آیا هر بی پدر و مادری خداست؟!

 

پاسخی به ادعای مسیحیت/ آیا هر بی پدر و مادری خداست؟

عیسی «ع» در قرآن

 

گویدا/برخی از بزرگان مسیحیان گفتند حضرت عیسی علیه السلام ، خود خداوند است و برای این گفته ی خود چنین استدلال کردند که چون مسیح ، در آفرینش پدر ندارد پس او خدا و یا فرزند خداست. در پاسخ این مسیحیان قرآن می فرماید:

إِنَّ مَثَلَ عيسى‏ عِنْدَ اللَّهِ کَمَثَلِ آدَمَ خَلَقَهُ مِنْ تُرابٍ ثُمَّ قالَ لَهُ کُنْ فَيَکُونُ (آل عمران/59)

در واقع ، مَثَلِ عیسی نزد خدا همچون مَثَلِ [ خلقت ] آدم است [ که ] او را از خاک آفرید سپس بدو گفت: «باش» پس وجود یافت.

.حال در جواب آن مسیحیان باید گفت:  اگر مسیح خدا باشد، به دلیل اینکه بدون پدر خلق شد، پس حضرت آدم از او خداتر است چون آدم نه تنها پدر، بلکه مادر هم نداشت. حتی همسر آدم- حوا- هم از مسیح خداتر است چون او هم بدون پدر و مادر آفریده شده است. در واقع اگر به ادعای آن مسیحیان و استدلال جاهلانه ی آنان اعتنا کنیم،نعوذبالله  باید بگوییم که« هر بی پدر و مادری خداست!» .

البته باید گفت که حضرت عیسی در اولین جملاتی که در گهواره به زبان آورد بر بنده بودن خودش شهادت داد. قرآن کریم از زبان ایشان می فرماید: «قال اني عبدالله آتاني الکتاب و جعلني نبيّا؛ گفت: من بنده خدايم.اوبه من کتاب[آسماني] عطا کرده و مرا پيامبر قرار داده است.»(مريم/30) 

«وجعلني مبارکا اين ما کنت و اوصاني بالصلاه والزکاه مادمت حيا؛و[خداوند] مرا موجودي پربرکت قرار داده است؛ درهر جا که باشم و مرا به نماز و زکات سفارش کرده ، تا زماني که زنده ام » .(مريم/31)
«والسلام علي يوم ولدت ويوم اموت ويوم ابعث حيا؛سلام و درود خدا برمن باد، آن روز که متولد شدم، آن روز که مي ميرم وآن روز که زنده بر انگيخته مي شوم.»(مريم/33).

همچنین قرآن چنین بیان می کند که خداوند از مسیح علیه السلام می پرسد: آیا تو ادعای خدا بودن کردی؟ و مسیح پاسخ می دهد که من حق ندارم که آنچه را شایسته ی آن نیستم بگویم.

 

وَ إِذْ قَالَ اللَّهُ يَاعِيسىَ ابْنَ مَرْيَمَ ءَ أَنتَ قُلْتَ لِلنَّاسِ اتخَِّذُونىِ وَ أُمِّىَ إِلَاهَينْ‏ِ مِن دُونِ اللَّهِ  قَالَ سُبْحَانَكَ مَا يَكُونُ لىِ أَنْ أَقُولَ مَا لَيْسَ لىِ بِحَقّ‏ٍ  إِن كُنتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ  تَعْلَمُ مَا فىِ نَفْسىِ وَ لَا أَعْلَمُ مَا فىِ نَفْسِكَ  إِنَّكَ أَنتَ عَلَّامُ الْغُيُوبِ.

و آن گاه كه خداوند به عيسى بن مريم مى‏گويد: «آيا تو به مردم گفتى كه من و مادرم را بعنوان دو معبود غير از خدا انتخاب كنيد؟

او مى‏گويد: «منزهى تو! من حق ندارم آنچه را كه شايسته من نيست، بگويم

 اگر چنين سخنى را گفته باشم، قطعا تو مى‏دانى

تو از آنچه در نفس  من است، آگاهى

و من از آنچه در ذات (پاك) توست، آگاه نيستم.

بيقين) تو از تمام اسرار و پنهاني ها با خبرى.(مائده/116))

 

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Saturday, 25 May 2024
السبت, ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۵
شنبه, ۰۵ خرداد ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.