کلب الرضا عاجز

 

خاطره ی شفا یافتن کلب الرضا عاجز از زبان رهبری

در یک حدیث قدسی آمده که حضرت موسی (ع) مریض شد و به خدا گفت خدایا مرا شفا بده وحی آمد که یا موسی به سراغ فلان طبیب برو و فلان دارو را بگیر شفا می‌یابی؛ موسی خودش آن دارو را تهیه کرد و شفا نیافت، عرض کرد خدایا من دستورات را انجام دادم اما شفا نیافتم، وحی آمد که گفتم پیش فلان طبیب برو تا شفا یابی. 
 خبرگزاری دانشجو: آیت الله مصباح در دیدار دانشجویان دانشگاه چمران اهواز با اشاره به اینکه رضابرکاتی که از ناحیه امام عصر (عج) عاید مردم می‌شود دارای طیف‌های مختلفی است، گفت: فهم این مسئله بازگشت می‌کند به معرفت به مقامات اهل بیت (ع) و امام عصر (عج) آنچه همه ما از وجود امام می‌شناسیم این است که روزی متولد شده است و روزی هم از دنیا خواهد رفت، حال با عمری کوتاه یا بلند که البته در مورد امام زمان (عج) عمر طولانی صادق است. 

وی افزود: امام عصر با کسانی مواجه می‌شود مثل همه آدم‌ها و از عوامل طبیعی مثل همه انسان‌ها متاثر می‌شود؛ رابطه‌اش با مردم و کسانی که با او مواجه هستند و سایر مردمی که غایب هستند و حضور ندارند پیام‌هایی است که به آن‌ها می‌رساند حال اینکه پیام خاص است و یا از طریق نایب است. 
  آیت الله مصباح یزدی عنوان کرد: غیبت صغری به این معناست که هنوز رابطه اساسی با آن حضرت فی الجمله ممکن است ولو به وسیله یک نفر؛ این گونه از برکات امام عاید مردم می‌شود که در سایه ائمه وجود داشته و در مورد امام زمان نیز بوده و هست. 
 
این استاد حوزه با بیان اینکه یک نوع دیگر از برکات وجود مقدس ولی عصر که عاید مردم می‌شود در اثر توسلشان و تضرعاتی که می‌کنند است، تاکید کرد: مردم در پیشگاه الهی ایشان را واسطه قرار می‌دهند و به برکت ایده‌های ایشان و توجه ایشان مشکلات توسل کننده گان حل می‌شود، البته این توسلات ممکن است به خود پیامبر و ائمه اطهار که از دنیا رفته‌اند نیز انجام گیرد، اما ارتباط با وجود مقدس ولی عصر به خدا نزدیک‌تر است. 
 
وی تصریح کرد: طبق بعضی از روایات وقتی به پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) متوسل می‌شویم، آن‌ها هم حواله به امام حی می‌کنند، نهایتا قضای حوائج و رفع مشکلات به دست آقا صورت می‌گیرد ولو توسل به سیدالشهدا و موسی بن جعفر باشد. 
 
آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه از بسیاری از روایات برمی آید که غیر از این وجود جسمانی که ما برای پیامبر و اهل بیت (ع) معتقد هستیم یک نوع مرتبه‌ای وجودی دیگر دارد که فوق عوامل طبیعی و جسمانی است که از آن به مقام نورانیت تعبیر شده، عنوان کرد: برکاتی که نصیب مخلوقات می‌شود یک شعاعی از این نور است که تصور آن هم برای ما مشکل است، اما همه مسلمانان، بویژه شیعیان اعتقاد دارند که توسل به آن‌ها موجب برآورد شدن حاجات می‌شود. 

مدیر موسسه آموزشی پِِِژوهشی امام خمینی (ره) تاکید کرد: آنقدر روایات از شیعه و سنی در مورد این مطلب وجود دارد که اگر احصا شود فوق حد توا‌تر است که خدای متعال نور اهل بیت (ع) را در مرتبه مقدمه بر همه عوامل آفرید و همه برکات و فیوضات که در عالم نصیب موجودات می‌شود یک شعاعی از آن نور مقدس است. 
 
وی با تاکید بر اینکه تصور این امر قدری برای ما مشکل است چه رسد به اینکه حقیقتش را دریابیم و کاملا تصدیق آگاهانه و عمیق داشته باشیم، گفت: ما حسب تقلید به کلمات اهل بیت (ع) می‌گوییم این واقعیت وجود دارد و در زیارت جامعه کبیره از امام هادی نیز نقل شده و یکی از گنج‌های معارف اهل بیت است. 

