تاثیرگناه در نابودی محیط زیست

 

هیچ سالی پرباران تر از سال دیگر نیست

گویدا:خشم طبیعت

گویدا:حوادث عالم تا اندازه ای تابع اعمال انسان هاست؛ یعنی اگر انسان ها اغز خدا اطاعت کنند و راه بندگی او را بپیمایند ، درهای رحمت و برکات الهی بر روی آنان گشوده می شود و چنانچه از راه بندگی منصرف شوند  و در وادی گمراهی قدم نهند  و به اندیشه ی باطل  و انگیزه ی فاسد آلوده شوند،در جامعه ی انسانی فساد پدید می آید و دامنه اش خشکی و دریا را فرا می گیرد و ملت ها را بر اثر ستم،جنگ،ناامنی و سایر شرور  به سوی هلاکت سوق می دهد، زیرا هر مصیبتی دامنگیر انسان می شود دستاورد شوم خود اوست:« و ما اصابکم من مصیبة فبما کسبت ایدیکم و یعفوا عن کثیر.» (سوره شوری/آیه 30)

بلاها و مصیبت های خانمان سوزی همانند سیل و، زلزله و صاعقه به کیفر کردار انسان دامنگیر او می شود ، چنان که قرآن کریم سیل عرم(طوفان،بادشدید)، طوفان نوح،صاعقه ی ثمود و صرصرعاد  را  از همین دست حوادث می شمارد.

تاثیر اعمال شر در پیدایش رخدادهای ناگوار به ویژه در محیط زیست مطلبی است که افزون بر آیات قرآن، روایات معصومین نیز آن را بیان می کنند.امام باقر علیه السلام فرمود: بدانید هیچ سالی پر باران تر از سال دیگر نیست،بلکه [خدا] آن را در هر منطقه ای بخواهد فرود می آورد. به راستی زمانی که جامعه ای مرتکب گناهان شود،خداوند بارانی را که برای آنها قرار داده بود در آن سال در آنجا نازل نکرده ، در بیابان های وسیع ، دریاها و کوه ها نازل می کند . و خدا حشره ی «جعل» (گشتک،سرگین غلطان،قره بیجیک) را در لانه اش به سبب گناهان مردمی که در کنار آن هستند،با نباریدن باران عذاب می کند، زیرا او می تواند به مکانی برود که در آنجا معصیت نمی شود؛آن گاه امام باقر فرمود: ای صاحبان بصسرت! پند گیرید.

سپس فرمود: در کتاب امیر مومنان علیه السلام آمده است که رسول خدا«ص» فرمودند:هنگامی که زنا آشکار شود،مرگ ناگهانی فراوان می شود  و زمانی که کم فروشی کنند ، خداوند آنان را با قحطی و کمبود محصولات  عذاب می کند  و هنگامی که زکات نپردازند ، زمین نیز آنان را از زراعت ، میوه ها و معادن خود محروم می کند، و هرگاه در قضا و داوری ظلم کنند ، در ستم روایی و دشمنی یکدیگر را یاری کنند ة و زمانی که پیمان شکنی کنند،را برآنان مسلط می کند  و هنگامی که قطع رحم کنند ، اموال در دست اشرار قرار می گیرد ، و زمانی که امر به معروف و نهی از منکر نکنند و از نیکان اهل بیتم پیروی نکنند،خداوند ناصالحان را برآنان مسلط می کند و در این حال نیکان آنان دعا می کنند؛ولی مستجاب نمی شود.

افزون بر آن که اعمال ناشایست در حوادث ناگوار موثرند،نیت گناه نیز اثر سوء دارد، امام صادق «ع» فرمود: نیت گناه مایه ی محرومیت مومن از روزی خویش است.

منبع:کتاب مفاتیح الحیات از آیت الله جوادی آملی.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Wednesday, 12 May 2021
الأربعاء, ۳۰ رمضان ۱۴۴۲
چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

Please publish modules in offcanvas position.