قرائتي : با ازدواج دانشجويي مخالفم / سه دسته عبادالله الصالحين هستند

قرائتي : با ازدواج دانشجويي مخالفم / سه دسته عبادالله الصالحين هستند

مراسم تجلیل از فعالان اقامه نماز، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز یکشنبه ۲۰ اردیبهشت با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجج اسلام محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز و حمیدرضا ارباب سلیمانی رئیس عالی کانون فرهنگی هنری مساجد کشور، لاله افتخاری نماینده مجلس شورای اسلامی و مدیرکل‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن سینمایی این وزارتخانه برگزار شد.


حجت‌الاسلام قرائتی با بیان اینکه نماز قدمتی از از آدم(ع) تا خاتم(ص) دارد، ابراز داشت: نماز از زایشگاه تا گورستان است، زیرا از هنگام ولادت اذان و اقامه در گوش فرزند خوانده می‌شود و آخرین کلماتی که به گوش میت می‌رسد، باز نماز است، نماز نقطه اتصال از زمین به آسمان است، اگر در زمین زلزله بیاید نماز آیات خوانده می‌شود و برای بارش باران هم نماز می‌خوانند.

وی با اشاره به اینکه نماز ۳۵ تا سرنخ دارد، افزود: تمرین حضور در صحنه در واقع بعد سیاسی نماز است، نظم یک کمال است که در نماز است، آزادی یک کمال است، به گونه‌ای که اگر در رکعت اول اقتدا کردی، در رکعت دوم آزاد هستی و می‌توانی اقتدا نکنی، نماز توجه به ارزشی‌ها است، در صف اول جماعت توصیه شده کسانی بایستد که ارزش‌های ایمانی دارند.

رئیس ستاد اقامه نماز با بیان اینکه نماز یک انسان متأهل ۷۰ برابر بشتر از نماز یک انسان مجرد ثواب دارد، اظهار داشت: کسی که برای نماز مسواک بزند، ۷۰ مرتبه نمازش بالاتر است، نماز با رنگ سفید ثواب بیشتر است و چادر نماز بانوان بیشتر سفید است، در واقع نماز یک مهندسی شده است و در آن قالب‌ها مشخص شده است.

وی با اشاره به اینکه ۳۵۰ نوع نماز مستحبی وجود دارد، در واقع هیچ عبادتی در اسلام این قدر تنوع ندارد، ادامه داد: در قرآن کریم به دو نوع کار اشاره شده است، اینکه حق کار را به جا آورید یا در حد توانتان در آن کار تلاش کنید، پس هیچ کس در جمهوری اسلامی نمی‌تواند دستش را بالا بگیرد و بگوید من توانستم حق نماز را به جا بیاورم، ما نسبت به نماز حساس نیستم، تا حالا شده است پدری بگوید پسر نمازنخوان من به دانشگاه رفت ونمازخوان شد! چرا به مسائل فرهنگی اعتنا نمی‌کنید، اگر وزارت ارشاد خوب کار می‌کرد، نیازی به سازمان تبلیغات نبود، اگر سازمان تبلیغات خوب کار می‌کرد، دیگر نیازی به سازمان‌های دیگر مانند زکات و ... نبود.

قرآن سه دسته را عباد الله الصالحین معرفی می‌کند، یکی یاران حضرت مهدی(عج)، دیگر کسی که خشم کفار را موجب شود و دیگر پدرزنی که در شب بله‌برون بر داماد سخت نگیرد

حجت‌الاسلام قرائتی با بیان اینکه امسال تنها ۱۳ درصد از واجبین زکات، زکات خود را پرداخت کرده‌اند، گفت: زکات که مرده است نماز هم بیمار است، چقدر شهرک داریم که نمازخانه ندارد، ارشاد هم باید را بقیه بکسل کند، باید ارشاد همه نهادهای فرهنگی را بلرزاند، اینکه می‌گوید: «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ»، «اقْرَأْ» را می‌دانند و جنگنده می‌سازند، اما «بِاسْمِ» را نمی‌داند و این جنگنده را برای بمباران یمن می‌فرستد، مهم خروجی است.

وی با اشاره به اینکه ۱۵ هزار حدیث راجع به نماز وجود دارد،‌ افزود: هنرمندان، فیلم‌سازان و شعرا یک تعهدی درباره نماز داشته باشند، ابتدا از خودتان باید شروع کنید، چند بار در این یک ماه گذشته به مسجد محله‌تان رفتید، اصلاً طرف نمی‌داند معنی «عباد الله الصالحین» نماز چیست، قرآن سه دسته را عباد الله الصالحین معرفی می‌کند، یکی یاران حضرت مهدی(عج)، دیگر کسی که خشم کفار را موجب شود(حال با شرکت در انتخابات، راهپیمایی، فیلم، قلم،‌هنر و ...) و دیگر پدرزنی که در شب بله‌برون بر داماد سخت نگیرد(ماجرای شعیب پیامبر و حضرت موسی(ع)).

رئیس ستاد اقامه نماز با اشاره به برخی از مشکلات فرهنگی در کشور بیان داشت:‌ مشکل مملکت این است که دیپلم ما فلج است، لیسانس معطل کار است، اصلاً خاک آموزش و پرورش و دانشگاه باید عوض شود، چرا به خاطر تابستان دانشگاه و مدارس تعطیل می‌شود، چرا هنگامی که تابستان در خوزستان هوا گرم است، طلاب به شهرهای با آب و هوای خنک نمی‌روند، چرا «رِحْلَةَ الشِّتَاء وَالصَّیْفِ» ندارید، یک دانشجوی لیسانس تنها یک سال و نیم مفید درس می‌خواند، تازه همه دروس هم مورد نیاز او نیست، اگر «رِحْلَةَ الشِّتَاء وَالصَّیْفِ» رخ دهد، دیگر این قدر تعطیلی نداریم.

وی خطاب به مسئولان ارشاد گفت: ارشاد کاری کند که ازدواج را آسان کند، با ازدواج دانشجویی مخالفم، اگر می‌خواهیم بچه‌مان را بیمه کنیم، ازدواج را آسان کنیم، به ماه رمضان نزدیک می‌شویم، عظمت ماه رمضان به قرآن است نه به روزه آن، در جلسه تفسیر، مزه قرآن را به مردم بچشانیم، تفسیر قرآن هر ۲ سال یکبار باید عوض شود، برادران ارشادی یک دوره تفسیر را حتماً بگذارنند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Wednesday, 22 May 2024
الأربعاء, ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۵
چهارشنبه, ۰۲ خرداد ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.