آقاسی در صداوسیما بلوکه شد چون موهایش بلندبود!

ذائقه ها عوض شد یا ذائقه ها را عوض کردند؟
 وزیر ارشاد جرات ندارد آدم‌های خاتمی و رفسنجانی را از ارشاد قیچی کند و احمدی‌نژاد هم نتوانست مافیای ارشاد را زمین بزند و وقتش تمام شد.
بی‌تعارف ذوق زده هستیم؛ چون خیلی کم پیش می‌آید که یک جشنواره فرهنگی حسابی و با کیفیت با محوریت انقلاب و اسلام در کشور برگزار شود. برای همین، «جشنواره شعروموسیقی طبس» که برگزار شد و استقبال بسیار خوبی هم از طرف اهالی فرهنگ درباره آن صورت گرفت، حسابی کیف کردیم و ذوق زده شدیم که بالاخره جماعتی پیدا شدند که دغدغه انقلاب و اسلام و ارزش‌ها را داشته باشند و در عین حال در هنر هم سررشته داشته باشند و حرفه‌ای باشند.
اولین دوره جشنواره شعر و موسیقی ضد آمریکایی طبس که در روزهای دوشنبه و سه شنبه، دوازدهم و سیزدهم تیرماه همزمان با سالروز حادثه حمله به هواپیمای ایرباس توسط ناو آمریکایی برگزار شد، از آن کارهایی بود که واقعا حسرت به دل انجام شدنش بودیم و مانند آب یخی بود که در کویر هنر انقلابی، به گلوی مردم ایران ریخته شد. اگر جشنواره فیلم عمار تلاش کرد تا در عرصه فیلم‌سازی و سینما حرف فیلم سازهای انقلابی را بزند، جشنواره طبس هم اثبات کرد با برنامه‌ریزی و جدیت در عرصه شعر و موسیقی، فعالیت انقلابی در این بخش کار خیلی سختی هم نیست و می‌توان انحصار آن را از دست خیلی‌های دیگر خارج کرد.

