معرفي كتاب تاريخچه تذهيب

معرفي كتاب تاريخچه تذهيب 

به گزارش سرويس معارف گويدا ، اردشیر مجرد تاکستانی در گفت‌وگو با فارس در خصوص پایان پژوهش و نگارش کتاب تاریخچه تذهیب اظهار داشت: حدود 9 سال برای نگارش این کتاب تحقیق و پژوهش کردم؛ این کتاب به تاریخچه تذهیب از هزاره پنجم تا دوره قاجاریه می‌پردازد.

وی ادامه داد: در این کتاب قدیم‌ترین نقش‌های تذهیب از دوران هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و حکومت‌های اسلامی تا دوره قاجاریه مورد بررسی قرار گرفته است.

 

این پژوهشگر عرصه هنر با اشاره به ویژگی‌های نقش‌های تذهیب در دوره‌های مختلف گفت: نقش‌های تذهیب ایران در دوران حکومت اسلامی تقویت شد اما در دوران قاجاریه یک نزولی داشت؛ البته در این دوران هنرهای دیگر پیشرفت‌هایی داشته؛ اما تذهیب ظاهراً پیشرفت داشته و در بطن قضیه، پیشرفت چشمگیری دیده نشده و می‌توان گفت یک تفکر ایلیایی در تذهیب حاکم بوده است.

وی در خصوص انگیزه نگارش کتاب تاریخچه تذهیب، بیان داشت: اصل مطلب این است که متشرقین آنچه که درباره هنر ما نوشتند، بر اساس تفکرات خودشان بوده، چرا که تاریخ کتابت خودشان تاریخ مدون است وقتی هم به آسیا و شرق می‌رسند، فقط یک چیزی می‌نویسند و می‌روند چون برای خودشان نیست اما تاریخ فرهنگ برای ما است با آن زندگی کردیم و کار کردیم و آن را بیشتر حفظ و درک می‌کنیم.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
GRID LIST
موفقیت
گنج
طلاق
شوهرداری
ازدواج
Tuesday, 19 January 2021
الثلاثاء, ۰۵ جمادى الثانية ۱۴۴۲
سه شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۹

Please publish modules in offcanvas position.