پیرامون عدل

اميرالمؤمنين (ع) فرمود: با خاموشي بسيار هيبت و شكوه در آدمي پديد مي‌آيد با رعايت انصاف و عدل شما كساني كه به انسان مي‌پيوندند و دوست مي‌گردند فراوان خواهد شد با نيكي و بخشش قدرها و منزلت بالا مي‌رود و با دارا بودن صنعت فروتني نعمت خدا تمام و كامل مي‌شود. با تحمل رنج و خرج ديگران، سيادت و بزرگواري براي انسان حاصل مي‌گردد با روشي همراه با عدل و داد دشمن مقهور و مقلوب مي‌شود با بردباري در مقابل سفيهان، شماره ياران و حاميان انسان براي برابري با آن سفيهان بسيار مي‌گردد.
تعريف عدل: از اميرالمومنين درباره ايمان سؤال شد در پاسخ فرمودند ايمان برچهار ستون استوار است بر صبر و يقين و عدل و جهاد.


اميرالمؤمنين فرمود: با تكيه به گمان به زيان كسي كه مورد اعتماد مي‌باشد داوري كردن از عدل و داد به دور است.
اميرالمؤمنين (ع) فرمود: درباره كلام خداي تعالي: اِنَ الله يامربالعدل و الاحسان، گفت: عدل معامله و رفتار همراه با انصاف است و احسان بخشندگي و نيكوكاري است.
از اميرالمومنين (ع) پرسيده شد كداميك از دادگري و بخشندگي برتر و بهتر است؟ فرمود: عدل و داد كارها را در جاي خود قرار مي‌دهد اما جود و بخشش چيزها را از جهت و مكان خود خارج مي‌سازد. عدل به تدبير آورنده و نگهدارنده، زندگي عموم مردم است اما جود پديده‌اي است كه به گروهي از مردم اختصاص دارد بنابر آنچه گفته شد عدل شريفتر و بهتر از جود است.
از امير المومنين (ع) درباره توحيد و عدل سؤال شد. فرمود: توحيد اين است كه خدا را در وهم و گمان خود به تصور نياوري. عدل اين است كه او را متهم نكني.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Sunday, 12 July 2020
الأحد, ۲۱ ذو القعدة ۱۴۴۱
یکشنبه, ۲۲ تیر ۱۳۹۹

Please publish modules in offcanvas position.