پیرامون عدل

اميرالمؤمنين (ع) فرمود: با خاموشي بسيار هيبت و شكوه در آدمي پديد مي‌آيد با رعايت انصاف و عدل شما كساني كه به انسان مي‌پيوندند و دوست مي‌گردند فراوان خواهد شد با نيكي و بخشش قدرها و منزلت بالا مي‌رود و با دارا بودن صنعت فروتني نعمت خدا تمام و كامل مي‌شود. با تحمل رنج و خرج ديگران، سيادت و بزرگواري براي انسان حاصل مي‌گردد با روشي همراه با عدل و داد دشمن مقهور و مقلوب مي‌شود با بردباري در مقابل سفيهان، شماره ياران و حاميان انسان براي برابري با آن سفيهان بسيار مي‌گردد.
تعريف عدل: از اميرالمومنين درباره ايمان سؤال شد در پاسخ فرمودند ايمان برچهار ستون استوار است بر صبر و يقين و عدل و جهاد.


اميرالمؤمنين فرمود: با تكيه به گمان به زيان كسي كه مورد اعتماد مي‌باشد داوري كردن از عدل و داد به دور است.
اميرالمؤمنين (ع) فرمود: درباره كلام خداي تعالي: اِنَ الله يامربالعدل و الاحسان، گفت: عدل معامله و رفتار همراه با انصاف است و احسان بخشندگي و نيكوكاري است.
از اميرالمومنين (ع) پرسيده شد كداميك از دادگري و بخشندگي برتر و بهتر است؟ فرمود: عدل و داد كارها را در جاي خود قرار مي‌دهد اما جود و بخشش چيزها را از جهت و مكان خود خارج مي‌سازد. عدل به تدبير آورنده و نگهدارنده، زندگي عموم مردم است اما جود پديده‌اي است كه به گروهي از مردم اختصاص دارد بنابر آنچه گفته شد عدل شريفتر و بهتر از جود است.
از امير المومنين (ع) درباره توحيد و عدل سؤال شد. فرمود: توحيد اين است كه خدا را در وهم و گمان خود به تصور نياوري. عدل اين است كه او را متهم نكني.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Tuesday, 20 October 2020
الثلاثاء, ۰۳ ربيع الأول ۱۴۴۲
سه شنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۹

Please publish modules in offcanvas position.