هر چند صدا و سیما این برنامه را از پوشش رسانه ای خود محروم کند و حتی به جشنواره ای که تلاش کرده بخشی از وظیفه مغفول مانده رسانه ملی را انجام بدهد، یک خبر چند خطی را هم اختصاص ندهد!
محسن صفایی‌فرد، دبیر این جشنواره، فلسفه تشکیل و تاسیس آن را اینچنین روایت می‌کند: «در فضای اجتماعی کشور، ملت ما در کنار ملتهای دیگر، خاطرات زیادی از ارتباط با امپریالیسم جهانی که تبلورش در آمریکا است در ذهن دارند. از کودتای ۲۸ مرداد گرفته تا ۱۶ آذر، قضایای پیروزی انقلاب و اسنادی که بعد از فتح لانه جاسوسی بدست آمد که نشان از دخالت بی‌حد و حصر آمریکایی‌ها در امورات داخلی ما قبل و بعد از انقلاب داشت، بحث آغاز جنگ تحمیلی با تحریک و حمایت آمریکایی‌ها و بعد هم حمایت همه جانبه از صدام بعثی، همچنین حمله به صحرای طبس و سقوط هواپیما‌هایشان، سرنگونی هواپیمای مسافربری توسط ناو هواپیمابر وینسنس و بعد دادن نشان شجاعت به فرمانده ناو، تحریمهای اقتصادی و سیاسی‌ای که بعد از آن علیه ما به راه انداختند، حمایت از خرابکاران و تروریستهایی که دستشان به خون هزاران ایرانی از جمله مردم کوچه و بازار و نیز دانشمندان ما آلوده بود، فرستادن پهبادهای جاسوسی به آسمان ایران و... تنها نمونه‌هایی از خاطراتی است که ما در این یک سده اخیر از آمریکا داشته‌ایم.
در این خاطرات ما اشتراکات بسیاری با دیگر ملت‌ها از جمله شیلی، ژاپن، چین، ویتنام و... داشته و داریم. بعد از آغاز جنبش وال استریت احساس می‌شود که یک فضای جهانی مشترک ویژه‌ای نه تنها در کشورهایی که ذکر کردم بلکه حتی در خود آمریکا نیز ایجاد و برجسته شده است. در راستای همین همبستگی جهانی ما احساس کردیم که می‌شود در قالب یک فستیوال هنری این همبستگی جهانی و تاریخی را به یک شخصیت و عینیتی نزدیک کنیم. البته ما آغاز گر این حرکت هنری نبوده‌ایم. قبل از شروع این فستیوال ما با جستجو در فضای مجازی حدود ۲۰۰ کلیپ ضد آمریکایی از گروههای موسیقی برجسته در دنیا پیدا کردیم و متوجه شدیم که موسیقی ضد آمریکایی اصالتا خودش یک مکتب است مانند «ویکتور خارای» شیلیایی و «باب مارلی» جامائیکایی و دیگرانی که در این عرصه صاحب آثاری هستند. البته در کشور ما با اینکه در این ارتباط امپریالیستی سابقه زیادی داریم و در این راه هزینه زیادی هم داده‌ایم اما متاسفانه در بخش موسیقی هنرمند شاخصی نداریم. البته در حوزه شعر هنرمندان مردمی‌ای داریم مانند آقای قزوه، مودب و داوودی و... که آثار فاخری در این عرصه تولید کرده‌اند.»
رونمایی از موسیقی "قلاده‌های طلا" که توسط حامد زمانی اجرا شده بود هم یکی دیگر از خرق عادت‌های جشنواره موسیقی طبس بود که نشان داد می‌توان موسیقی را هم به عنوان یکی از ابزارهای ترویج و تبلیغ ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب به کار گرفت.
مراسم ضدآمریکایی در خاک آمریکا
شب گذشته هم اختتامیه نخستین جشنواره شعر و موسیقی ضدآمریکایی طبس در لانه جاسوسی با سخنرانی حماسی حاج سعید قاسمی برگزار شد که این سردار دوست داشتنی، حرف دل همه دلسوزان انقلاب در عرصه فرهنگ و هنر را زد و انتقادات صریح و جدی از نهادهای فرهنگی مانند وزارت ارشاد و صداوسیما بیان کرد.
وی با اشاره به برگزاری این جشنواره در لانه جاسوسی گفت: این جلسه شما در حالی ضدآمریکایی است که در بخشی از خاک آمریکا در حال برگزاری است و اصل دعوا و چالش همین جاست.
او با اشاره به سرودهای انقلابی دهه اول انقلاب، افزود: اگر در دهه اول این کارهای موسیقی گل کرد و مردم با آن‌ها زندگی کردند و گلبول خون انقلابیون و حتی غیرانقلابی‌ها شد، چرا پس از جنگ و دوران سازندگی و اصلاحات شاهد رخوت در این آثار هستیم. این‌ها را بلوکه کرده‌اند تا بفرموده بخوانند و بالاخره بانک و صداوسیما و ارشاد ما باید با هم یکی شود.
سعید قاسمی با اشاره به بلوکه کردن راه برای شنیده شدن سرودهای انقلابی افزود: آن‌ها چنان کردند که اگر کسی بخواند هم بخواند کی پخش می‌کند؟ دو دهه است آن سرودهایی که انرژی می‌داد دیگر نیست.
این فعال فرهنگی همچنین با اشاره به شعرای انقلابی چون آقاسی و سپهر، افزود: آقاسی در صداوسیما بلوکه شد چون می‌گفتند موهای او تبلیغ درویشگری می‌کند اما امروز بد‌تر از آن‌ها در صداوسیما هستند.
کار صداوسیما به قول شهید آوینی با «کرام الکاتبین» است
سعید قاسمی با طرح سوالات متعددی درباره اینکه آیا ذائقه‌ها عوض شده یا ذائقه‌ها را عوض کرده‌اند و اینکه آیا سرودهای انقلابی دیگر جای انرژی دادن هست یا نیست، گفت: صداوسیما چسبیده به انقلاب و برای ولایت نیستند اما باید پرسید چرا برخی در فتنه رفتند آن طرف و گفتند «تفنگت را زمین بگذار سرباز» و برخی در صحنه حاضر نشدند؟
وی با اشاره به پیام امام خمینی (ره) به هنرمندان، گفت: چندی پیش از برنامه صبح جمعه با شما تصنیف طاغوتی خوانندگان زن مبتذل قبل از انقلاب پخش شد!؛ کار صداوسیما به قول شهید آوینی با کرام الکاتبین است.
حاج سعید قاسمی در ادامه با اشاره به همراه نبودن موسیقی از نبود موسیقی درباره انقلاب‌های منطقه از جمله بحرین، یمن، فلسطین و همچنین شهید احمدی‌روشن و انرژی هسته‌ای و احمد متوسلیان و … انتقاد کرد و تاکید کرد: بنا ندارند این چیز‌ها را پخش کنند و بایکوت هستید و وزیر ارشاد جرات ندارد آدم‌های خاتمی و رفسنجانی را از ارشاد قیچی کند و احمدی‌نژاد هم نتوانست مافیای ارشاد را زمین بزند و وقتش تمام شد.
وی همچنین در پایان با انتقاد از هدیه دادن‌ها به هدیه تهرانی‌ها، تصریح کرد: راهکار تشکیل ان‌جی‌او‌های فرهنگی چریکی با پول خودمان و نه پول‌های دولتی است.
و این هنوز آغاز کار است
یک فعال فرهنگی درباره علت لزوم توجه به عرصه هنر برای صدور انقلاب نوشته است: «موضوعات دینی از جمله زمینه‌هایی است که نیاز شدید در آن با پاسخ مناسب مواجه نمی‌شود و گویا همواره منتظریم تا اعراب یا انگلیسی زبان‌ها برای ما بخوانند؛ و گویا در کشوری با این وسعت و با این حد دسترسی به امکانات، مسلمان آهنگ‌ساز و خواننده وجود ندارد. باید منتظر باشیم تا «سامی یوسف» از انگلستان برای پیامبر آهنگ بسازد و شعر بخواند و سال‌ها و هر روز از تلویزیون و رادیو پخش نماییم. یا منتظر خواننده‌گان عرب زبان باشیم تا برایمان سرود‌ها و قطعات موسیقی مذهبی تولید کنند.»
جشنواره موسیقی طبس یک آغاز خیلی خوب برای ورود جوانان انقلابی و مسلمان به عرصه هنر باشد. قطعا همانطور که «قلاده‌های طلا» و «روزهای زندگی» نشان دادند می‌توان در سینما هم کار ارزشی تولید کرد، «طبس» هم زمینه‌ساز خیرات و برکات فراوانی برای انقلاب اسلامی خواهد بود.
منبع:رجانیوز.
 

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
Monday, 14 June 2021
الإثنين, ۰۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
دوشنبه, ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

Please publish modules in offcanvas position.