می فرماید: اول ازدواج کنید ، آنگاه اگر فقیر بودید و مشکل مالی داشتید ، خداوند از فضل خود شما را بی نیاز خواهد کرد.

همه خوب می دانیم که وعده ی حضرت حق وعده ای راستین و تحقق یافتنی است. فقط کافی است که توکل کنیم و یقین نماییم که خداوند خلاف وعده نمی کند.

امام صادق علیه السلام درباره ی رابطه ی ازدواج و اقتصاد می فرمایند:  رزق و روزی همراه همسر و فرزندان است. همچنین ایشان در جای دیگری می فرمایند:

 هر کس از ترس فقر ازدواج نکند نسبت‏به لطف خداوند بدگمان شده است. چرا که خداوند می‏فرماید: اگر آنان فقیر باشند خداوند از فضل و کرم خود بی نیازشان می‏کند.

از دیدگاه اسلام ازدواج رحمتی آسمانی  است که به دختر و پسر جوانی که عقد می کنند می رسد.حضرت محمد ص در این زمینه می فرمایند:درهای رحمت آسمانی در چهارهنگام گشوده می شوند؛هنگام بارش باران,هنگامی که فرزند به چهره ی پدر و مادرش می نگرد،هنگام گشوده شدن در کعبه، و هنگام برپایی مراسم عقد و ازدواج .

ازدواج عاملی است که مسئولیت پذیری جوانان را بسیار بالاتر می برد و تمرکز زوجین را در مسائل مالی زندگی مشترکشان هم افزونتر می کند، قناعتشان را بیشتر می کند و این چنین خود ازدواج عاملی برای توسعه ی اقتصادی جوانان می باشد.

رحمان زارع

 

4.5555555555556 1 1 1 1 1 Rating 4.56 (9 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 25 May 2024
السبت, ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۵
شنبه, ۰۵ خرداد ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.