آیت الله مصباح یزدی ادامه داد: در آیه‌ای می‌خوانیم که خداوند خطاب به اهل بیت (ع) که اطراف عرش الهی حلقه زده‌اند، سخن می‌گوید در حالی که ما نه عرش خدا را می‌دانیم؛ یعنی چی و نه نورآن‌ها را و نه اینکه چگونه به دور نور اطراف عرش خدا حلقه زدند یعنی چه! ما حتی روح خودمان را هم درست نمی‌دانیم که چیست. 
 
این استاد حوزه تصریح کرد: روحی که با ما حرف می‌زند و با ما ارتباط برقرار می‌کند و اینگونه درک کردن‌ها مخصوص روح است و متعلق به بدن نیست، اما خود ما نمی‌دانیم که این «ما» چیست، در حالی که کسانی از سر جهل و غرور می‌گویند این روح‌‌ همان دستگاه مغز و اعصاب است و چیز دیگری نیست در حالی که آن‌ها که در بحث‌های عقلی دقت دارند، اثبات می‌کنند که محال است آنچه را که من اراده می‌کنم یا به صفاتی که به خودم نست می‌دهم متعلق به این اعصاب یا سلول‌های مغز باشد. 
 
وی با تصریح بر اینکه روح بدن را به حرکت در می‌آورد و آن را اداره می‌کند، خاطرنشان کرد: روح حرکات مغز را کنترل می‌کند و می‌تواند بر فعالیت‌های بدن تسلط پیدا کند، حتی نه بر بدن خود بلکه بر بدن دیگران هم تسلط دارد. 

آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه وقتی ما روحمان را که عین خودمان است و همه آثار ماست می‌بینیم به‌‌ همان مقدار باید متواضع باشیم، تصریح کرد: باید اعتراف کرد که چیزهای هست که ما نمی‌فهمیم، اما می‌دانیم که هست؛ موجودات مادی که می‌شناسیم و کم و بیش در بین آن‌ها تصرف می‌کنیم و از آن‌ها استفاده می‌کنیم، اما نمی‌دانیم چه هستند. 
 
این استاد حوزه عنوان کرد: باید بپذیریم که چیزهای زیادی هست که ما نمی‌دانیم و نمی‌شناسیم و درک نمی‌کنیم در حقیقت باید اعتراف کرد آنجا که مادیات است را نمی‌توانیم درک کنیم، چه رسد به اینکه بتوانیم روح خودمان را درک کنیم. 

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در کتب اهل سنت آمده که نور پیغمبر و نور حضرت علی با هم آفریده شده این‌ها هر دو یک نور بودند و بعد مشتق شدند نیمی برای پیغمبر و نیمی برای علی (ع) و ازین نور همه چیز آفریده شد؛ همه برکات بهشت و نعمت‌هایی که هست از شعاع نوری است که نیمش متعلق به پیغمبر است و نیم دیگر آن متعلق به علی (ع) است. 

آیت الله مصباح یزدی افزود: زمانی که حضرت امام در نجف بودند هر شب زیارت جامعه را می‌خواندند این مقام چیزی فرا‌تر از عرصه زمان است و در فلسفه الهی اثبات شده است که موجودات مادی در ساحت زمان هستند. 
 
این استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: به هر حال مقام نورانیت اهل بیت واسطه فیض الهی نسبت به همه اوامر است؛ یعنی آنقدر این مقام عظمت دارد که این فیض‌ها همه شعاعی از آن است و‌‌ همان طور که در حدیث کسا می‌خوانیم خلقت برای آنهاست. 
 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: انوار اهل بیت (ع) الماس هستند که هدف اصلی از خلقت، آن‌ها هستند اما اینکه آن‌ها چقدر می‌ارزند را نمی‌توان با ارقامی که ما با آن آشنا هستیم حساب کرد، گاهی با اشاره یکی از اهل بیت بیماری که میلیون‌ها تومان خرج کرده و شفا نیافته در حالی که با یک اشاره ائمه شفا پیدا می‌کند. 
 
آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه هزاران نمونه از نزدیک دید شده که چه کسانی در حرم حضرت رضا (ع) شفا پیدا کرده‌اند، گفت: مثلا جریانی که خود بنده مستقیما از زبان رهبری شنیدم اینطور بود که «دو یا سه ماه پیش بود که اتفاقا در مشهد خدمت ایشان شرفیاب شدم. 

این استاد حوزه گفت: ایشان فرمودند که شفا دادن امام رضا (ع) برای مشهدی‌ها خیلی عادی است؛ خودم دیدم وقتی بچه بودم به همراه پدرم به مسجدی به نام مسجد ترک‌ها رفتیم. موذنی داشت به نام کلب الرضا که نابینا بود و به همین علت معروف شد به نام کلب الرضا عاجز؛ یک روزی که من پیش پدرم بودم و دیدم کلب الرضا آمد در حالی که بینا شده بود؛ پدرم به او گفت: می‌بینی؟ گفت بله و شروع کرد به تشریح چهره پدر؛ پرسیدیم چه شده که شفا یافتی؟ گفت در بازار بعضی دخترم را سرزنش می‌کردند به دخترم گفتم مرا به حرم ببر وقتی رسیدیم گفتم تو برگرد خانه آنگاه گفتم‌ای مولا من سالهاست نابینایم و گریه نکردم و گفتم راضی‌ام به رضای خدا اما حالا تحمل نمی‌کنم ناموسم را سرزنش کنند مرا شفا بده یا هم همین جا مرا بمیران. 

