آن مرد عارف به سراج چه گفت؟

توصیه ی حاج اسماعیل دولابی به حسام الدین سراج

حسام الدین سراجبراي من توفیق بود كه محضر «حاج اسماعيل» را درك كنم. در سال 1368 روزی يكي از دوستان به نام آقاي اربابي من را در یک کنسرت در تالار وحدت ديد و گفت مي‌خواهم به جاي خوبی ببرمت و بعد مرا به محضر «حاج اسماعيل دولابي» برد.

قرار گذاشتيم و با هم به جلسه حاجي رفتيم. وارد جلسه شديم و نشستيم و تصور من این بود که حاجی نمی‌دانند که من اهل آوازم. دوستی گفت: «حاج آقا صدات مي‌كنه.» اولين باری بود كه «حاج اسماعيل» را مي‌ديدم. وارد كه شدم، حاجي گفتند: «بنشين و يه چيزي بخون.» و من اين شعر مولانا را خواندم:


عاشقي پيداست از زاري دل
نيست بيماري، چو بيماري دل
هر چه گويم عشق را شرح و بيان
چون به عشق آيم، خجل باشم از آن
گرچه تفسير زبان روشنگر است
ليك عشق بي‌زبان، روشن‌تر است
آن شب «حاج آقا» هم در مورد عشق صحبت کردند و گفتند که بعضی عشق را با ساز یا آوازشان ابراز می‌کنند و بعضی هم با نقاشی و... و هنر همه از عشق است. یک نکته بسیار مهم که در این مرد بزرگ وجود داشت همین بود که ایشان از کلماتی استفاده می‌کردند که بسیار ساده بود، اما در عین حال معانی بسیار عمیقی داشت. نفوذ کلام ایشان به قدری بود که همه کسانی که از جای جای ایران به مجلسشان می‌آمدند تحت تاثیر این کلام قرار می‌گرفتند. معمولا هم اگر کسی می‌گفت که می‌خواهم دوستی را به این محفل بیاورم، حاج‌آقا با لبخندی، می‌گفتند که هر کس قسمتش باشد، حتما به این محفل خواهد آمد. بی‌شک «میرزا اسماعیل دولابی» یک انسان استثنایی در این عصر بودند و جزو نوادر روزگار ما، که حتی تا آخرین لحظه عمرشان نیز همه از وجود مبارکشان بهره می‌بردند. اگر بخواهم خاطره‌ای از ایشان بازگو کنم، همین است که یک بار کنسرتی داشتیم در کشور «روسیه» و حاج‌آقا از من پرسیدند که می‌خواهی به خارج بروی؟ من هم در پاسخ گفتم که بله. ایشان گفتند که: «خوبه برید مردم رو رنگ کنید و بیایيد.» با تعجب پرسیدم: «یعنی چی حاج آقا؟» و ایشان گفتند که بروید به آنها رنگ خدایی ‌بزنید و بعد آیه‌ای از قرآن را خواندند که: «صبغة‌الله و من احسن‌ من الله  صبغه» (چه رنگی زیباتر از رنگ خداست؟) برخوردهای حاجی همیشه توام با یک طنز و ملاطفت بود که درحقیقت قرائت ایشان از دین را بسیار دوست‌داشتنی و دلنشین می‌کرد. توصیه من این است که همه جوان‌ها حرف‌های «حاج اسماعیل» در کتب «طوبای محبت» را پی بگیرند و فیلم‌های ایشان را تماشا کنند، چرا که راه و نحوه بیان «میرزا اسماعیل» با ديگران کاملا متفاوت و بسیار دلنشین و تاثیرگذار است. در آخر به قول سعدی علیه‌الرحمه:
زاهد و عابد و صوفی همه طفلان رهند/ مرد اگر هست به جز عالم ربّانی نیست.

خاطره ای  از حسام الدین سراج

منبع:عماریون.( با تصحیح از سایت گویدا.)

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (9 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Thursday, 06 October 2022
الخميس, ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۴
پنجشنبه, ۱۴ مهر ۱۴۰۱

Please publish modules in offcanvas position.