بازار اعمال و عنایت صاحب آن قبر

مقدس اردبیلی در خواب به مجتهدهاچه گفت؟


مقدس اردبیلینقل مي‏نمايند قافله زوّار به نجف اشرف وارد شد. يكي از اهل قافله به آخوند برخورد و او را نشناخت و تكليف نمود كه رخت‌هاي من كثيف شده مي‏خواهم كه براي من بشويي؛ او قبول فرمود و جامه‏ها را شست و شوي نمود و آورد.

در آن حال صاحب جامه آخوند را شناخت و مردم توبيخ او بر اين عمل مي‏نمودند و او زبان به معذرت گشاد. آخوند فرمود كه، حقوق برادران مؤمن بر يكديگر زياده از آن است كه جامه او را بشويد، چرا معذرت مي‏خواهي؟»

(حدائق المقربين، خاتون آبادي (م 1116 ق) نسخه عكسي محفوظ در كتابخانه مرحوم آية‏الله مرعشي نجفي؛ اين حكايت همچنين در روضات الجنات، ج 1، ص 198 و الفوائد الرضوية، ص 24 و اعيان الشيعة، ج 3، ص 81 آمده است.)


«نقل نموده‏اند از شيخ عالي مقدار شيخ بهاء الدين محمد عاملي (عليه‏الرحمة) كه فرمود كه، به نجف اشرف رفتم و مبادرت كرده به ديدن آن بزرگوار پيش از آنكه او به ديدن من بيايد. داخل شدم به حجره‏اي كه بوريا، فرش آن حجره بود و بعضي از كتب علمي در آن حجره نهاده بود. نشستم در آن حجره و آن كتب را برداشتم و ملاحظه مي‏كردم. ناگاه مردي آمد و سلام كرد و در پايين حجره نشست. من جوابِ سلامِ او گفتم و گمان كردم كه يكي از خدمه آخوند است.

چون ساعتي گذشت و آخوند نيامد به خاطرم خطور كرد كه مبادا اين مرد آخوند باشد. پرسيدم كه تو چه نام‏داري؟ فرمود كه، بنده احمد. پس من برجستم و دست او را گرفتم و با او مصافحه و معانقه كردم و معذرت مي‏خواستم كه چون من شما را ملاقات نكرده بودم، نشناختم. فرمود كه، چرا معذرت مي‏خواهي؟ من سلام كردم و جواب سلام مرا بر وجه احسن گفتي و فرمودي سلامٌ عليك و رحمة‏الله و مشغول مطالعه كتاب ديني شدي و اين عمل نزد خدا اَوْلي است از آنكه با من صحبتهاي متعارف بداري.

پس، با او صحبت بسيار داشتم. آخر الامر، آن عالي قدر از آن موضع كه نشسته بود 15 برخاست و ميل كرد به پايين حجره و در آنجا نشست. از سببِ حال پرسيدم. فرمود كه، به خاطرم آمد آن آيه كريمه كه حق تعالي مي‏فرمايد: « تلك الجنّة أُعِدَّتْ للذين لايُرِيدون عُلُوّا في الأرض و لافسادا والعاقِبَةُ للمتَّقين ».

يعني: اين است بهشت كه مهيّا شده است براي آنان كه نمي‏خواهند علوّ در زمين و نه فساد را و عاقبتِ نيكو از براي پرهيزكاران است. و مي‏ترسم كه نشستن در اينجا كه صدر مجلس اين خانه است، علوّ در زمين باشد.

*

حاج شيخ عباس قمي در كتاب هدية‏الأحباب چنين نگاشته:

«در كتاب مقامات سيد جزايري نقل است كه مقدس اردبيلي از ساكنان حرم حضرت اميرالمؤمنين عليه‏السلام در نجف اشرف بوده و هرگاه مسأله‏اي بر او مشتبه مي‏شده در شبها خود را به ضريح مقدس مي‏رسانيده و جواب مي‏شنيد، و گاهي بوده كه آن حضرت او را به حضرت صاحب الامر ـ ارواح العالمين فداه ـ حواله مي‏فرموده، هرگاه آن امام بزرگوار در مسجد كوفه تشريف داشته.

و با اين اعمال خالصه از اغراض دنيويه، بعد از موتِ او، بعضي از مجتهدين او را در خواب ديدند كه با هيأت نيكو و جامه پاكيزه از روضه علويّه بيرون شد. از او پرسيد كه چه عمل، شما را به اين مرتبه رسانيد؟ فرمود كه، بازار اعمال را كساد ديدم يعني عملي كه به درجه قبول رسد خيلي كم است و فرمود: نفع نبخشيد ما را مگر ولايت صاحب اين قبر و محبّت او.

فقير گويد كه، روايت شده از ابن عباس كه وقتي جناب سلمان (رضي الله عنه) را به خواب ديد با حُلَل و حُلي و تاجي از ياقوت پرسيد: اي سلمان! بگو در بهشت بعد از ايمان به خدا و رسول چه عملي افضل است؟ فرمود: چيزي افضل از حبّ علي عليه‏السلام و اقتداي به آن حضرت نيست.»

منبع:رجانیوز

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Thursday, 21 November 2019
الخميس, ۲۳ ربيع الأول ۱۴۴۱
پنجشنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۸

Please publish modules in offcanvas position.