خواب رفتم و بیدار شدم آنگاه دیدم که شفا یافتم
 
وی با اشاره به اینکه این مسائل نشان می‌دهد که ائمه چه مقامی دارند، تصریح کرد: همین طور که شما دانشجویان در این ایام شلوغ و در این نیمه شعبان به حرم حضرت معصومه (س) مشرف شده‌اید و در حالی که چند میلیون انسان فریاد می‌زنند «یا صاحب الزمان» آقا چطور این چند میلیون صدا را می‌شنود، چگونه آن‌ها را از هم تشخیص می‌دهد، چطور می‌فهمد که حاجاتشان چیست و چه طور باید حاجاتشان را برآورده کند؟ 
 
آیت الله مصباح یزدی تصریح کرد: ائمه مقامی دارند که وقتی انسان به آن متوسل می‌شود می‌تواند حاجت خود را بگیرد. 
 
این استاد حوزه با بیان اینکه ائمه به خاطر بندگی به درگاه خدا همه چیز دارند، عنوان کرد: ما از این مقاماتی که اهل بیت دارند باید به صورت‌های مختلفی متناسب با خودمان استفاده کنیم، باید از پیام‌های لفظی که در گذشته عنوان کردند و در زمانی که ابزار نبود و علما با قلم و مرکب روی کاغذ نوشتند و آن‌ها را از دشمنان مخفی کردند، استفاده کنیم. 

وی افزود: در زمان طاغوت، مبارزان و انقلابیون بسیاری از اسناد را دفن می‌کردند و گاهی کتبی را که به صورت بسیار پر زحمت فراهم آورده بودند زیر خاک پنهان می‌کردند تا از آن محافظت کنند تا به دست ساواک نیفتد همانطور که بسیاری از اصحاب امام صادق (ع) و امام موسی بن جعفر (ع) به خصوص روایات اهل بیت را سال‌های بسیار زیادی دفن کردند و وقتی بیرون آورده می‌شد، بسیاری از آن‌ها پوسیده بود، تصور کنید که چقدر سخت است در این فضا حفظ کردن آثاری برای آیندگان و برای نسل‌هایی که هزار سال بعد می‌آیند. 

آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه با سختی پیام‌ها و سخنان ائمه را حفظ می‌کردند، گفت: آیا حقیقتاً پیام‌هایی که از وجود حضرت ولی عصر (عج) و پدرانشان به ما رسیده را درست استفاده می‌کنیم؟ چقدر از ما چقدر از روایات اهل بیت را بلد هستیم؟ چند کتاب در مورد روایات اهل بیت خوانده‌ایم؟ 

این استاد حوزه افزود: بسیاری از این مسائل را بزرگان می‌دانند و درباره آن تحقیق می‌کنند و هر آنچه که مربوط به عمل ماست در رساله‌های عملیه می‌نویسند و البته این‌ها یک صدم مطالبی است که از ائمه نقل شده و بسیاری از مطالب وجود دارد که مربوط به اعمال روزانه، معارف و اخلاقیات آنهاست که ما سراغشان نمی‌رویم و تنها در لابه لای کتابخانه‌ها پیدا می‌شوند. 

وی در ادامه سخنان خود در جمع دانشجویان تصریح کرد: ابو علی سینا کتابی در باب طب نوشته که از آن بسیار استفاده می‌شود حال آیا ما به همین اندازه به پیام‌های ائمه دقت می‌کنیم؟ ما این همه می‌گوییم «یا صاحب الزمان» «یا صاحب الزمان» برای چیست؟ و این وظیفه ما است که نسبت به اهل بیت بشنویم و بفهمیم و درک کنیم. 

آیت الله مصباح یزدی با انتقاد از افراط و زیاده روی در توسل به ائمه عنوان کرد: البته بسیاری در توسل به ائمه افراط می‌کنند و فکر می‌کنند توسل یعنی فقط دعا کردن و مثلا اگر مریض شوند دارو را ترک کرده و فقط به سراغ فلان دعا می‌روند. 
 
مدیر موسسه آموزشی پِِِژوهشی امام خمینی (ره) تصریح کرد: هرگاه امام صادق (ع) مریض می‌شدند کسی را برای شفاعت به زیارت امام حسین (ع) می‌فرستادند. 
 
وی با اشاره به یک حدیث قدسی عنوان کرد: در یک حدیث قدسی آمده که حضرت موسی (ع) مریض شد و به خدا گفت خدایا مرا شفا بده وحی آمد که یا موسی به سراغ فلان طبیب برو و فلان دارو را بگیر شفا می‌یابی؛ موسی خودش آن دارو را تهیه کرد و شفا نیافت، عرض کرد خدایا من دستورات را انجام دادم اما شفا نیافتم، وحی آمد که گفتم پیش فلان طبیب برو تا شفا یابی. 
 
آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه باید سنت‌ها را طی کنیم تا به جایی برسیم و اگر اینگونه نباشد رشدی صورت نمی‌گیرد، تاکید کرد: اگر کسی بگوید خدایا گرسنه‌ام و سیرم کن دیگر مزرعه‌ای بوجود نمی‌آید و کاری انجام نمی‌شود در حالی که دعا کردن یکی برای این است که انسان در هر حالی به خدا توجه داشته باشد، بداند که این وسیله خودش مستقل عمل نمی‌کند و خداست که از راه این‌ها شفا می‌دهد. 
 
مدیر موسسه آموزشی پِِِژوهشی امام خمینی (ره) گفت: وقتی که نمرود به حضرت ابراهیم (ع) گفت تو چه کسی را می‌پرستی؟ خدای تو کیست؟ گفت که خدای من کسی است که غذا به من می‌خوراند؛ نگفت خلق می‌کند غذای و روزی و آب من را می‌دهد. 
 
وی با تاکید بر اینکه انسان باید طوری باشد که همه این موضوعات و نیاز‌هایش را ابزاری در راه خدا ببیند، افزود: خدا باید ببیند که کار اصلی ما اوست و بقیه چیز‌ها وسایلی است که او خلق کرده است بنابراین معنای توسلات این نیست که ما نظام عالم را نادیده بگیریم. 
 
آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه ما باید رابطه خود را با امام زمان (عج) حفظ کنیم، تصریح کرد: هر چه داریم از برکت امام زمان است، اگر انقلابی هست و اگر پیروزی هست، اگر امامی داشتیم و رهبری داریم از نور وجود حضرت ولی عصر (ارواحنا فداه) است؛ با اشاره اوست که کار‌ها پیش می‌رود و اگر ما چنین لیاقتی را داشتیم که ایشان اشاره بفرمایند کار‌هایمان سامان می‌یابد. 

مدیر موسسه آموزشی پِِِژوهشی امام خمینی (ره) با بیان اینکه مشکلات ما باید با استفاده از اسبابی که خدا برای ما قرار داده حل شود، گفت: باید کار و تلاش کنیم و توجه داشته باشیم که اثر حقیقی از خدای متعال با وساطت حضرت ولی عصر است. 

وی گفت: باید سعی کنیم نمونه‌ای از آنچه که ائمه را به این مقام رسانده در خودمان بوجود آوریم. 
 
آیت الله مصباح یزدی افزود: امام، امام شده تا دست دیگران را بگیرد و به آنجایی که خودش رفته و آن راهی که خدا به آن راهنمایی کرده برساند و در این شرایط وظیفه ما این است که وقتی به ما گفت بیا به این راه بریم، راه را طی کنیم نه اینکه فقط مسئله‌اش را بدانیم یا کتابش را بخوانیم. 
 
این استاد حوزه تصریح کرد: آنچه امام و پیغمبر را به این مقام رساند این بود که در برابر خدا اراده خودشان را از دست دادند یعنی حکم آنچه تو فرمایی. 
 
وی با تاکید بر اینکه هر قدر می‌تونیم باید این مسئله را تمرین کنیم تا اراده‌مان را‌‌ همان اراده خدا کنیم، عنوان کرد: اراده خدا بوسیله انبیا و ائمه و معصومین به ما ابلاغ شده که باید سعی کنیم مو به موی آن را اجرا نماییم آن زمان است که شعاعی از نورانیت بر ما هم می‌تابد. 

آیت الله مصباح یزدی خاطرنشان کرد: این ایام فرصتی است که روابطمان را با امام زمان تقویت کنیم، چیزهایی که فرموده‌اند را درست یاد بگیریم، در مشکلات توسل داشته باشیم البته نه تنها مشکلات مادی بلکه در تمام مشکلات توسل کنیم. 
 
مدیر موسسه آموزشی پِِِژوهشی امام خمینی (ره) گفت: اگر روزی با امام زمان روبرو شدیم و امام فرمود پیام‌هایی که من از هزار سال پیش برای شما فرستادم گوش کردید و خواندید؟ سرمان را از خجالت به زیر نیندازیم.

 

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Monday, 14 June 2021
الإثنين, ۰۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
دوشنبه, ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

Please publish modules in offcanvas position.